На Градски базен во Велес започна Пливачката школа за деца

На Градскиот базен во Велес, а кој по една година неработење повторно беше ставен во функција на 13 јули, започна со работа и Пливачката...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Трета  опција

Нормално би било да пишувам за трета опција или за трет пат во политиката бидејќи таму припаѓам. Но, тоа би било така, доколку навистина...

ДОНКИХОТСКИ ПОДВИГ НА ПЕТМИНА ТЕТОВСКИ ПЛАНИНАРИ: На раце носевме табли и...

Планинарите од „Argentus Mount“ од Тетово кои веќе неколку години работат на реконструкција на планинарската кула на Титов врв, изминатите две недели ја формираа...

Нови плажи се уредуваат на Дојранското крајбрежје

Во Дојран со засилено темпо се изведуваат работите за санација на оштетениот дел од крајбрежјето на Дојранското езеро каде на потегот од плажата ЕЛЕМ...

Заврши асфалтирањето на улицата „Црн Врв“ во Пробиштип

Заврши целосната реконструкција и асфалтирање на улицата „Црн Врв“, во централното градско подрачје на Пробиштип. Градоначалникот Драган Анастасов вели дека завршено е асфалтирањето, а сега...

Одложена расправата за пописот

Закажана за денес, во Собранието не започна комисиската расправа за предлог законот за попис. Во барањето за тргање на точката од дневен ред пратеникот од...

Август полн со празници – следуваат два продолжени викенди

Согласно законот за празниците петок 2-Август, Денот на Републиката е неработен за сите граѓани. Со тоа добиваме споен викенд во кој ќе уживаме. Во август следни...

Каракачанов: Бугарија не признава Македонци, Ескими и Марсовци

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов демантираше дека има проблеми со правата на „т.н. македонско малцинство во Бугарија“ во интервју за Канал5. - „Станува збор за организација наречена ОМО „Илинден...

Законот за попис пред собраниска Комисија

Собраниската Комисија за европски прашања денеска треба да расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година,...

Во Советот на општина Пустец само четворица од партијата на Македонците

Во новиот состав на Советот на општина Пустец, партијата на Македонците, Македонска алијанса за европска интеграција има четворица советници. Споредено со претходниот состав партијата сега...

Времето денес: променливо, спарно и со дожд

Времето во првата половина од денот ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб...

Две интервенции на кривопаланечките пожарникари денес

Припадниците на Територијалната противпожарна единица од Крива Паланка денеска интервенирале на дојава за пожар на две локации во градот. Едната дојава е примена во 17...

По долги години се слушна црковното звоно во делчевско Габровo

По долги години се слушна црковното звоно во село Габрово. Ѕвоното е поставено во камбанаријата на црквата Св.Великомаченик Димитрија, која наредната недела од страна...

Во Преспа втор туристички саем

Со изведба на перформансот за Лабуд и Преспана денеска на плажата „Конект" во Сливница почна вториот туристички саем во Преспа. На 45 штандови, туристички агенции...

Во тек пријавувањето за планинарскиот марш „Голак 2019″

Во тек е пријавувањето за традиционалниот планинарски марш „Голак 2019" кој Планинарскиот спортски клуб „Голак" во соработка со Федерацијата на планинарски спортови на Македонија...

Лишени од слобода 12 женски лица при акциска контрола во угостителски...

Дванаесет женски лица се лишени од слобода при акциска контрола во угостителски објект лоциран близу автопатот Тетово-Скопје од страна на полициски службеници од Тетово. Како...

Саити: Важно е во новиот закон за ЈО да имаме кристално...

Претседателот на Здружението на судии Џемали Саити за новото законско решение за Јавното обвинителство (ЈО) вели дека воопшто не е важно во какви услови...

Тимоние: Случајот „Рекет” да се води без пардон, без разлика до...

Не сакаме Македонија да биде шпанска серија туку очекуваме од Македонија да биде одговорен партнер, вели францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние, во изјава...

Пратениците прво ќе се одмораат, па ќе расправаат за законот за...

Пратениците за предложениот Закон за Јавно обвинителство ќе расправаат по одморите. Собранискиот спикер Талат Џафери седницата ја закажа за 27 август. Предлог-законот е со...

МИ ЛЕЖИ НА СРЦЕ, СУЗАНА ТУРУНЏИЕВА: Принцот на бел коњ

Во последната деценија, по брзата еманципација и доминација на жените во општеството (особено откако жените станаа „посилен“ пол и почнаа да се „лактат“ и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети