Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на...

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321,...

Еден нов случај на Ковид-19 во Гостивар, вкупно активни се 109

Во општина Гостивар регистриран е уште еден случај на заболен од Ковид-19 со што вкупниот број на заболени од почетокот на пандeмијата достигна 156. Според...

Османи: Разговорите со Бугарија продолжуваат и без политичка влада во Софија

Разговорите со Бугарија за надминување на разликите и деблокада на нашата евроинтеграција продолжуваат и покрај тоа што се уште нема политичка влада во Софија,...

Oнлајн промотивен настан „Промовирање на заеднички вредности низ Европа“

Во организација на Транспаренси Интернешнл-Македонија денеска ќе се одржи онлајн настанот на проектот: „Промовирање на заеднички вредности низ Европа”. Целта на овој проект, информираат организаторите,...

Заев: Дигитализацијата е давање шанса на развојот, учебници ќе има

Премиерот Зоран Заев од Тетово повторно порача дека учебници ќе има покрај нивните дигиталните форми, а процесот на дигитализација е давање шанса на развојот. Осовременувањето...

ЕК околу пладне ќе ја објави новата методологија за преговори

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, околу пладне ќе го презентира извештајот за ревидираната методологија за преговори пред новинарите и пред европратениците. Европската Комисија да го усвои...

Пецаков: Стабилни и сигурни извори на енергија со фотоволтаични панели

Квалитетно изработената урбанистичко-планска документација овозможува заштита и унапредување на животната средина, а пак уредувањето на просторот и неговото планирање во договор со граѓаните креира...

Османи: Медиумската слобода е директен показател за цивилизацискиот напредок на општеството

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска учествуваше на видео состанок на министерско ниво, за безбедност на новинарите и прашањето за неказнивост во рамки...

Пендаровски: Кампањата да биде безбедна, а изборите фер, слободни и демократски

За првпат од независноста на земјата имаме избори како земја-членка на НАТО и во очекување да ги почнеме претпристапните преговори со Европската Унија. Изборниот...

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ цврсто стои на тоа што ќе го вети и...

Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во Изборната единица 2 денеска оствари средба со граѓани од Чаир каде што истакна дека...

ФИТР и ПроКредит Банка обезбедуваат полесен пристап за финансирање на иновативните...

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и ПроКредит Банка потпишаа Меморандум за меѓусебна соработка со која микро, малите и средните претпријатија ќе добијат...

Стоев: Наша заедничка цел е Северна Македонија да започне преговори за...

Вложивме многу време и напори да воспоставиме прагматичен дијалог на сите нивоа меѓу Бугарија и Северна Македонија и да постигнеме договори што ќе бидат...

Уапсен кичевчанец со 44 пакување хероин

Полициски службеници од ОВР Кичево попладнево во Кичево на улица „Нико Пушоски“ го лишиле од слобода кичевчанецот З.Б. (39), затоа што при извршен преглед...

Во Липково и Куманово изречени 62 казни за брзо возење

Во акциска контрола на полициски службеници од СВР Куманово спроведена денеска во Куманово и Липково санкционирани се 62 возачи, соопштија од МВР. – Полициски службеници...

Заев – Брнз: Нашата заедничка цел и натаму е Северна Македонија...

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, на која се разговараше за актуелните процеси поврзани...

Мицкоски: Фокусирани сме на вториот круг на локалните избори

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ се уште нема донесено одлука кого ќе поддржи во вториот изборен круг во општините каде учествуваат кандидати кои не се дел од коалицијата...

Во Битола одбележан Денот на Европа

Општина Битола со повеќе настани го одбележа 9. Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа. Во рамки на програмата средношколци од...

Средба на Граѓанско демократската унија во Охрид

Денес во локалниот клуб на Граѓанско Демократска Унија-Охрид се одржа работна средба на која присутни беа членовите на Републичкиот изборен штаб на партијата, генералниот секретар Димче...

Засилени сообраќајни контроли во Крива Паланка:Санкционирани 52 возачи поради пребрзо возење

Спроведена засилена акциска контрола на подрачјето на Крива Паланка, денеска во периодот од 12 до 18 часот, при што се санкционирани 52 возачи поради...

Обвинителството по службена должност ќе ги гони нападите и заканите врз...

Јавното обвинителство по службена должност ќе ги гони нападите врз новинари, изјави денеска министерот за правда Бојан Маричиќ, кој истакна дека станува збор за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети