Бакојани: Соседната земја ќе ја нарекувам Северна Македонија, но нема да...

Поранешната шефица на грчката дипломатија, а сега пратеник од Нова демократија, Дора Бакојани, во интервју за грчкото радио „Њуз247“ вели дека за нашата земја...

ПОДГОТВЕН ТЕРЕНОТ ЗА “СЕВЕРНА” – Република Македонија прва замина од Влада

Се очекуваше Атина уште вчера да испрати вербална нота до Скопје, со која ќе информира дека се ратификувани Договорот од Преспа и Протоколот за...

 Мајката на Боки 13 треба да бира: државната функција или сопругот!

Агенцијата за медиуми ќе поведе постапка против „1ТВ“ бидејќи беше обелоденето дека мајката Боки 13, добила државна функција како член на Комисијата за заштита...

Харадинај и Рама со највисоки плати меѓу премиерите во регионот

Премиерите на Косово и на Албанија, Рамуш Харадинај и Еди Рама добиваат највисоки плати во регионот во споредба со премиерите на другите земји, се...

Акција „Ден без автомобили“ за помалку загаден воздух во Гостивар

Гостиварската локална самоуправа денеска организира акција „Ден без автомобили“ низ централното градско подрачје, чија цел е подигање на свеста на граѓаните за намалување на...

Собранието ќе реши кои прашања ќе ги има во Пописот 2020

Крајното решение за тоа кои прашања ќе бидат вклучени во Пописот што треба да се реализира во 2020 година ќе го донесе Собранието на...

Олдтајмери гасат пожари низ државава

Триесет територијални единици во Македонија поседуваат 220 возила за противпожарни возила чија просечна возраст е 27 години, покажува анализата на Центарот за граѓански комуникации....

Се градат канализациони линии за повеќе населени места во Гевгелија

Реализацијата на годишната програма за изградба на нова канализациска мрежа за атмосферски и отпадни води во општина Гевгелија, почна со изведбените работи на канализациската...

Трета жртва како последица на компликации од морбили

Бебе на возраст од 13 месеци почина синоќа на клиниката за детски болести во Скопје. Како што наведуваат од министерството за здравство, причина за...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: НАТО Сапиенс

Се чудам како воопшто настанал и еволуирал хомо сапиенсот без да се зачлени во НАТО? Но, очигледно ја имал таа идеа уште многу рано...

Струмица бара намалување на стапката на ДДВ за гасот од 18...

Општина Струмица поднесе барање за намалување на стапката на ДДВ за гасот од 18 на пет проценти. За градоначалникот Коста Јаневски, решавањето на проблемот...

Струмица бара намалување на стапката на ДДВ за гасот од 18...

Општина Струмица поднесе барање за намалување на стапката на ДДВ за гасот од 18 на пет проценти. За градоначалникот Коста Јаневски, решавањето на проблемот...

Утрово Куманово најзагаден град во Македонија

Утрово и синоќа Куманово беше најзагаден град во Македонија. Нивото на ПМ десет честичките во моментов се неколкукратно зголемени и изнесуваат 242 мг/м3. Синоќа,...

Пожар во затворот во Идризово

Пожар утринава избувнал во затворот Идризово во Скопје. Пожарот бил пријавен околу 4 часот, а изгорела кровна конструкција. Интервенирано било со едно возило и четворица пожарникари,...

“Република Македонија” симната, Владата чека натпис “Република Северна Македонија“

По добивањето на Вербалната нота со која Атина денеска ќе го информира Скопје дека се ратификувани Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО,...

Д-р Ѓорѓи Филипов е првиот кандидат кој ке се пријави...

Д-р Ѓорѓи Филипов поранешн амбасадор во Германија,  е првиот кој во јавноста објавува дека ќе поднесе апликација за избор на кандидат за претседател на...

ЕК за неколку дена треба да почне да користи „Северна Македонија“

Европската Комисија се подготвува за неколку дена да почне да го користи новото име „Република Северна Македонија“, пренесе МИА. Откако двете земји го ратификуваа договорот,...

Атина ќе го информира Скопје за ратификацијата на Преспанскиот договор и...

Атина денеска се очекува да испрати Вербална нота до Скопје со која ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот...

Адеми: Сестра ми аплицираше на многу конкурси, но не ја примија...

Министерот за култура, Асаф Адеми, чија сестра Хидаете Алили од неодамна е вработена на работно место во АД ЕЛЕМ во изјава за 24 Вести...

Заев на средба со македонските претставниците на Европските младински олимписки игри...

Пред почетокот на Европските младински олимписки игри во Сараево денеска премиерот Зоран Заев се сретна со Ана Марија Зафировска и Никола Петковски, кои на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети