Нимиц: Имплементацијата на Преспанскиот договор отвора прашања за кои е потребно...

Периодот на имплементација на Договорот од Преспа ќе отвори прашања како што е работатата на Комитетот за учебниците и комерцијалната употреба на името „Македонија“,...

Договорот од Преспа една од темите на средбите на Мицотакис во...

Русија и Нова демократија се против Договорот од Преспа, но нивните несогласувања се различни. Грчката опозициска партија не е против членство на Скопје во...

СЕИРЏИЈА, Љубомир Јовановски – КАРА: Софистицирани стопанственици

- Стаорец, господине Стојко! - Што зборуваш бре, Трпе?...- округлавесто лице со катови подгушки и планинско руменило на образите, втренчено ги вкопа своите...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Мисли

Кога човекот ќе одлучи да ги контролира своите мисли, тој е на пат да владее со себе. Нашите мисли обично не контролираат нас и...

Заеви, на покана на Курц, вечерва на свеченото отворање на Виенскиот...

Премиерот Зоран Заев, кој денес имаше средба со канцеларот на Австрија Себастијан Курц во Виена, вечерва, заедно со сопругата, како негов гостин присуствуваше на...

Голем пожар на Љубаш во Кавадарци

Голем пожар беснее во месноста Љубаш во Кавадарци. Ова е трет пожар денеска како последица на неконтролирано горење на лозови прачки по резидба од...

Се крчка закон за Родител 1 и Родител 2 и во...

Минатата недела веста дека во Србија ќе се избрише „мама и тато“ а ќе се воведе нов закон за Родител 1 и Родител 2,...

Заев – Курц: Австрија е и останува голем пријател и поддржувач...

По успехот со решавање на спорот со Грција, Република Австрија се надева дека годинава Република Северна Македонија ќе ги започне преговорите со Европската Унија,...

Дваесет и три годишно момче убиено во струшко Поум

  Едно лице почина, а едно е повредено вечерва во престрелка во струшкото село Поум. МВР ја потврди информацијата за МИА појаснувајќи дека настанот се случил...

Николовски: Финансии за набавка на фотоволтаични колектори и водопоила во бачилата

Со Програмата за рурален развој за годинава се предвидени средства за околу 50 фотоволтаични колектори кои ќе бидат распоредени во бачилата кои немаат електрична...

Престрелка на „Партизанска“

На булевар „Партизански одреди“ во Скопје вечерва во 18:35 часот е пукано од едно возило кон друго, потврдија од Министерството за внатрешни работи. Оттаму наведоа...

Локализиран пожар кај месноста Каменарски рид во Македонска Каменица

Палење на стрниште денеска попладне можеше да предизвика пожар од пошироки размери кај месноста Каменарски рид во Македонска Каменица. Како што информираше Малин Трајчевски од...

Хелсиншки комитет: Работниците не веруваат дека синдикатите можат да ги заштитат

Работниците во земјава не ги уживаат своите права. Законската регулатива за оваа сфера е проблем, но, не основен, иако таа е сложена, непрецизна, расфрлена...

МО: Смислена манипулација тврдењата за непочитување и намалени права од работен...

Тврдењето за непочитување и намалување на правата од работен однос не само што не е точно туку е и смислена манипулација. Наводите за престанок...

Пратениците дебатираа за измени на Законот за јавен долг

Собранието попладнево ја завршија расправата за измените и дополнувањата на Законот за јавен долг, во прво читање, со кои се врши усогласување со меѓународната...

ВМРО ДПМНЕ: Донесовме список којшто уредно го доставивме до архивата на...

  Почитувани, Денеска ние како ВМРО-ДПМНЕ, по серијалот на прес конференции каде што изнесовме многу примери на непотизам од редовите на власта на СДСМ, донесовме список...

Помалку патници во градскиот и меѓународниот, повеќе во приградскиот и меѓуградскиот...

Во последните три месеци од минатата година бројот на превезени патници бележи намалување во градскиот и меѓународниот превоз, а зголемување во приградскиот и меѓуградскиот...

Оштетен подот во црквата „Св. Петка“ во село Црешнево

Во периодот од 31 јануари до 24 февруари, 2019 година, во црквата „Св.Петка“ во село Црешнево – општина Чашка, непознат сторител извршил оштетување на...

Сугарески – Брахос: Заеднички инспекциски служби на железничките гранични премини

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески оствари работна средба со Јоанис Брахос, генерален секретар на Министерството за надворешни работи на Грција за меѓународни...

Филипче: Двојно поголем буџетот за ретки болести, почна постапката за набавка...

Постапката за набавка на лекови за ретки болести е почната. Во 2017 година буџетот за ретки болести изнесуваше 220 милиони денари, а годинава наместо...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети