Гужва за обвинителска функција – една фотелја, дваесетина кандидати!

Дваесетина кандидати се пријавени досега на огласот за нов државен јавен обвинител, што завршува денеска. Според законската процедура, по пријавувањето на кандидатите, Советот на...

ЦИА објави документи од борбата на Македонците за автономна црква

Македонците барале сопствена црква уште за времето на Балканските војни, но СПЦ уште во времето на Тито остро се противела на идејата за формирање...

Утре почнува пријавувањето за зелена карта на САД

Утре во 18:00 часот по локално време, започнува електронското пријавување за Програмата за зелена карта 2019, која се затвора на 7 ноември 2017 година...

„Левица” ќе се залага за изградба на катна гаража во Штип

Средување на сообраќајниот хаос во центарот на Штип и изградба на катна гаража меѓу хотелот „Гарни" и Трговскиот центар треба да бидат приоритетни активности...

СТАТИСТИКА „Македонија старее“ – 20 % од населението има над 60...

Околу 401 илјада граѓани на Македонија имаат над 60 години, што значи дека „Македонија старее" Околу 401 илјада граѓани на Македонија имаат над 60 години....

Димитров очекува билатерална средба со Коѕијас

Според него, идентитетските прашања треба да се извлечат од процесот на преговорите за името со Грција, со цел да може тој процес на зближување...

Нема информации за настрадани македонски државјани во Лас Вегас

Соопштение со повеќе информации МНР најавува подоцна во текот на денот. Засега нема информации за загинати или повредени македонски државјани во нападот што се случи...

Уште еден случај на мртво бебе,турдницата примала нерегистрирани лекови

Бебето починало, а лекарите одвај ја спасиле трудницата. Наодите од Комисијата ќе треба да покажат дали на гинекологот ќе му биде поднесена кривична пријава....

ОТЧЕТ НА МНР: Димитров смета дека резултатот од работата е позитивен

Според министерот за надворешни работи македонската позиција е зајакната, имиџот на земјата е подобрен, приоритетите се нови и се на се, Македонија започнува да...

Заев: Свети Николе е жедно за промени, да ги довршиме заедно

Лидерот на СДСМ ги повика граѓаните на Свети Николе да го заокружат бројот 19 на локалните избори, за живот во градот и во Македонија. Се...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди инцидентот во кој беше претепан Елвис Бајрам

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува крвавиот инцидент и физичкиот напад врз кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари, Елвис Бајрам. Нападнат е актуелен, а истовремено и кандидат...

ДУИ ги претстави приоритетните проекти во Боговиње

На митингот со минута молчење беше оддадена почит на починатитот поранешен градоначалник на оваа општина, Хазби Идризи. Демократската унија за интеграција вечерва во село Камјан...

Албанија признава осум малцинства меѓу кои и македонското

Ова стои во текстот на Предлог-законот за заштита на малцинствата во Албанија, кој веќе влезе во собраниска процедура, а со кого се предвидува унапредување...

СДСМ во К.Паланка и Куманово, ВМРО-ДПМНЕ во Св.Николе и Штип

Партиите, коалициите и независните кандидати, кои учествуваат на локалните избори закажани за 15 октомври годинава, денеска, ќе одржат митинзи и средби со граѓани низ...

Спасовски: Во МВР веќе не се прислушува нелегално

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски тврди дека во МВР веќе не се прислушува нелегално и дека за тоа може во секое време да...

Изложба која ги открива “споредните приказни” од уметничкото живеење

Во галеријата на Македонскиот центар во Њујорк од 6-ти до 14-ти септември беше отворена самостојна изложба на проф. д-р Гордана Вренцоска од Факултетот за...

Заев: Ќе го вратиме сјајот и духот на Скопје

Скопје и скопските општини ќе бидат сервис на граѓаните, локалните власти ќе работат само во интерес на граѓаните и во консултација со нив. Нема...

Трајановски: Водно – спортско рекреативен центар без автомобили

Парк шумата Водно е една од главните спортско-рекреативни центри и локации за жителите на Скопје, но поради атрактивноста и големата посетеност, особено за време...

Спасовски: Кривичното гонење на градоначалници не е тенденциозно

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски тврди дека во МВР веќе не се прислушува нелегално и дека за тоа може во секое време да...

Зошто ни умираат бебињата?

На гинеколошкото одделение во тетовската болница, викендов беше регистриран уште еден смртен случај. Почина триесетгодишна родилка, но бебето преживеало и е пратено на Детската...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО