Шест лица повредени во сообраќајки во штипскиот регион

Четири сообраќајни несреќи се случиле синоќа во штипскиот регион. Во две од нив шест лица се здобиле со телесни повреди и се пренесени во...

Лепче со паричка на Василица, а не на Бадник

Историјата на „василопитата“ е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, Свети Василиј...

Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец...

Укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак – Маврово – Дебар, информираат од ЈП Македонија пат.Сообраќајот на државните...

Тешко проодни се локални и регионални патни правци во Струмичко

Снегот кој паѓа од вчера во Струмица ги отсече селата Попчево, Рич, Белотино и Орманли. До нив единствено може да се стигне со специјално...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги разочара младите

СДСМ и Заев донесоа црнила за младите во Република Македонија.СДСМ ги разочара младите. Дури 83,7 проценти на млади лица на анкетата на порталот Факулетит.мк...

СДСМ:Поголема грижа за земјоделците во 2019 година кои ќе добијат 160...

Во оваа 2019 година Владата предводена од СДСМ обезбедува поголема грижа, повеќе пари за земјоделците, капитални инвестиции и силна поддршка за земјоделството.Земјоделците добиваат 10,5...

Македонија под нулата, студеното време продолжува до средина на наредната недела

Студено утро во Македонија со температури под нулата и врнежи од снег. Најстудено било во Лазарополе, а најмногу снег има во Маврови Анови. Студеното...

Божикен концерт „Химни на Рождество Христово 2019“ во Кратово

Божикен концерт „Химни на Рождество Христово 2019“ ќе се одржи денеска во Мултимедијален центар, во Кратово во организација на локалната самоуправа.Од локалната самоуправа ги...

Заев посакува консензуален кандидат за претседател, а ВМРО-ДПМНЕ со јавен повик...

Премиерот Зоран Заев е за консензуален претседателски кандидат, додека ВМРО-ДПМНЕ објави јавен повик за пријавување кандидатура до конвенцијата на партијата за избор на кандидат...

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ.Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред...

Сообраќајот по влажни коловози, забрана за камиони на Маврово и Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на ЈП „Македонија пат“....

ТРАДИЦИЈА СО ПРИКАЗНА КОЈА ПОЧНАЛА ВО 1992 ГОДИНА И СЕ УШТЕ...

Одборот за традиционална прослава на Бадник и годинава по 27. пат ја организира прославата пред Соборниот храм во Скопје. Организаторите за весникот “Вечер” раскажаа...

МЗ: Вчера и денеска 990 деца примиле МРП вакцина

Во текот на вчерашниот и денешниот ден 990 деца примиле МРП вакцина. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали...

Заврши средбата Заев-Касами, во најава уште еден состанок до вторник

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претседателот на опозициската партија „Беса“, Билал Касами.Од владината прес- служба соопштија дека на средбата, во позитивна и...

Забрана за движење на тешки товарни возила на патот Гостивар-Стража-Кичево и...

На патниот правец Гостивар – планински премин Стража – Кичево и обратно, поради обилни врнежи од снег и негово задржување на коловозот, од 17:15...

Дескоска контра Филипче: Барајте си други начини да ги едуцирате родителите...

Ниту едно дете не смее да остане надвор од образовниот систем – порачаа од Министерството за образование во април минатата година. Во изјава за...

Запленети 300 килограми марихуана, приведен маж од Бутел

Полицијата при претрес на домот на триесетгодишен скопјанец во населбата Бутел откри и заплени 300 килограми марихуана.-Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за...

МЗ: До 15 часот 939 деца примиле вакцина против МРП

До 15 часот вакцинирани се 939 деца со МРП вакцина. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници). МРП...

Грчката опозиција нема да го признае потписот на Џафери?!

Универзитетскиот професор Игор Јанев коментира дека можноста за Законот за ратификација на договорот со Грција да биде испратен без потпис од шефот на државата...

Дали Шеќеринска е консензуалниот адут на Заев?

Без официјално да соопшти имиња, премиерот Зоран Заев со последната изјава ги подгреа шпекулациите, за кои пишуваше и ВЕЧЕР дека вицепремиерката и министерка за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО