Јункер и Могерини доаѓаат во Скопје

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер доаѓа во Скопје. Дипломатски извори за ТВ21 велат дека првиот човек Европската комисија во Македонија ќе допатува...

Нормализиран сообраќајот на патот Кавадарци – Неготино

Сообраќајот на патниот правец Кавадарци - Неготино од 20:15 часот е нормализиран во двата правци, информираат од Автомото сојузот на Македонија. Поради сообраќајна несреќа што...

Димитров: Членството во ЕУ и следната година ќе биде врвен приоритет...

Клучните настани и надворешно политички активности во изминатата 2017-та година во земјата и регионот, како и целите за следната година, биле во фокусот на...

Новогодишни пакетчиња за деца без родители во Кичево

Во просторите на хуманитарната организација „Класје на добрината" во Кичево денеска беа доделени 64 новогодишни пакетчиња за деца без родители од кичевскиот регион. Пакетчињата се...

Заев,Шекернска и Oсмани ќе брифираат за реформите во државава

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерите Радмила Шекеринска и Бујар Османи денеска ќе одржат брифинг со претставниците на медиумите на тема „Економија, реформа и интеграција...

Бугарија ја поздрави безусловната препорака за Македонија

  Бугарија како актуелен претседавач со ЕУ ја поздрави безусловната препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија во Унијата. Бугарското Министерство за надворешни работи...

Градоначалникот на Ново Село пак во притвор

    Апелациониот суд во Штип ја прифати жалбата на Јавното обвинителство кое се жалеше на одлуката на Струмичкиот суд градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев,...

Унгарската Влада ја исклучува можноста за екстрадиција на Груевски

Унгарската Влада ја исклучува можноста за екстрадиција на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Македонија, изјави денеска унгарскиот министер за правда Ласло Трочани. – Груевски...

Мицкоски: Политички дијалог за надминување на разликите за клучните прашања

Потребен е политички дијалог за надминување на разликите во однос на клучните процеси во државата, а за негово воспоставување потребна е волја од владејачкото...

Без паника, нема да смрзнеме како лани!

Прогноза за цела зима: Оваа сезона температурите нема да бидат како претходната Ниските температури со кои се соочивме минатата зима, не би требало да се...

ОМД бара oставка на Нимиц поради конфликт на интереси

Во кабинетот на Метју Нимиц неодамна е вработена секретарка од грчко потекло и многубројните лични донации во знак на поддршка на носителот на грчката...

Бугарија ќе донира возило за лица со попреченост за општина Струмица

Владата на Бугарија одобри доделување на 70.000 лева (35.000 евра) за набавка на специјализирано превозно средство за сите ранливи групи во општина Струмица, Македонија. Како...

Робертсон: Одлуката е во македонскиот народ – сега или никогаш

Би било погрешно да ви кажам како да гласате, но гласањето во овој момент е најголем императив и во таа смисла ќе посочам на...

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

 Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли смета дека одлуката што македонските граѓани треба да ја донесат на референдум е многу важна и затоа се...

Уапсен Македонец со над 11 килограми хероин во Унгарија

Унгарската полиција заплени хероин вреден половина милион евра во возило на македонски државјанин. Дрогата била спакувана во 15 пакети со вкупна тежина од 11,7...

Коѕијас: Сложено ерга омнес име различно од грчка Македонија

Грција претпочита сложено име што ќе ја разликува „ПЈРМ“ од грчка Македонија и кое ќе биде за севкупна употреба, изјави министерот за надворешни работи...

Вуцис: Не смее да се пропушти шансата за решавање на името

Претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис денеска изрази оптимизам во врска со решавање на прашањето за името на Македонија, нагласувајќи дека сега постои голема...

ВМРО ДПМНЕ ќе формира работна гупа за ажурирање на членството

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ денсека на седница на која се разгелдуваа повеќе точки,меѓу другото донесе  одлука за формирање на работна група за ажурирање на...

Мицкоски гостуваше во интервју на словенечката телевизија Нова 24

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски гостуваше во интервју на словенечката телевизија Нова 24 ТВ. Тој во интервјуто се осврна за регионалната соработка, соработката со...

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО