Во Србија расте потрошувачката, пазарот лани вредел 20 милијарди долари

И покрај политичката нестабилност и тоа што Србија е една од најсиромашните земји во Европа, малопродажниот пазар се подобрува и покрај забавениот економски раст...

Задругите станаа акционерски друштва, за нови членови бараат по 1.000 евра

Постои несигурност и недоверба на земјоделците за здружување во задруги. Македонските земјоделци сè уште мислат дека ако го дадат земјиштето во задруга друг ќе...

ЕСМ ќе инвестира три милиони евра во хидроелектраната „Вруток“

Со три милиони евра инвестиција ќе се санираат водостанските шахти во хидроелекетраната Вруток, најави  генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски при денешната посета...

АЗЕСКИ:Долгиот период на реализација на изборите ја зголемуваат неизвесноста во економијата...

Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески е задоволен од резултатите на македонската економијата во годината што изминува. Како што вели за весникот...

Почнува наградната Мој ДДВ #Моја награда учествуваат и фискални на кои...

Со слоганот „Секоја фискална сметка е важна“ од денеска почнува наградната игра Мој ДДВ #Моја награда. Граѓаните може да ги скенираат сите сметки, дури...

Зголемен број поплаки за мобинг, најмногу во фирми каде што нема...

Зголемен број претставки за вознемирување на работното место се евидентирани годинава. До канцеларијата на народниот правобранител заклучно со ноември се поднесени 24 претставки, што...

Вински фестивал се одржа во Кавадарци   

Тиквешки вински фестивал за првпат се одржа во Кавадарци, во организација на Здружението на семејни винарии, во соработка со Здружението на винари. На фестивалот...

Теленор го отфрли Хуавеј и го избра Ериксон за 5Г

Најголемиот норвешки оператор за безжична телефонија, „Теленор", ја избра шведската фирма „Ериксон" за испорака на дел од опремата на својата нова брза 5Г мрежа,...

„Фич” го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

Кредитната агенција „Фич" го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ со стабилен изглед. Како што наведуваат од агенцијата, ова се должи на низата кохерентни...

„Тиквешки вински салон” во Кавадарци

Здружението „Тиквешки семејни винарии" денеска првпат ја организира манифестацијата  „Тиквешки вински салон 2019". Од 13 до 19 часот ќе се дегустираат вино, ракија, вињак, маџун,...

Пет години стратешко партнерство на Тутунски Комбинат Прилеп и Филип Морис...

Eфикасностa на Тутунски комбинат Прилеп е резултатот од петгодишното стратешко партнерство остварено со Филип Морис Интерншнл (Philip MorrisInternational) и формирањето на заедничка компанија Филип...

Доделени признанијата „Македонски квалитет 2019“

Осум компании, културно-уметничко друштво и една образовна установа се годинашните добитници на наградата „Македонски квалитет 2019“. Манифестацијата на доделување на признанијата традициоанлно ја организираше...

Данокот за возилата според загадувањето ќе се одреди со уредба по...

Неселективно системско решение се нуди со новиот закон за моторни возила што е во собраниска процедура, а кој треба да стапи на сила од...

Реџепи: Јавно приватно партнерство во општините за најниска можна цена за...

Јавно приватно партнерство како најдобар модел ќе се користи за општинските секундарни мрежи со цел домаќинствата да имаат најниска можна цена за добивање на...

Изградени 70 проценти од магистралниот гасовод Скопје – Тетово – Гостивар

Mагистралниот гасовод Скопје – Тетово – Гостивар во должина од 78 километри има 70 процентна реализација во градбата,беше посочени при денешниот увид во изградбата...

Прометот на индустријата во октомври со раст од 0,8 отсто

Прометот во индустријата во октомври годинава во однос на октомври лани бележи раст од 0,8 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Според објавените податоците,...

Поврат на ДДВ за првото тримесечје до крајот намсецов

Исплатата на повратот на ДДВ за првото тримесечје сѐ уште трае и треба да заврши до 31 овој месец, информира денеска Управата за јавни...

Од недела преку Мој ДДВ#Моја награда за 3.852 скенирани сметки пари,...

Граѓаните кои скенираат фискални сметки од недела, 15 декември треба редовно да си ја проверуваат апликацијата МојДДВ на мобилните телефони за да видат дали...

Ангеловска: Човечкиот капитал е во фокусот на буџетот, зашто ја движи...

Инвестициите во човечкиот капитал се клучни бидејќи ги движат економијата и промените, па затоа тие се во фокусот на буџетот за наредната година, појаснува...

Два нови повика на Фоднот за иновации за кофинасирани грантови...

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) објави два јавни повика за инструментот кофинасирани грантови за технолошки развој во вкупна ведност од шест милиони...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО