Хрватскиот научник Фран Туќан во книгата „По Македонија“ (1921) пишува: Македонија...

„Книгата претставува патување низ градовите и местата во Македонија, со поширок историски и географски опис на секое место каде што престојувал авторот, претежно...

“Тито, мојот претпоследен херој“: На смртната постела го кажал и сценариото...

На преку двесте страници се раскажани приказни од кои замрзнува крвта, докази за мрачната страна на Тито, но и за неговата големина... Ова е...

Неверојатно и неочекувано археолошко откритие во Израел:Во пештера пронајдени четири исклучително...

Израелските археолози сосема неочекувано открија складиште со римски мечеви во пукнатините на една пештера во јудејската пустина. Археолозите тој ден ја истражуваа пештерата од...

Кај струмичкото село Костурино откриена е праисториска населба стара 8 000...

Во близина на струмичкото село Костурино откриена една од најстарите праисториски населби во Македонија, но и поширокиот регион. Населбата е стара околу 8000 години...

Бугарија и на браќата Манаки им најде замерка?!

Деновиве од Бугарија пристигна нова провокација, и тоа поврзана токму со  браќата Манаки. Поранешниот бугарски министер за одбрана и нов амбасадор во САД, Георги...

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР, СО ЈОРДАН ЈАНЕВ, ПРАВНУК НА НАЈГОЛЕМИОТ МАКЕДОНСКИ...

Во Гевгелија живееше чичкото на Гоце Делчев и братот на неговиот татко Никола, Ѓоргија Делчев, за кого малку се знае во јавноста Љубчо АЛЕКСОВСКИ Предизвикан од...

Илина и Игор со љубов во нов почеток

„Планинарење“ е насловот на книгата на македонската алпинистка и уметница Илина Арсова која беше промовирана во Младинскиот културен центар, а присутните на промоцијата, пак,...

Почина најстарата ќерка на Пикасо на која уметникот ѝ имаше посветено...

Маја Руис-Пикасо, најстарата ќерка на шпанскиот уметник Пабло Пикасо на која татко ѝ ѝ посвети неколку слики, почина денес во 88-та година од животот,...

„Шмекерот“ Жарко Лаушевиќ замина засекогаш, а кобната ноќ му го одбележа...

Познатиот филмски, телевизиски и театарски актер Жарко Лаушевиќ, кој на 25 години стана еден од најпознатите југословенски актери, но и чиј живот беше одбележан...

И двајцата актери не ја дочекаа премиерата: Аплаузи и овации за...

Филмот што е снимен според романот „Рускиот конзул“ на Вук Драшковиќ, раскажува приказна што нè враќа во 70-тите години на минатиот век, а...

Славиша – убавиот дечко кој со сите сетила го живееше театарот

„Млад и бескрајно талентиран глумец, кој студира на ФДУ и работи како шанкер во ‘Балет’. Дечко на кој паѓаа сите женски во град, а...

По два века, сомнежи на египтолог станаа стварност:Откриени скриени простории во...

Пред речиси 200 години, еден египтолог откри пасус во тешко оштетената пирамида на фараонот Сахуре, која беше тешко да се расчисти. Неодамна, благодарение на модерната...

Збогум, Бранѓо, македонска легендо! Почина композиторот Љубомир Бранѓолица  

Во 90. година од животот почина легендарниот Љубомир Бранѓолица, еден од најуспешните македонски композитори, автор на музика за повеќе балетски претстави и филмски остварувања,...

Последен аплауз за Катерина Крстева -Кате, актерката која со децении нè...

Во присуство на семејството, блиските пријатели, познаници и нејзините колеги, денеска напладне во Македонскиот народен театар се одржа отворена комеморација на која и беше...

Нема крај на нападите врз самобитноста на Македонија: Ни го „избришаа“...

„Серверите на Дигиталниот речник на македонскиот јазик се нападнати“, напиша деновиве креаторот на сајтот кој, според корисниците, има голем придонес за зачувување и популаризација...

БУРНА БИОГРАФИЈА НА ЛАУШЕВИЌ: Кобната ноќ му го одбележаа животот и...

Актерот Жарко Лаушевиќ почина на 63-годишна возраст по кратко и тешко боледување, а освен славната кариера, неговиот живот го одбележа и голема трагедија. Актерот Жарко...

Со богата програма 9. „Прилеп џез викенд“ од 27 до 29...

Во организација на здружението за субкултура ПП Џез Фестивал на 27, 28 и 29 август, на летната сцена од Центарот за култура „Марко Цепенков“...

Оскаровецот Јануш Камински добитник на „Златна Камера 300“, а „Голема ѕвезда...

Поради пандемијата со коронавирусот, 41-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ годинава нема да се одржи во својата традиционална форма, туку...

Велешкиот театар со „Тој и таа“ на Интернационалниот фестивал „Град“ во...

Народниот театар „Јордан Х. К. Џинот“ од Велес со онлајн-перформансот „Тој и таа“ ќе учествува на Интернационалниот фестивал „Град“ во Сараево, кој оваа година...

Концерт на Мерчели и Бавај од Италија на „Охридско лето“

Во црквата „Св. Софија“ во Охрид на 27 август, со почеток од 21 часот, во рамки на фестивалот „Охридско лето“ концерт ќе се одржат...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети