Обвинител на паркет за мир во куќа

Откако пред една недела беше избран за нов претседател на Кошаркарската Федерација на Северна Македонија, Перо Антиќ, во ексклузивното интервју за весникот „ВЕЧЕР“ ги...

Дурант дефинитивно си заминува од шампионскиот тим

Како што пренесуваат американските медиуми, ѕвездата на Голден стејт, Кевин Дурант, ја стави својата куќа на продажба и си купи нова во Њујорк. Новинарот Рич...

Антиќ: Розите не беа за Ружица туку за некој друг!

Иако во јавноста се шпекулираше дека Перо Антиќ ја израдувал својата сопруга со еден куп рози, сепак тој за весникот ВЕЧЕР откри дека тие...

Торонто се крсти во младиот Нигериец

Екипата на Голден стејт своето петто НБА финале ќе го започне без две од петте најголеми ѕвезди во тимот, но и нивниот противник нестрпливо...

Јас не играм за навивачите, играм за да победам

Тимот на Торонто Репторс направи голем чекор кон освојување на титулата во НБа лига, откако во финалната серија поведе со 3:1 во победи (во...

Меџиќ Џонсон ги злоупотребувал вработените во ЛА Лејкерс

Легендарниот НБА играч Меџик Џонсон се најде во центарот на голем скандал кој сериозно ги здрма САД.  Американскиот „ЕСПН“ откри дека сега веќе поранешен...

Попович го состави „дрим-тимот“

Селекторот на САД, Грег Попович, избра 20 кошаркари кои ќе се подготвуваат за претстојниот Мундобакет во Кина. Играчите ќе учествуваат во камп во Лас Вегас...

Секс и дрога – чувството е неверојатно

Поранешниот НБА кошаркар, Ламар Одом, имаше вистинска животна драма изминатите неколку години. Прво уживаше во алкохолот и дрогата, кои за малку не го чинеа...

Работнички во „тивкото дерби“ славеше над МЗТ Скопје

Кошаркарите на Работнички со победа го завршија последниот натпревар од 10. коло во Првата македонска лига, откако славеа над вечниот ривал МЗТ Скопје со...

Стан и бесплатни оброци за Каваи Ленард

Кошаркарот на Торонто, Каваи Ленард, има импресивни бројки кога во прашање е оваа сезона во НБА-лигата. Тој само во плејофот, каде што дојде до...

Ме боли од дното на душата, но победата ми беше како...

Според направената магнетна резонанција еден од најдобрите кошаркари во историјата, Кевин Дурант, ќе мора да паузира подолг период поради истегнување на Ахиловата тетива. Тој...

Ефес преку Фенер до големото финале во Евролига

Кошаркарите на Анадолу Ефес се пласираа во финалето во Евролига, откако славеа против екипата на  Фенербахче со 92:73 во турското полуфинале на фајнл-фор турнирот...

Во Евролига нема место за вториот клуб од АБА-лигата

Извршниот директор на кошаркарската Евролига, Џорди Бертомеу, смета дека ситуацијата не е таква поради која АБА лигата би добила место повеќе во елитното натпреварување....

Ја украдовме победата против Портланд

Бранителот на трофејот во НБА лигата, тимот на Голден стејт, го совлада Портланд со 114:111 и поведе со 2-0 во финалната серија од плејофот...

МЗТ Скопје и Работнички поведоа во плејофот

Кошаркарите на МЗТ Скопје поведоа со 1-0 во полуфиналната серија од плејофот во Првата македонска лига, откако ја оправда фаворитската улога против тимот на...

Меџик Џонсон заминува од Лејкерси

Меџик Џонсон, поранешен кошаркар на Лос Анџелес Лејкерс и актуелен директор за кошаркарски трансфери во клубот, поднесе оставка на функцијата. На ваков потег кошаркарската легенда...

Брејк на Торонто во петтиот дуел од финалната серија со Милвоки

Кошаркарите на Торонто се наоѓаат на чекор до големото финале од НБА-лигата, откако ноќеска славеа триумф на теренот на Милвоки со 105:99. Во петтиот меч...

Фенер „осакатен“ против Ефес, Ласо има лек за ЦСКА (М)

Очите на спортската јавност овие денови ќе бидат насочени кон Ф4 турнирот во кошаркарската Евролига, кој ќе се одигра во Виторија, Шпанија. И покрај тоа...

ЦСКА (М) е новиот владетел во Европа

Кошаркарите на ЦСКА (М) ја освоија осмата титула во Евролига, откако во финалето на ф4 турнирот во Виторија беа подобри од турски Анадолу Ефес...

Работнички на колена: МЗТ Скопје на една победа до титулата

Кошаркарите на МЗТ Скопје се на чекор до титулата во домашното првенство, откако славеа и на вториот меч од финалната серија до три добиени,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО