Соиграчот на Димитријевиќ не смее да припари во Турција

Соиграчот на македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ од редовите на Хувентуд, Керем Кантер, денеска нема да патува со екипата за Турција, каде што неговиот тим...

Јокиќ е одлична српска ку*ва, а Дончиќ не е „нормален“

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ беше јунак на натпреварот во кој неговиот Денвер славеше над Мемфис со 131:114, иако не одигра на своето препознатливо ниво....

Продолжува црната серија на Голден стејт

Со седмиот последователен пораз во НБА лигата продолжи црната серија на минатогодишниот вицешампион, екипата на Голден стејт. Овој пат „воините“ загубија на гостувањето кај...

Нов дебакл на кошаркарките: Македонија демолирана од Летонија

Македонската женска кошаркарска репрезентација претрпе уште еден дебакл, откако на домашен терен овој пат загуби од селекцијата на Летонија со 98:39, во рамки на...

Леброн нема намера да се откаже во скоро време

Крилото на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс изјави дека не е близу до ставање на крај на неговата кариера и се спореди со квотербекотна...

Кармело Ентони е нов играч на Портланд

Сагата околу еден од најдобрите кошаркари во НБА Лига, Кармело Ентони заврши, откако си најде нов клуб. Десеткратниот учесник на Ол-стар натпреварите ќе стане...

Купете му авионска карта на Дончиќ и испратете го во Словенија!

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ ги залуди Американците со своите одлични партии од почетокот на новата сезона во НБА-лигата. Тој продолжува да доминира во дресот...

Кевин Дурант тренира во дрес на Тони Кукоч

Крилниот кошаркар на НБА тимот Бруклин нетс, Кевин Дурант, уште закрепнува од операцијата, но тоа не го спречува да одржува шутерски тренинзи, а на...

Мајкл Џордан испил десет пива, па дал 52 коша

Мајкл Џордан, без сомнение, е еден од најдобрите кошаркари во историјата, но и човек кој обожава голф, па кога тие две работи ќе се...

Самарџиски конечно си најде клуб

Поранешниот македонски репрезентативец, Предраг Самарџиски (33), ќе ја продолжи својата кошаркарска кариера во редовите на турскиот второлигаш Самсунг. Самарџиски летово беше без ангажман, а минатата...

Вие немате ма*иња да се извините

Претседателот на Панатинаикос, Димитрис Јанакопулос, остро ги критикуваше своите кошаркари по поразот во грчкиот Куп од екипата на Промитиас. Првиот човек на грчкиот великан...

Кадетското кошаркарско ЕП во 2020 година во Скопје

Кошаркарската федерација на Северна Македонија ја доби довербата во летото 2020 година да биде организатор на Европско првенство за играчи до 16 години. Станува збор...

Само што ја излечи ногата, ја скрши раката

Гордон Хејворд со години беше еден од најконзистентните играчи во НБА лигата. Иако никогаш не го достигна нивото на голема ѕвезда, тој одигра седум...

Димитријевиќ со четири поени во драматичната победа на Хувентуд

Македонскиот кошаркарски интернационалец, Ненад Димитријевиќ, за 13 минути игра постигна четири поени, а имаше и по три асистенции и загубени топки, во драматичната победа...

Голден стејт чекори кон драфт лотаријата

По поразот од Оклахома Сити тандер, екипата на Голден стејт вориорс падна на последното место на табелата во кошаркарската НБА лига, со биланс од...

Историска победа на Академија ФМП против Работнички

Новиот кошаркарски прволигаш Академија ФМП, го приреди едно од најголемите изненадувања во историјата на македонската прва лига, откако го совлада Работнички со 87:83. За ФМП...

Лејкерс е најомразен НБА тим во САД

Едно испитување на јавното мислење во САД покажа дека Лос Анџелес лејкерс кај Американците е убедливо најомразениот кошаркарски клуб кој настапува во НБА лигата. Во...

Рик Питино ќе ги води Грците во квалификациите за Олимписките игри

Славниот американски тренер, Рик Питино, од денеска е нов селектор на кошаркарската репрезентација на Грција, но работата со тимот нема да ја преземе веднаш,...

Лука Дончиќ царува во НБА-лигата на последните натпревари (ВИДЕО)

Кошаркарите на Далас ја продолжија серијата добри резултати, но без трипл-дабл на Лука Дончиќ. Словенечкиот вундеркинг ја навикна кошаркарската јавност на вонсериски партии во...

Џон Колинс падна на допинг тест

Младата НБА ѕвезда Џон Колинс ја изненади јавноста со позитивен допинг тест. Колинс настапува за тимот на Атланта од 2017 година, а важи за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО