КОЛУМНА, СУЗАНА ТУРУНЏИЕВА: Емоционална мапа

Ви текнало ли некогаш да помислите дека секој од нас е сопственик на некоја своја лична (индивидуална) „мапа“, која треба некој да ја протолкува...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: НЕЗАДОВОЛСТВО

Од односот што го имаме кон сопствената ли­чност зависи дали мирот, успехот и хармонијата ќе се вселат во нашето живеење. Нег­ат­ивниот при­стап, себеобвинувањето, ниското...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: ВМРО победи, СДСМ и ДПМНЕ изгубија!

Прославивме 28 години државност! Независна држава! Македонија низ болка и мака... децении во борба... во борба... денес имаме држава. Историското ВМРО имало парола „Преку...

КОЛУМНА, СУЗАНА ТУРУНЏИЕВА: Човек учи додека е жив

Инспирирана од некои значајни и пресвртни животни ситуации, низ кои сум „пораснала“ и созреала како индивидуа (учејќи од сопствените грешки) денес сакам да ве...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Здраво општество?

Градење здраво општество, кое ќе биде еднакво за сите, претставува приоритет за поединците кои разумно промислуваат, хумано постапуваат и придонесуваат за вредностите на квалитетното...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Македонски концепт!

„За туѓи бели дворови, копај си црни гробови!“, напиша безвременскиот Рацин, во надеж дека само што не дошле македонските бели мугри. Со надеж дека...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: СЈОф  ЛЕЛЕ!

Основна одлика на секоја власт кај нас, во изминатите триесетина години е, да ги меле во клетви претходниците, да вади “податоци“ од ракав по...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Љубов на прв поглед

Сексуалната привлечност не е вистинска љубов, таа е просто сексуална привлечност. Вљубувањето може да се случи за миг, понекогаш и кога најмалку очекуваме. Тоа предизвикува...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Сакам да кажам!

Сакам да кажам? Во ред, кажи си! Ама сакам сите да ме слушнат? Ајде, слушаме! Сите да цркнете! Во ред, ајде сега опушти се!...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Нема правда, има мир

Во целиов правно мафијашки галиматијас кој се одвива на отворена, но повеќе на затворена сцена, барем неколку работи се засега јасни. Велам засега, бидејќи...

МИ ЛЕЖИ НА СРЦЕ, СУЗАНА ТУРУНЏИЕВА: Мажите не гледаат на гравчиња

Не дека е многу важно или пресудно кој во врската (бракот) дава и се труди повеќе -  дали мажите или жените, ама како тема...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Фокус кон себе

Голема мудрост е да бидеме задоволни со тоа што го имаме, да ги почитуваме сопствените вредности и да не зависиме од влијанијата на другите...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: „Френски ме куршум прониза!“

Како може ставот на некои официјални бугарски политичари и некои политиканти околу нив, да биде ист со ставот на српскиот министер за надворешни работи,...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Глупи изјави како карактерна особина

Добро, сега чувме лично од премиерот дека “педерите“ биле синоним за бескарактерни и подли луѓе. Поточно, измамници и манипулатори. И тоа после неговото извинување...

МИ ЛЕЖИ НА СРЦЕ, СУЗАНА ТУРУНЏИЕВА: Напиши му писмо

Сте се нашле ли често пати среде кавга а да не сте ни свесни како дошло до толкава ескалација во разговорот, и како еден...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Пат кон целта

Да се биде верен на сопствените идеали, да не се подлегнува на надворешните влијанија и да се поседува независен дух претставува голема мудрост која...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Фабрики за џуџиња!

Ако си опкружен со џуџиња, не значи дека си џин! Секој еден од овие, моќник, функционер, политичар или било што, не влегувај во филм....

Вестбрук не сака плата, туку прстен

Поранешниот МВП кошаркар во НБА лигата, Расел Вестбрук, ова лето беше трејдуван од Оклахома во Хјустон, а веќе покажа колку е подготвен да се...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Леб и игри

Што уште чека Заев?  Да падне метеор врз нас, па да ни вети дека сите до еден ќе бидеме изведени пред правдата на Господ,...

МИ ЛЕЖИ НА СРЦЕ, СУЗАНА ТУРУНЏИЕВА: Не е до мажот, до...

  За жал, не само на жените, туку и на мажите , понекогаш модел (репер) им бил нивниот татко... Така да, ако таткото бил насилен,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО