Ангеловска: Поддршка од 500 милиони евра за граѓаните и стопанството со...

Вкупната вредност на трите пакети aнтикризни мерки кои ги преземаме за поддршка на граѓаните и стопанството за надминување на последиците од Ковид-19 кризата се...

Стопанска банка АД Скопје и општина Крушево привршуваат со санација на...

Деновиве се комплетира реконструкцијата на детското игралиште во Крушево, кое се надеваме дека ќе продолжи да биде и понатаму извор на безгрижна детска смеа...

Претставници на НУК в петок на средба со Битиќи

Независната угостителска комора (НУК) за петок, 29 јануари, во 14 часот доби покана за работна средба со вицепремиерот за економски прашања, координација со економските...

Србија го стопира извозот на брашно, масло, пченка и пченица, ова...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека од четврток ќе биде забранет извозот на нафта, пченица, пченка и брашно. Вучиќ рече дека од четврток нема...

Ќе се воведат државна гарантна шема, даночен календар и е-фактура

Воведување на државна гарантна шема, даночен календар, електронска фактура, се некои од барањата кои министерот за финансии Фатмир Бесими за време на средбата во...

Бочварски: Има пари за капитални инвестиции, следи сериозен притисок за реализација

Државата има пари за капитални инвестиции, тие ќе се инвестираат преку новиот систем со сериозен притисок од страна на Министерството и Владата. Во 2021...

Средба Бектеши – Домбровскис: Потребна е реформа кон отворена трговија за...

Трговијата во целост треба да се движи во чекор со развојот на настаните во глобалната економија, а неопходна е и реформа кон отворена трговија...

Нема повластена даночна стапка за барови, ноќни клубови и дискотеки

Угостителите сметаат дека нема да има моментални и брзи ефекти од намалувањето на даночната стапка од 10 проценти за храната и безалкохолните пијалаци во...

Русија попушти, земјите можат да го плаќаат гасот во странски валути

Русија попушти и ќе дозволи и натаму земјите кои купуваат гас да го плаќаат во странска валута. „Непријателските земји“ можат да продолжат да плаќаат за...

Над 35 илјади туристи во февруари во земјава

Државниот завод за статистика денеска објави дека во февруари бројот на туристи во земјава изнесувал 35 642 од кои 53,1 процент биле странски и...

Во тек е етапната исплата на мајските пензии

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека дека во тек е етапната исплата на  мајските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно,...

Хрватска почнува со производство на тест монети на евро

Меморандум за разбирање помеѓу Хрватска, членките на еврозоната и Европската комисија за почеток на производство на монети од евро и подготвителни активности пред почетокот...

Директорот на Секретаријатот на Транспортната заедница на ЈИЕ сугерира да ја...

Закоњшек: Да се подобри брзината и достапноста на возови Во Северна Македонија треба да се подобри брзината и достапноста на возови. Железничката линија Белград-Скопје сега...

НЛБ Банка со промотивна кампања за кредитите за физички лица до...

НЛБ Банкаво периодот од 1.11.2021 до 31.12.2021 годинаподготви промотивнa кампања за сите кредити за физички лица. Ова е одличен момент за долгорочна инвестиција за...

Централен регистар го продолжува рокот за поднесување на годишна сметка

На барање на правните субјекти заради заштита и превенција од КОВИД-19, Централниот регистар донесе одлука за продолжување од 10 дена на рокот и за...

Во Охрид сè имат снемено, нема туристи, нема пари, нема плати

Охрид и ова лето е полупразен, странски туристи сè уште нема, а домашни има многу малку и тоа само за викенди. Освен приватните сместувачки...

ЕП одобри 1,2 милијарди евра макрофинансиска помош за Украина

Европратениците ја одобрија одлуката на Советот на ЕУ за обезбедување нов пакет макрофинансиска помош од 1,2 милијарди евра за Украина. „Унијата ќе обезбеди макроекономска помош...

Искористени максимално средствата од ИПАРД програмата

Оваа година е историска за искористување на средствата од ИПАРД програмата, со што државата првпат не плаќа пенали за неискористување на овие европски средства. Ова...

Ова се цените на горивата за оваа недела!

Неделава возачите ќе точат горива по иста цена како минатата недела, одлучи Регулаторна комисија за енергетика Цената на бензин „Евросупер БС-95“ останува иста и...

Германските инвеститори со уредба бараат прецизирање на Предлог-законот за недела неработен...

Германските инвеститори во земјава поднеле барање, во Предлог-законот со кој недела би била прогласена за неработен ден да се внесе уредба за прецизно регулирање...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети