Во третиот квартал превезени 9,7 милиони патници, раст кај меѓуградскиот и...

Вкупниот број на превезени патници во патничкиот патен превоз во третиот квартал од годинава изнесува 9 711 000 и во однос на истиот период...

Канадскиот сојузен дефицит ќе достигне 328,5 милијарди долари

Сојузниот дефицит на Канада до крајот на буџетската година ќе достигне 328,5 милијарди канадски долари, проценува парламентарната служба за буџет (ПБО), врз основа на...

Нетфликс изгуби четвртина од својата вредност откако ја напушти Русија

Акциите на Нетфликс изгубија четвртина од вредноста откако компанијата откри дека се намалил бројот на нејзините претплатници поради напуштањето на Русија. Ова е првпат...

Зголемени продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во март годинава се повисоки за 5,2 отсто на месечно и за 22,3  отсто...

Шефицата на ЕУ предлага забрана за увоз на руска нафта

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска нагласи дека ЕУ ќе воведе постепена забрана за руската нафта како одмазда за руската инвазија...

Цените во Бугарија во април се зголемија за 14,4 отсто на...

Цените во Бугарија се зголемија за 14,4 отсто на годишно ниво во април, по годишниот пораст од 12,4 отсто во март, објави националниот Заводот...

Светскиот автомобилски саем следната година нема да се одржи во Франкфурт

Сè уште не е познато кој град ќе биде домаќин на најголемото германско автомобилско Светско мотошоу – ИАА, наредната 2021 година, но сигурно е...

Рускиот напад ја намали вредноста на биткоинот за осум проценти

Цената на биткоинот рано утринава падна под 35.000 долари откако рускиот претседател Владимир Путин почна воена операција против Украина. Според CoinMarketCap, биткоинот вредел 34.969...

Битиќи: Ефектот од дадената економска помош е 100 отсто

Дилемата дали се доволни мерките што вчера ги понудивме со шестиот пакет економски мерки за помош за справување со последиците од ковид кризата секогаш...

Русија предупредува на обидите за забрана за увоз на нафта

Стравувањата од енергетска војна меѓу Русија и Западот се зголемија денеска откако САД притискаат свои сојузници да забранат увоз на руска нафта како казна...

ЕЦБ: Зголемениот број ризични инвестиции се заканува да ја уништи стабилноста...

Зголемувањето на цените на недвижностите и финансиските пазари, преземањето инвестициски ризици и зголемениот број заеми се закануваат да ја поткопаат стабилноста во еврозоната, предупредува...

ММФ одобри итна финансиска помош за 25 земји

Извршниот одбор на ММФ одобри итна финансиска помош за 25 земји членки од средствата за контрола и ублажување на последиците на катастрофи (ЦЦРТ) за...

Угостителските услуги за една година поскапеле за скоро 10 отсто

Цените на угостителските услуги во мај во споредба со април годинава се зголемени за 0,2 отсто, а споредено со мај лани за 9,7 отсто,...

САД подготвуваат санкции против руските банки

Американската администрација подготвува првичен пакет санкции против Русија, што вклучува забрана на американските финансиски институции да обработуваат трансакции на големи руски банки, објавија западни...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог за намалување на акцизата на нафтените деривати

ВМРО-ДПМНЕ на владата и предлага сет мерки кои директно ќе го заштитат стандардот на граѓаните во услови на вртоглавиот раст на цените. ВМРО-ДПМНЕ ќе бара...

ММФ со предлози и мерки за надминување на економската криза

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева, со свои предлози и мерки кои би требало да ги преземат развиените земји со цел надминување на...

Австрија прва во ЕУ субвенционира поправка на електрични уреди

Австрија со поддршка на Европската Унија ќе субвенционира поправка на стари или расипани електрични апарати со цел да ги поттикне граѓаните да ги користат...

Волстрит ја забележа најголемата дневна загуба во историјата

„Мета“, матичната компанија на Фејсбук, вчера изгуби на вредноста за повеќе од 26 отсто бидејќи инвеститорите се разочарани од послабите од очекуваните деловни резултати...

Пад на вредноста на акциите на Епл за 2,6 отсто, компанијата...

Акциите на Епл во текот на вчерашниот ден од тргувањето во еден момент паднале за 2,6 отсто, што веднаш избришало 34 милиајрди долари од...

Ратификуван Договорот со Косово за соработка во туризмот

Во Собранието денеска e ратификуван Договорот за соработка во туризмот меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Косово, потпишан во Скопје,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети