Тевдовски: Имплементиравме најмногу препораки на ЕК за економски реформи

Министерот за финансии Драган Тевдовски, кој во Љубљана учествува на конференцијата „Кон подобрени структурни реформи и фискални рамки“, истакна дека Република Северна Македонија е лидер...

Европски суд: Халал месото не може да добие лого на органска...

Европското „био“ лого за органска храна не може да се применува на халал месото, одлучи Европскиот суд на правдата. Судот оцени дека начинот на колење...

Бислимовски: Снабдувачите незаинтересирани да понудат пакети за домаќинствата

Ниту еден од осумте активни, од вкупно 30-те, снабдувачи на пазарот на електрична енергија не понуди пакет за домаќинствата, иако од 1 јануари годинава...

Алкалоид“ со раст на консолидираниот извоз од 10%, инвестиции во износ...

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – декември 2018 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Според единечниот...

Од април годинава по два лета неделно на линија Цирих-Охрид

Швајцарската авиокомпанија „Еделвајс“  објави дека од 6 април годинава ќе лета двапати неделно на линијата Цирих – Охрид и обратно. „Еделвајс“ ќе сообраќа на новата...

Во јануари реализирани 1,09 отсто од средствата за капитални инвестиции

Капиталните инвестиции од државниот буџет „тргнаа“ со само 1,09 отсто реализирани средства до сега годинава, односно во јануари 2019-та, покажуваат податоците од Министерството за...

Твининг проект за јакнење на капацитетите на Агенцијата за пошти

Со твининг проект во вредност од 600.000 евра обезбедени од Европската унија преку Инструментот за претпристапна помош, во наредните 18 месеци ќе се работи...

Русите рекордери во земање кредити

Русите минатата година земаа рекорден износ на кредити, пишува весникот “Известија”. Вкупниот долг сега изнесува 14,86 трилиони рубли. Калмикија, Тиву, Чувашија, Иркутск и Југра се најзадолжени...

Исполнувањето на целите за одржлив развој е комплексен, но остварлив процес

На компании и поединци вечерва им беа доделени награди за остварување на целите за одржлив развој. Наградите се доделија во рамки на проектот „Градење...

„Економист“ посочи на ризиците по светската економија во 2019 година

Неделникот „Економист“ денеска објави извештај за тоа какви ризици има по развојот на светската еконоија во 2019 и предвидува намален раст до 2.6 отсто...

ОКТА лани со пораст на продажбата на странскиот пазар и задржување...

ОКТА ја обележа 2018 година со подобрување на продажбата, главно благодарение на значителното зголемување на продажбата на странскиот пазар и успешното одржување на високиот...

Најбарани професии во Македонија се келнери, продавачи и медицински сестри

Македонските компании нудат можност за вработување на околу 5.000 лица од разни професии. На официјалниот веб-сајт на Агенцијата за вработување аврм.гов.мк во моментов се...

„Газпром“: Просечна извозна цена на гасот од 230 до 250 долари

Просечната извозна цена на гасот на „Газпром“ би можела да се движи од 230 до 250 американски долари  за 1.000 кубни метри гас во...

Македонија бележи пад од 12 места во рангирањето на најздрави нации

Шпанија ја надмина Италија како најздрава нација во светот, според овогодинешниот индекс на „Блумберг„ кој рангира 169 земји врз основа на различни фактори кои...

Земјоделските семејни фарми во Македонија исчезнуваат, нема кој да ги наследи

Потребно е да се поддржат вистинските семејни земјоделски стопанства затоа што тие се столбот на руралниот развој и носители на општествените социоекономски придобивки. Земјоделските...

Тевдовски на конференција „Кон подобрени структурни реформи и фискални рамки“ во...

Министерот за финансии Драган Тевдовски ќе учествува на конференцијата „Кон подобрени структурни реформи и фискални рамки“, која денеска и утре се одржува во Љубљана. ...

Во Македонија има над 5.000 слободни работни места се бараат сметководители,...

Во Агенцијата за вработување во моментов има отворени огласи преку кој македонските компании бараат кадри за ангажирање на околу 5.000 слободни места. Се бараат разни видови...

Кина откри најголемо наоѓалиште на нафта во последните 50 години

Кинезите открија високо квалитетна и многу вредна нафта во подрачјето на Бохајско Море. Ова откритие на нафта и гас во Бохајскиот Залив е најголемо...

Заев: Расте бројот на заинтересирани за инвестирање во Северна Македонија

Словенечкиот министер за внатрешни работи Боштајн Поклука на средбата со премиерот Зоран Заев ги поздравил политиките за изнаоѓање решенија и реформи и изразил уверување...

Азески ќе се сретне со делегација на Претседателството на БИХ

Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески денеска ќе се сретне со делегација на Претседателството на Босна и Херцеговина, предводена од членот на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети