Премиерот Заев,Еди Рама и еврокомесарката Виолета Булц на „Самит 100 –...

Учество на оваа пленарна дебата, која ќе се одржи на 17 октомври, потврдија и премиерите на Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ...

Гостите на хотелот „Фалкенштајнер” добија понуда да инвестираат во него

Верните гости на хотелот „Фалкенштајнер" од Хрватска во текот на изминатите денови добија меилови со понуда да инвестираат во овој хотел. Минимално можат да вложат...

До Нова година по 9.000 денари треба да легнат на сметките...

Синдикалците велат дека финансиски добростоечките фирми одамна поделиле К 15 и тоа во висина до 24.000 денари, а сега остануваат помалите, од кои поголемиот...

Станкоски: Претходните менаџери на тутунскиот комбинат Прилеп се луксузирале по казина...

Енормно трошење пари од менаџерскиот тим во изминатите 11 години, со што се предизвикани штети од неколку милиони евра, констатира новото раководство на Тутунскиот...

Во “Ловец на елени” Роберт де Ниро пука од српска пушка

Производите на српската компанија "Застава оружје" многу се барани ширум светот, а во прилог на тоа оди и фактот дека комплетната производна програма e...

Индустриското производство во еврозоната и ЕУ со интензивен раст

Индустриското производство во еврозоната се зголеми за 1,4 проценти на месечна основа во август, покажуваат сезонски прилагодените податоци на „Еуростат". За споредба, прилагодените податоци...

Биткоинот урива рекорди, надмина 5.000 долари

Најпознатата криптовалута биткоинот достигнала нов рекорд надминувајќи и 5000 долари. Големиот интерес на инвеститорите довел до раст на биткоинот дури на 5 144 долари во...

Wal-Mart планира да откупи акции за 20 милијарди долари

Најголемиот синџир на супермаркети во САД, „Wal-Mart" ги потврди прогнозите за добивка за тековната финансиска година и ги најави плановите за зголемување на локации...

НБРМ: Поволни движења во градежништвото и трговијата, неповолни во индустријата

Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на РМ одлучи денеска на аукција да понуди благајнички записи во износ од 25.000 милиони денари,...

„Југохром“ ќе почне да работи во мај или јуни догодина

"Југохром" од Јегуновце треба да почне со работа кон крајот на мај или почетокот на јуни наредната година, со поставен филтер за отпрашување на...

Владата тврди дека со парите од постоечкиот заем ќе го доврши...

Портпаролот на владата Миле Бошнаковски потврдува дека парите за завршување на овие активности се од веќе постоечките. Во март 2018 година ќе се возиме по...

Не политичка, туку партнерска соработка на земјоделците со државата

Не политички организации на земјоделци кои ќе ги претставуваат нивните права, туку партнери на државата во носењето на регулативата и евалуирањето на законските процеси...

Трамп им вети пониски даноци на американските камионџии

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави вчера дека главната цел на неговата даночна реформа е да ги намали даноците, да ги поедностави бирократските обврски...

Хрватска народна банка подготви стратегија за воведување на евро

Хрватската народна банка подготви стратегија за воведување на евро што содржи анализа на користа и моќните разлики од влезот во еврозоната. Стратегијата ќе биде објавена...

Во Туркменистан се укинуваат бесплатната вода, гас и струја

Претседателот на Туркменистан Курбанкули Бердумухамедов наведе дека потпишал Закон со кој се укинуваат бесплатната вода, гас и струја. Во овие привилегии граѓаните на Туркменистан уживаа...

Мајкл Блумберг донира 64 милиони долари за екологија

Фондацијата на поранешниот градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг донира 64 милиони долари во програма, чија цел е затворање електроцентрали на јаглен и намалување на...

ММФ предвидува раст на македонската економија од 2,5%

Се очекува инфлацијата во Македонија да се одржи на 1,7% до крајот на годината Раст на македонската економија од 2,5 проценти до крајот на годинава,...

Се подготвува олеснување на ловечкиот испит

– Веќе е во процедура измената на Законот за ловство. Полагањето на ловечкиот испит ќе биде многу поедноставено. Досега се полагаше електронски и целиот...

Заев: Меморандумот за разбирање со Југохром нуди решенија за сите засегнати...

Со Меморандумот за разбирање што Владата треба да го потпише со Југохром, комбинатот на пролет ќе може да го рестартира производството, откако ќе ги...

Угостителите бараат подолго работно време

Рестораните и кафулињата да работата до еден часот по полноќ. Казните и давачките кон државата да бидат помали. Угостителите образложија дел од проблемите кои...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО