Животниот стандард на Црна Гора на ниво од 45 отсто од...

Бруто домашниот производ по жител во Црна Гора според куповната моќ минатата година изнесуваше 45 отсто од европскиот просек и зголемен е во однос...

УЈП: Придонесите се плаќаат на најмалку 17.040 денари, без разлика дали...

Управата за јавни приходи вчера ја објави најниската и највисоката основица на кои се пресметуваат придонесите за пензиско и здравствено осигурување и придонесот во...

Европски бизнисмени ја пофалија даночната реформа на Трамп

Раководителите на европски компании го поздравија американскиот претседател Доналд Трамп за неговата даночна реформа, за време на средбата во рамките на Светскиот економски форум...

Нов Закон за практикантство за младите да се стекнат со работно...

Наместо редовно вработување практикантите и волонтерите по завршувањето на праксата  најчесто си одат дома. Иако младите праксата ја гледаат како можност полесно да се...

Тепачки за попустот на „Нутела“ во Франција

 Ниската цена на „Нутела“ во Франција предизвика „хистерија“ кај купувачите. На социјални мрежи се појави серија видеа од „хаосот“ којшто настана по повод намалението...

Хрватските претприемачи со лански приход од 2,67 милијарди куни

Претприемачите во дејноста коцкање и обложување во 2016 година остварија нешто помалку од 2,7 милијарди куни приход, најмногу во изминатите 16 години, при што...

МФ: Нема промени во оданочувањето на дознаките

Во насока на точно информирање на јавноста Министерството за финансии ги информира граѓаните дека нема промена во оданочувањето на дознаките. Ова значи дека и понатаму...

Хелсиншки комитет: Жените што користат породилно отсуство не го губат правото...

Хелсиншки комитет: Жените што користат породилно отсуство не го губат правото на К 15 Хелсиншкиот комитет за човекови права остро реагира на погрешна примена на...

Ревизорски комитет во Владата ќе ја следи реализацијата на препораките од...

 Ревизорски комитет како постојано тело при Владата составен од шест члена, а со кој ќе претседава министерот за финансии ќе биде задолжен за разгледување...

Бизнис заедницата бара да се создадат услови за развој регионот

Уделот на регионалната размена во вкупните трговски текови на Македонија останува непроменет. И покрај растот на извозот кон земјите од Западен Балкан, во изминатите...

ОГЛАСИ: Се бара менаџер за 12.000 и професор по логика за...

Најмногу работници, како и обичо, побаруваат преработувачката индустрија и трговијата, а десетте најбарани занимања се хигиеничар на производствени, односно работни простории, продавач, работник на...

Агенцијата за железниици ќе го наплатува долгот од МЖ Транспорт преку...

Агенцијата за регулирање на железничкиот сообраќај од годишната такса за регулирање на пазарот на железничките услуги има ненаплатени побарувања 12.378.050 денари, во најголем дел...

Во ноември 75,4 отсто од потрошената струја од домашно производство

Македонија лани во ноември вкупно потрошила 669.176 мегават часови електрична енергија, 36.546 милиони нормални метри кубни природен гас, 439.293 тони јаглен и 88.048 тони...

Реализирани 97,26 од планираните приходи во ланскиот буџет

- Приходите во Буџетот заклучно со декември се реализирани со 97,26 проценти или според објавените податоци прибрани се вкупно 179,688 милијарди денари. Според објавените податоци...

Британците со рекордна вработеност, им расте и заработката

Бројот на вработени лица во Велика Британија неочекувано порасна во три месеци заклучно со ноември. Редовните заработки пораснале по најголема стапка во речиси година дена,...

Дали во Давос ќе биде ставена точка на криптовалутите или ќе...

Големите светски финансиски институции сè уште не знаат дали да се спротивстават на криптовалутите или да им се придружат на оние кои инвестираат во...

Просечниот Македонец на банките им должи 1.107 евра

Просечниот Македонец има кредит од 1.107 евра, а за една година се задолжил за дополнителни 101 евро! Банките продолжуваат да остваруваат фантастични профити, а...

„Аурора Канабис“ го купува ривалот „Канимед Терапеутика“

Вториот најголем канадски произведувач на марихуана „Аурора канабис“ договори преземање на помалиот ривал „Канимед Терапеутикс“ за 1,1 милијарди канадски долари. Со тоа ќе биде создаден...

Евростат:Хрватска,Летонија и Словенија со раст на туризмот

 Хрватска заедно со Летонија и Словенија забележа најголем скок на бројот на туристички ноќевања меѓу земјите од ЕУ во 2017 година, покажуваат податоци на...

Фифти-Сент случајно станал биткоин милионер

Американскиот рапер Фифти-Сент веројатно го прославува своето мало биткоин богатство од седум милиони долари. Пред неколку години тој ризикуваше, додека многу беа скептични, па...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО