Субвенции за автомобили ќе нема, парите ќе одат за други мерки

Средства за субвенции за купување возила што беше најавено за следната година, во буџетот не се предвидени. Работна група што била формирана и го...

Ангеловска: Ветувањето дека оваа година е економска се исполнува

Ветувањето дека ова е економска година се исполнува, а тоа го покажува растот на сите економски параметри, како и растот на БДП кој е...

„Купи куќа, купи стан“ со намалени каматни стапки и зголемено учество...

Каматната стапка за проектот „Купи куќа, купи стан“, кај моделот каде државата ја субвенционира ратата  за првите три години е намалена од 3,95% на...

САД планираат контрамерки на дигиталните царини во Франција

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира да воведе дополнителни царини на увоз на француски производи во вредност од околу 2,4 милијарди американски долари,...

Кина разработува стратегија за поголема продажба на електромобили

Кина има намера и разработува план, според којшто до 2025 година, една четвртина од продадените автомобили во земјата, ќе бидат електромобили, соопшти Министерството за...

ЦЕА: Ако се реализираа капиталните инвестиици во изминатата деценија, растот на...

Стапката на раст на македонската економија во изминатите 10 години ќе достигнела и до пет проценти, доколку се реализирале капиталните инвестиции, кои во изминатите...

„Црн петок“ за шведска компанија која поради погрешна цена изгуби 11...

Шведската компанија за нега и убавина ФОРЕО соопшти денеска дека изгубила речиси 11 милиони долари поради погрешно наведена цена во системот за онлајн купување...

До крајот на декември К-15 за работниците, минимумот годинава 9.610 денари

Регресот за годишен одмор или познат како К-15 е задолжителен и оваа година, а на газдите им остана уште помалку од еден месец да...

Путин потпиша закон за употреба на руски апликации на телефоните и...

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон според кој паметните телефони, компјутерите и паметните телевизори мора да имаат претходно инсталирани руски апликации. Законот стапува на сила...

Младите работници не ги знаат своите права, не се информирани ниту...

Помалку од половина од младите сметаат дека се запознаени со правата од работен однос, но високи 70 проценти имаат ниско или многу ниско ниво...

Косово енергетски се одвои од Србија и се приклучи на Албанија

Косовските и албанските електродистрибутери КОСТТ и ОСТ потпишаа договор во Тирана за воспоставување заеднички енергетски систем кој ќе стави крај на децениската зависност на...

Инспекторите на семинар нема кој да каже дали за „Блек фрајдеј“...

Повеќето граѓани кои ги посетија продавниците низ градот за време на „Блек фрајдеј“ се согласуваат дека попустите во поголем дел од продавниците не биле...

Дизелот поскапува за половина денар, бензините со иста цена

Цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство од полноќ се зголемува за половина денар, а бензините остануваат со иста цена, одлучи денеска...

Да се подобри соработката меѓу домашните добавувачи и странските директни инвеститори

На македонските мали и средни компании им недостасуваат соодветни сертификати, квалитет, опрема и технологија за поуспешно да се вклучат во синџирот на добавувачи на...

Земјоделците кои фатиле на спортска нема да ги добијат назад парите...

Од наредната недела ќе почне враќањето на персоналниот данок на земјоделците кои имаат остварени приходи од земјоделска дејност во 2018 година во висина до...

Над 7000 слободни работни места, се бараат стручњаци, техничари, ракувачи…

Над 7.000 слободни работни места има во третото тримесечје од годинава во земјава. Најмногу работници се бараат во преработувачката, трговијата на големо и мало...

Осумчасовниот работен ден не функционира на повеќето работни места

Осумчасовниот работен ден е дизајниран како социјалистички сон. Сопственикот на фабриката за текстил и социјалниот реформатор Роберт Овен беше првиот човек што ги повика...

Путин го пушти во употреба гасоводот „Силата на Сибир“ долг 4.000...

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг официјално го пуштија во употреба еден од најдолгите гасоводи во светот, „Силата на Сибир“,...

Околу 17.000 земјоделци ќе добијат 80 милиони денари од поврат на...

Од наредната недела ќе почне враќањето на персоналниот данок на земјоделците кои имаат остварени приходи од земјоделска дејност во 2018 година во висина до...

Над 10.000 граѓани може да останат без поврат на пари од...

Во месец декември на околу 185 илјади граѓани кои скенирале фискални сметки ќе им бидат испалтени вкупно 3 милиони евра од проектот „Мој ДДВ“,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО