Дали ова е почеток на крајот: Суша во даночните оази

Група новинари одново ги открија даночните трикови на богатите. Политичари, богаташи, но и обични претпријатија ја играат валканата игра, најчесто целосно легално. Тоа може...

„Тојота“ со пораст на профитот за 13,2 отсто

Јапонската автомобилска компанија „Тојота“ пријави пораст на нето добивката во првото полугодие, како резултат на послабиот јен и напорите за намалување на трошоците. Нето...

Рубини: Биткоинот е шпекулативен меур кој ќе експлодира

Криптовалутата биткоин е исклучително шпекулативен меур, кој на крајот ќе експлодира, предупредува познатиот економист Нуријел Рубини, познат како „доктор пропаст“. - Според мое мислење, имаме...

Во декември ќе почне изградбата на екпресен пат: Од Штип до...

Овој експресен пат треба да биде готов за три години, до крајот на годинава треба да почне изградба на втората фаза од патниот правец...

Поголеми плати за административците, помалку субвенции за земјоделците!

Покрај зголемувањето на акцизата на нафтата со Предлог-буџетот за 2018 година на земјоделците им беше зададен нов удар. Имено, наместо ветеното зголемување на субвенциите...

Ристески: „Фени” е во заложништво, решение може да се најде во...

„Фени” е во заложништво меѓу поранешното и сегашното раководство, доверителите и новите потенцијални купувачи и затоа е во состојба која е апсолутно неприфатлива...

Чевларската индустрија не може да исплаќа 12.000 денари минимална плата, бара...

Да се намалат придонесите за да може да се исплаќа минимална плата од 12.000 денари и одреден период да останат фиксни придонесите за плата до 18.000 денари,...

Апостолска на Министерска конференција за енергетика, дел од Иницијативата „16+1“

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денеска во Букурешт учествуваше на Првата министерска конференција за енергетика, дел од Иницијативата „16+1“ за...

Сертификати за успешно завршен курс „службеник во книговодство“

Сертификати за успешно завршен курс „службеник во книговодство“ денеска во Агенцијата за вработување (АВРМ) им беа доделени на млади невработени лица до 29-годишна возраст...

Такси компанијата „Убер“ на своите летечки автомобили работи со НАСА

Такси компанијата „Убер“ денеска најави дека работи со американската вселенска агенција НАСА за што е можно поскоро да ги воведе своите летачки автомобили во...

Грчкото МНР враќа пари од сомнителни договори и меморандуми

Грчката државна каса е побогата за 3,6 милиони евра, откако преку Министерството за надворешни работи беа вратени парите од потпишан, а никогаш не спроведен договор...

Анѓушев – Томан: Поинтензивна соработка за привлекување нови инвестиции

Подготвеност за соработка, јакнење на еконмските односи и нивно унапредување, искажаа на денешната средба вицепремиерот Кочо Анѓушев и новоименуваниот амбасадор на Чешката Република Мирослав Томан. Анѓушев...

Работници од „Фени” протестираат пред филијалите на три банки во Кавадарци

Работници од „Фени индустри” денеска во Кавадарци одржаа протест пред филијалите на неколку банки за, како што рекоа, да го искажат своето незадоволство поради покренување...

Во Германија отворени над милион работни места

Во Германија побарувачката за работна сила и натаму расте, така што во третиот квартал од оваа година биле отворени 1.097.600 работни места. Експертите проценуваат дека...

„Рајските документи“ открија дека американски бродови доставуваат руски гас во Европа

 Иако САД сакаат да ја отстранат Русија од енергетскиот пазар во Европската унија, „Рајските документи“ открија дека американски бродови доставуваат руски гас во Европа. Имено, танкери...

Волстрит почна да се интересира за биткоинтот

Во 2010 година цената на еден биткоинт изнесуваше 0,003 долари, додека денес криптовалутата вреди над 7.000 долари. Доколку пред седум години сте вложиле 100...

Нуј: Банкарскиот сектор во Еврозоната да продолжи со прекуграничните спојувања

Главната супервизорка во Европската централна банка (ЕЦБ), Даниел Нуј го повика банкарскиот сектор во Еврозоната да продолжи со прекуграничните спојувања. Таа тврди дека поврзувањето...

Раст на побарувачката на работна сила во Германија

Во Германија побарувачката за работна сила и натаму расте, така што во третиот квартал од оваа година биле отворени 1.097.600 работни места. Експертите проценуваат...

„Рајските документи“ открија дека американски бродови доставуваат руски гас во Европа

Иако САД сакаат да ја отстранат Русија од енергетскиот пазар во Европската унија, „Рајските документи“ открија дека американски бродови доставуваат руски гас во Европа. Имено,...

Регулаторите на Европската унија побараа од „Епл“ детали во даночен аранжман

Регулаторите на Европската унија побараа од „Епл“ детали во дополнителниот даночен аранжман. Овој налог доаѓа откако минатата година ЕУ му наложи на американскиот производител на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО