МФ: Јавниот долг во услови на криза намален на 57,1 отсто...

Јавниот долг заклучно со 31 март 2022 година изнесува 57,1 отсто и е намален за 3,7 процентни поени во однос на 31 декември 2021...

Битиќи очекува просечна годишна инфлација од 10 до 11 отсто

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека доколку се одржиме на проекциите на крај на годината просечната годишна инфлација ќе биде 10 до...

Канада и нуди помош на Европа за нафта и гас

Канадскиот министер за енергетика Џонатан Вилкинсон изјави дека Канада би можела да пласира повеќе нафта, гас и ураниум, со цел да помогне во решавање...

МБА: Новото одложување на отплатата на кредитите е само за оние...

Детални информации за вториот шестмесечен рок за одложување на плаќањето на кредитите во рамки на своја постапка и методологија, секоја деловна банка ќе објави...

На 15 јули последниот повик од ИПАРД 2 вреден пет милиони...

На 15 јули стартува повикот за мерката 3 од ИПАРД 2 Програмата. Мерката е проектирана на пет милиони евра и се однесува на инвестиции...

Ќе јадеме поскапа храна, но со помалку хемикалии

Корона-кризата ќе влијае врз увозот на суровини и репроматеријали и ќе предизвика зголемување на цените на производите во повеќе сектори, а најмногу во земјоделството....

ЕК: Земјава постигна напредок во усогласеноста со Третиот енергетски пакет на...

Северна Македонија е умерено подготвена во областа на енергетската политика, постигнат е одреден напредок, особено во усогласувањето со Третиот енергетски пакет и се преземени...

Бектеши: Опозицијата да ги поддржи мерките кои се во полза на...

Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска уште еднаш ја повика опозицијата да биде конструктивна и да овозможи донесување на законите во Собранието со цел...

Kрушево – топ туристичка дестинација за новинарите од Хрватска

Крушево останува туристичка дестинација која го привлекува вниманието на странските посетители. Како што информираат од крушевската локална самоуправа, утре, сабота, Крушево ќе го посетат...

Од денеска горивата поскапи за 2,6 отсто

РКЕ вчера одлучи по две недели да ги зголеми цените на горивата. Се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати...

Со Виз ер до седум дестинации од македонските аеродроми

Нискобуџетната авиокомпанија Виз ер објави  дека постепено се отвораат седум линии до четири дестинации од двата македонски аеродрома. Првиот од обновените летови беше на...

Конечно објавен тендерот за субвенционирана „зелена нафтата“

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој вчера на електронскиот систем за јавни набавки на Бирото за јавни набавки го објави тендерот...

„НЕ“ за еврото во Чешка – барем засега

Новата чешка влада нема да го воведе еврото, изјави денеска идниот министер за финансии Збинек Станјур од Граѓански демократи. Иако петте партии кои ја сочинуваат...

Продолжен рокот за аплицирање за набавка на системи за наводнување

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделсвото и руралниот развој информира дека за 15 дена се продолжува рокот за поднесување на апликации за набавка на...

Битиќи: Целиме кон исполнување на обврските од Зелениот договор

Владата тргна храбро во енергетска транзиција. Целиме да ги исполниме обврските од Зелениот договор 2050 на ЕУ, порача вицепремиерот за економски прашања, координација на економските...

Швајцарија е најиновативната држава во светот, Македонија е 59-та

Швајцарија е најиновативната земја во светот, според Индексот на глобални иновации. Овогодинешниот иновациски индекс, што ја мери состојбата на иновации во светот од година во...

Народната банка со највисока доверба во регионот, како институција којашто овозможува...

Во Северна Македонија, повеќе од каде било во регионот, граѓаните имаат доверба во централната банка како институција којашто овозможува финансиска едукација. Ова беше истакнато...

Еколошката такса претставува еднократно зголемување на цените со постојан и можен...

Воведувањето на еколошката такса врз цената на горивата ќе има еднократен краткорочен ефект врз општото ценовно ниво – инфлацијата, кој би се движел од...

Инвеститорите на светските берзи воздржани во пресрет на седницата на ФЕД

Индексите на светските берзи денеска се движат малку под тримесечниот максимум, додека доларот падна пред состанокот на Федералните резерви на САД (ФЕД). По неколку недели...

Заев на ФБ: Невработеноста на историско најниско ниво од 15,9 отсто

Невработеноста за вториот квартал од 2021 година на историски најниско ниво од 15,9%. Во споредба со истиот период во 2020 година, истата е намалена...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети