Сугарески: Автопатот Миладиновци-Штип готов до крај на септември или почеток на...

  Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува до крај на септември или почеток на октомври да биде завршен автопатот Миладиновци-Штип, со евентуално мало...

ИНТЕРВЈУ, ГЛИГОР БИШЕВ: Малото е поубаво – „мики маус” економијата е пофлексибилна...

 Македонската економија во 2019 година се врати на својата „нормална патека“ на економски раст. Растот од 3-4 насто е природната стапка на економски раст...

Тоа го има само во Шведска: Додека е жив нема да...

Доколу ви се допаѓа идејата да добиватe солидна месечна плата, а до крајот на животот да не работите апсолутно ништо, можеби вниманието ќе ви...

Македонија енергетски ќе се поврзе и со Албанија

АД МЕПСО потпиша два договора со компаниите „Енергоинвест“ од Република БиХ и „Кончар“ од Република Хрватска за реализација на два капитални проекта во електроенергетскиот...

Наместо проблематичната Еуросиг, оштететените од сообраќајката на „Дурмо турс“ ќе ги...

Повредените и семјествата на починатите во сообраќајната несреќа со автобусот на „Дурмо турс“ што се случи пролетва отштетата што им следува ќе им ја...

Почна зимското сметање на времето, ќе биде ли ова последно враќање...

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЗАПОЧНА ПОСТАПКА ВО ИДНИНА ДА НЕ СЕ МЕНУВА ВРЕМЕТО Оваа работна недела стартуваше со враќање на стрелките за еден час наназад, популарно наречено...

Арамко стана највредна компанија во светот, ги надмина Алибаба и Епл

Првичната јавна понуда на саудискиот државен нафтен гигант „Арамко“ ќе биде најголема во историјата. Сепак, ќе биде значително помала од 2 билиона долари како...

Преку 350 видови вино од 40 домашни и странски визби на...

 Преку 350 видови вино од 40 македонски и винарии од регионот, Италија, Франција,..., ќе може да се дегустираат на вториот Скопски вински салон -...

Три денари интервентна субвенција за производителите на јаболка

Интервентна субвенција од три  денари за килограм ќе добијат производителите на јаболка што ќе го предадат своето производство кај регистрирани откупувачи најдоцна до 25 декември...

Брегзит ќе ја чини Велика Британија 100 милијарди фунти годишно

 Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, ако се спроведе според условите на предложениот договор, ќе резултира со четири отсто намалување на бруто-домашниот производ...

Најбогатите жени во светот имаат над 850 милијарди долари

Од 2.043 најбогати луѓе на светот на листата на Форбс, 227 се жени. Тие заедно поседуваат 852,8 милијарди долари. Најчесто се работи за наследнички, но...

Тевдовски: Праведниот данок ја намалува доходовната нееднаквост и го поттикнува економскиот...

Министерот за финансии Драган Тевдовски присуствува на конференцијата: „Даноци, правда и економски развој“, што се одржува во Ереван, Ерменија, организирана од германската фондација „Фридрих...

Компаниите од среда ќе аплицираат за пари од владините економски мерки

Повикот со кој домашните компании ќе може да конкурираат за финансиска поддршка со мерките од третиот столб на владиниот План за економски раст ќе...

Нема К-15 за „рамковните“ административци ако не прифаќаат прераспределба

К-15 ќе нема за административците кои примаат плата, а не доаѓаат на работа, изјави вчера министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, по...

Платежните картички најмногу ги користиме за вадење кеш на шалтер во...

Македонските граѓани и понатаму најмногу сакаат пари в рака, па платежните картички главно ги користат за да се снабдат со кеш. Најновата годишна информација...

Стомнароски: Целиот договорен тутун ќе биде откупен, предлагаме и нови повисоки...

До крајот на месецов целиот договорен тутун во земјава ќе биде откупен. Тутунарите не треба да ги фаќа паника, за секој проблем веднаш да...

Обука за локални туристички водичи од Македонија и Бугарија

На браната „Градче“ кај Берово се одржа обука за туристички водичи во рамки на проектот „Одржлив развој на туризмот, предност за прекугранична кохезија и...

СЕКОЈ ПЕТТИ СТАН ЗАЛОЖЕН ВО БАНКА: Неготинци си ги ставаат куќите...

Речиси секој петти стан или куќа во Неготино е ставен под хипотека. Според најновиот извештај од Регистарот на цени и закупнини. што се води...

СДСМ: Со економскиот план на Владата се задржуваат високо образовните кадри

Се работи на подобрување на инвестициската слика за Македонија од земја која ги нудеше своите работници како евтина работна сила, во земја што нуди...

Железничкиот сообраќај нормализиран

По петдневен прекин, од денеска нормално, според возниот ред, функционира патничкиот железнички сообраќај, додека товарниот е воспоставен во текот на вчерашниот ден. Машиновозачите го прекинаа...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО