Таблетка „ја менува играта“: Антиковид лекот „ги нокаутираше“ акциите на производителите...

Акциите на производителите на вакцини и други третмани против коронавирус паднаа во Азија, откако компанијата „Мерк“ (Merck) во петокот објави дека експерименталните испитувања на...

Правото на социјална пензија од 6.000 денари ќе важи од почетокот...

Ваква пензија ќе им следува на околу 6.000 лица со навршени 65 години кои го немаат потребниот стаж од 15 години за да остварат...

Од семејна традиција до успешен бизнис со јајца кои се продаваат...

Семејна традиција, стара 60 години, која се пренесувала од колена на колено и во 1993 година прераснува во голема модерна и современа живинарска фарма...

Кој ќе може да се храни и разубавува на државна сметка...

Платежните картички за купување домашни производи и услуги граѓаните на кои им следуваат ќе ги добијат до 3 јули, а парите префрлени на нив...

Поради коронавирусот околу 70 хотели на Халкидики  на продажба по багателни...

Корона кризата во Грција го зема данокот. Околу 70 хотели на Халкидики се ставени на продажба.  Цената на хотелите зависи од локацијата, капацитетот и...

Рускиот фонд за „црни денови“ дополнет со 3,4 милијарди долари –...

Русија го зголемила фондот за „црни денови“ на својата со санкциите погодена економија, за 3,4 милијарди долари од почетокот на војната во Украина. Но, и...

Владата одлучи: Болни од корона ќе добиваат и помала плата!

На сите вработени без разлика дали работат во јавниот или приватниот сектор ќе им се крати од плата за боледување или изолација поради ковид-19,...

Кафе-шема од понеделник само за баби и дедовци!

Не стивнуваат реакциите во јавноста за последната одлука на Владата со која се забранува посета и влез на невакцинирани лица во угостителските објекти. Епидемиолозите...

Ќе се сети ли Владата на пензионерите, непријавените невработени, стечајците… кога...

Граѓаните со ниски примања со нетрпение го чекаат својот ред за помош од државата, која е најавена во форма на платежни картички за купување...

Русија го „возвраќа ударот“: Контрасанкции за 48 земји

Русија возврати на санкциите поради инвазијата на Украина, забранувајќи извоз на голем број производи во некои земји до крајот на годината. Министерството за економија на...

Дел од домашните платежни картички веќе се готови, ама ќе се...

Граѓаните од вчера напладне на веб-страницата kupuvamdomasno.gov.mk можат да проверат дали ќе добијат домашна платежна картичка за купување исклучиво домашни производи и услуги. Како...

Германија очајно бара работници – недостига работна сила во 148 занимања!

Недостатокот на работна сила е се поголем проблем во Германија, без разлика дали се работи за индустријата, болниците или за занаетчиските работи. Доаѓањето на...

ЕКСКЛУЗИВНО: ВЕЧЕР празнично во домот на Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска: Сите заедно...

Божиќните празници се најмагичниот период во годината. Во деновите на шарени светулки, лампиони и божиќни дрвца, семејството е она што му дава смисла на...

Фирмите и граѓаните нема да ги плаќаат кредитите?

Погодени од штетите што врз глобалната економија ги предизвикува новиот корона вирус, кои се проценуваат како поголеми од оние од последната светска економска криза,...

Граѓаните можат да извадат ПЦР-тест за патување и преку туристичките агенции...

Актуелните правила за влез во Грција продолжени се за уште една седмица, а негативниот ПЦР-тест наместо од петгодишна возраст задолжителен е за сите со...

Квадрат стан во Скопје стигна до 1.700 евра, градот стана спална...

Продолжува растот на цените на становите. Поскапуваат не само новите туку и старите станови, а на некои локации цените веќе им се изедначуваат. Инвеститорите информираат...

Русија ја делат „часови“ од технички банкрот, тврди Блумберг

Русија ја делат „часови“ од техничкиот банкрот поради санкциите што и ги воведе Западот, бидејќи во недела истекува грејс периодот за исплата на околу...

На 18 мај „гасен Армагедон“- руски политиколог: Нема смисла да снабдуваме...

Рускиот политиколог и економист Андреј Суздалцев смета дека причината за плановите за воведување санкции за руската нафта и гас е очекувањето на западните сојузници...

Граѓаните чекаат викенд без ДДВ, уште домашни платежни картички, минимална плата...

Домашните платежни картички и ваучерите за туризам се поделени и веќе се трошат, но со тоа не се исцрпија мерките директно насочени кон граѓаните...

Познатиот бренд Xiaomi влезе на македонскиот пазар

Xiaomi, еден од топ-ри брендови во светот, влезе на македонскиот пазар. Овој кинески бренд е присутен во над 100 земји и региони низ светот,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети