УХМР бара компанија за авионско засејување на облаците за заштита на...

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас за „ Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Проценетата вредност на јавната набавка за...

ЕК со план за заедничка европска минимална плата

Брисел планира да воведе заедничка европска минимална плата. Европската комисија ќе се обиде да ги убеди скептичните северни земји во Унијата да ја поддржат...

Едно евро колку еден долар, најслаба вредност на европската валута во...

На пазарот на пари денес едно евро вреди еден долар, што е најслаба вредност на европската валута во изминатите 20 години, а тоа е...

Летонија за граѓаните издвојува поддршка од 442 милиони евра за енергенси

Владата на Летонија денеска одобри измени на законот за мерки за намалување на влијанието од вонредното поскапување на енергенсите, кои меѓу другото вклучуваат и...

Дали војната во Украина ни носи глад?!  

И покрај тоа што надлежните институции смируваат дека нема место за паника и оти имаме доволно резерви на храна во моментов, сепак експертите предупредуваат...

Цената на свинското месо нема да се зголеми, а нема да...

И покрај појавата на африканска свинска чума во државата и уништувањето на 195 домашни свињи, цената на свинското месо нема да се зголеми. Освен...

Ангеловска: Новите мерки се дизајнирани да го поддржат македонското производство

Новиот сет на мерки е во насока да понуди стимулирање на приватната потрошувачка со акцент на домашната економија, домашната понуда и домашните компании. На...

Нова македонска стартап иновација за помош на најзагрозената индустрија од пандемијата

Македонската стартап иновација Гетаут ДООЕЛ нуди нова онлајн платформа за обединување на услужните дејности, од туризам и угостителство, до настани, образование и козметички услуги....

ЕУ менува договори за да увезе српска пченка и пченица

Српското жито, во екот на војната во Украина, може да чини речиси колку суво злато. Кризата во Украина уште еднаш покажа колку е вредна...

Народна банка: Девизните резерви во сигурна зона, домашната економија со поповолни...

Девизните резерви се во сигура сона, а расположливите податоци за последниот квартал од 2020 година упатуваат на поповолни движења во домашната економија, оценува Народната...

Раст на цената на златото, се очекува да достигне до 2.000...

Вредноста на златото се зголемува, особено по мајските превирања на пазарот на криптовалути. Вредноста на златната унца ја достигна границата од 1.900 долари, што...

На виртуелните пролетни средби на ММФ и Светска банка акцент ставен...

Во рамки на Пролетните средби на ММФ и Светската банка коишто годинава се одвиваат електронски, се одржа состанок воден од директорката на ММФ, Кристилина...

„ОМВ“: Европа не е подготвена за забрана на рускиот гас

Европа не е подготвена за забрана на увозот на гас од Русија, а прекин на испораките би влијаел врз нејзината индустрија и стопанството во...

Арсоска: Поради корона вирусот, компаниите не можат да ги потпишат договорите...

Македонските компании не можат да ги потпишат договорените трговски договори и трпат огромни штети поради забраната за патување во земјите кои се заразени со...

Еуростат: Македонија и Србија со најголем раст на туристички ноќевања во...

Минатата година Македонија имала најголемо зголемување на бројот на туристички ноќевања меѓу членките на ЕУ, европскиот економски простор и кандидатите за членство, додека Србија...

Николовски: Очекувам прашањето за маржите да се отвори на денешната владина...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски очекува на денешната владина седница да биде отворено и прашањето за маржите – дали тие и...

Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на кредити

Трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити продолжи и во февруари 2022 година. Таа се сведе на ниво од 4,33 проценти,...

Нееднаквоста меѓу граѓаните и сиромаштијата се намалуваат 

Социјалната нееднаквост на граѓаните во нашата држава има тренд на намалувања, а се воведуваат мерки кои постепено ќе ја искоренат апсолутната сиромаштија, оценуваат гувернерката...

Дали новиот Закон за јавни набавки ќе обезбеди рационално трошење на...

Со 57 гласа „за“, без гласови против и воздржани, вчера Собранието го усвои новиот Закон за јавни набавки кој ќе стапи на сила од...

Од почетокот на август ќе има редовна авио-линија помеѓу Софија и...

Од почетокот на август, почнува редовна авио-линија меѓу Софија и Тирана. Оваа информација ја пренесоа бугарските медиуми, јави дописникот на МИА од Софија. Министерството...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети