Минималниот К-15 се качи до 12.500 денари, казни до 4.000 евра...

Растот на просечната плата ја зголеми и вредноста на регресот на годишен одмор, попознат како К-15. На почетокот на минатиот месец, кога стартуваше исплатата...

Нема да одиме во Грција, но нема да летуваме ниту во...

Не стивнуваат реакциите на граѓаните и туристичкиот сектор по изјавата на министерот за економија Крешник Бектеши дека нашата Влада нема да преговара со Грција...

Штедачи на Еуростандард банка: По една ипол година од затворањето нема...

Еуростандард банка не пропадна само поради математичка операција за одредување на стапката на адекватност на капиталот. Не. Таа пропадна поради масовен криминал од речиси...

Скопјанка со 17 милиони евра најбогата, бебе „заработило“ над 16.000 евра

Бебенце родено во 2018 година уште истата година од дивиденда „заработило“ повеќе од еден милион денари, или 16 илјади евра. Највозрасниот жител на државата,...

Авиокомпании најавуваат дека летовите за Скопје ќе ги обноват од 15...

Ќе се отворат ли двата македонски аеродрома за патнички летови до средината на наредниот месец? Авиокомпании веќе го ставаат скопскиот аеродром во своите јунски...

Австриската авиокомпанија ги откажува летовите поради масовно боледување

Нов бран на зарази со корона вирусот ја зафати и австриската национална авиокомпанија, која само во саботата мораше да откаже 52 од 360 планирани...

Фондот на ПИОМ планирал 5.800 нови пензионери, а со новиот закон...

Новиот пензиски закон, најавен од владата, со кој со одредени исклучоци во пензија жените ќе одат на 62, а мажите на 64 години, во...

Се враќа прогресивнотo оданочување на платите, на каматите на заштедите ќе...

Среде лето и среде економска криза Министерството за финансии забрзано работи на реформа на даночниот систем која треба да стартува уште на 1 јануари...

Буџетарите ќе добиваат додаток на плата до 30 отсто, од 1...

Владата на 24 декември ја објави во „Службен весник“ уредбата со која на административците финансирани од буџетот може да им се зголемат платите за...

ВО ПОДГОТОВКА НОВ ЗАКОН: Нема работа по исполнувањето на условите за...

Ќе се укине законската можност по исполнувањето на условите за старосна пензија оние кои сакаат, да продолжат да работат. Премиерот Зоран Заев на една од...

Штедачите од Еуростандард банка очекуваат судот да го прифати планот за...

Здружението на оштетени штедачи на Еуростандард банка смета дека во целост е правичен авансниот план за распределба на досега стекнатите средства од стечајната маса...

Прво ќе се обесштетат штедачите во Еуростандард банка, а потоа Фондот...

Пари од стечајната маса на Еуростандард банка ќе добијат прво штедачите и фирмите кои имаат влогови во неа, а потоа Фондот за осигурување на...

Фирмата „Нетам“ подготвена за производство на заштитни маски, ако државата застане...

Состојбата во која се најде државата поради корона вирусот меѓу другото, ги откри и „дупките“ во економијата. На пазарот недостасуваат одредени производи кои кај...

Од март минималецот 18.000 денари, кривично дело е ако не се...

На сметките на 80.000 работници, колку што се на минимална плата, во април наместо сегашните 15.200 ќе легнат 18.000 денари. Синдикатите, работодавците и Владата...

Модниот бренд H&M конечно доаѓа во Македонија

Популарниот моден бренд H&M конечно доаѓа во Македонија. Оваа вест има потврда на официјалната веб страна на компанијата каде е најавено дека во текот на...

Во Македонија има 400 илјади објекти на кои може да се...

Во Македонија има околу 400.000 покриви на објекти коишто се поволни за производство на електрична енергија и огромен е бројот на граѓаните кои би...

Интервју Игор Давков: „Кико Милано“, „Мадам Коко“ и „Папа’с Кафе“ доаѓаат во...

Трговскиот центар „Скопје Ист Гејт Мол“, кој ќе биде меѓу најголемите во јадранскиот и јонскиот регион се отвора наесен, а ширењето на ковид-19 нема...

 Новите домашните платежни картички ќе се трошат од средината на ноември

Списоците на корисниците на платежните картички за купување домашни производи, кои се дел и од четвртиот пакет мерки, ќе се објават кон средината на...

И на летните тераси кафе ќе може да пијат само вакцинираните,...

Одлуката за влез во кафулиња, кафеани и ресторани само на вакцинирани граѓани е неприменлива и неспроведлива за угостителите. Од една страна со новите рестриктивни...

Ќе поскапат брашното, лебот, јајцата, маслото, млекото, месото, месните и млечните...

Зголемувањето на цените на суровините на светските берзи ќе предизвика пораст на цените на голем дел од основните прехранбени производи. Цената на брашното веќе...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети