Во Нов Зеланд ќе се исплаќаат плати во биткоини

Новозеландската Влада одлучи да го прифати биткоинот како средство за исплата на платите, бидејќи оваа криптовалута е поврзана и со стандардните валути, објавија светските...

Во јуни општините одобриле градба на 516 станови

Во јуни годинава се издадени 202 одобренија за градење, што е за 1,5  проценти помалку во однос на истиот месец лани. Предвидената вредност на...

Пругите ќе се одржуваат со две нови дрезини вредни два милиона...

Со две нови специјални шински возила –дрезини, Железници на РСМ- Инфраструктура ќе ги одржува пругите низ државата. Двете дрезини се набавени за два милиона евра...

Од патарини собрани 23,5 милиони евра

Јавното претпријатие за државни патишта од почетокот на годинава, па заклучно со јули, од наплата на патарина остварило приходи во износ од 1.434.012.792 денари...

Заев со порака до дијаспората да инвестира во земјата

Премиерот Зоран Заев и министерот без ресор задолжен за дијаспора Едмонд Адеми синоќа се сретнаа со повеќе претставници на нашата дијаспора, кои живеат во...

Трамп за време на мандатот загубил помеѓу 3 и 5 милијарди...

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека неговата  функција го чини цело богатство, јави Ен-Би-Си. Според него, откако е претседател загубил меѓу три и...

Во Данска може да се купи стан на кредит без камата

Задолжувањето на граѓаните во Данска никогаш не било поевтино, а работата оди до буквално неверојатни размери - банката нуди станбени кредити со нулта каматна...

Кина го ограничи увозот на злато

Кина сериозно го ограничи увозот на злато од мај, изјавија за Ројтерс извори од мултибилионската индустрија. Целта на забраната би можела да биде Кина...

НЛБ Банка ја проширува кредитната понуда- два нови кредити за стимулација...

 НЛБ Банка АД Скопје воведe две нови кредитни линии за клиенти-правни лица за реализација на долгорочни инвестициони проекти. Понудата е креирана како резултат на...

Дивите свињи на Водно никој не ги контролира, ама тие немале...

Во неколку ловишта околу Македонски Брод веќе е извршен отстрел на диви свињи. Додека пак во Паланечкиот регион кој е најблиску до границите со...

Термоелектраната Осломеј ќе работи со зголемен интензитет во претстојната грејна сезона

Планот на АД „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) е РЕК „Осломеј“ во иднина да работи со поголем интензитет од претходно. Ова денеска го најави...

Народна банка: Раст на економијата, но поумерен во споредба со првото...

Натамошен раст на економијата, но веројатно поумерен во споредба со првото тримесечје, се прогнозите на Народната банка за вториот квартал од 2019 година. Остварената просечна...

Гацов: Политичките случувања негативно влијаат на економијата и даноците

Актуелната политичка клима влијае негативно и на плаќањето даноци и на целокупната економска состојба, оцени денеска даночниот експерт Павле Гацов, порачувајќи дека е потребно...

Граѓаните незадоволни од начинот на кој се трошат парите од персоналецот

Дури 85 отсто од граѓаните се незадоволни од начинот на кој се трошат парите собрани од персоналниот данок на доход. Ова укажува дека скандалите...

Кина ќе издаде сопствена дигитална валута

Народна банка на Кина (ПБОЦ) набрзо ќе издаде сопствена дигитална валута, изјави заменик директорот на одделението за плаќање Му Чангчум. Кинеската дигитална валута ќе биде...

Сугарески: Во моментов се работи на над 550 километри патна мрежа...

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов и кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски, денеска извршија увид...

Германија е во техничка рецесија

Германија во вториот квартал од годинава потона во техничка рецесија. БДП на Германија во тој период се намали за 0,1 отсто, соопшти Дестасис. Во вториот...

Црногорците веќе не сакаат да работат во администрација

Црногорското Министерство за финансии одвои 2,7 милиони евра во буџетот за оваа година за да исплати отпремнина на вработените во јавната администрација кои се...

Се здружуваат медиумските компании „Си-Би-Ес“ и „Вајаком“

Компаниите Си-Би-Ес (CBS) и Вајаком (Viacom), што се сметаат за гиганти на програмата за забава, треба да се спојат според нов деловен договор. Тој...

Трамп се закани дека САД ќе се повлечат од СТО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа се закани дека САД ќе излезе од Светската трговска организација (СТО), која остро ја критикува, бидејќи според него, ја...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО