Битиќи: Еуроникел Индустри, еден од најголемите извозници во земјава бележи растечко...

Еуроникел Индустри и оваа година, и покрај економската криза во целиот свет, успеа да го одржи речиси на исто ниво и производството, и извозот...

САД развиваат мерки за поддршка на Бугарија за гас

САД разработуваат мерки за поддршка на Бугарија по прекинот на испораките на гас од Русија, изјави помошникот државен секретар на САД за европски и...

Од 15 јули дозволени директни летови од Велика Британија кон Грција

Од 15 јули 2020 година, Грција ќе дозволи директни летови од Велика Бртианија кон сите грчки аеродроми, соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас...

Нова сезона, стара приказна: Лозарите го истураат грозјето незадоволни од цената,...

Иста слика, речиси секоја година. Лозарите, незадоволни од откупната цена, викендов го истурија грозјето пред најголемата винарница во државата „Тиквеш“, поради што откупот беше...

Асоцијацијата за е-трговија и Агенцијата за пошти заедно во борба против...

Агенцијата за пошти (АП)  и Асоцијацијата за е-трговија најавуваат соработка и заеднички заложби за намалување на сивата економија, дополнителен развој на е-трговијата во државава...

„Кондево“ за 50 отсто ќе ги зголеми своите капацитети во ТИРЗ...

Преку инсталирање две нови високософистицирани линии за нови производи италијанската фабрика „Кондево“, која е лоцирана во ТИРЗ Штип, планира првичната инвестиција од 35 милиони...

ТТК Банка АД Скопје започнува со издавање и прифаќање Mastercard картички

ТТК Банка АД Скопје започна да издава дебитни и кредитни картички со логото на Mastercard и да прифаќа Mastercard картички на широката мрежа банкомати....

Светска банка: Народната банка активно ја унапредува регулативната рамка за ефикасен...

Народната банка посветено работи на унапредување на банкарската регулатива и вградување на најдобрите меѓународни практики и одредбите на европските директиви, со што се создаваат...

Основачот на „Хуавеи“ предвидува двојно повисоки приходи во следните пет години

Основачот на кинескиот технолошки гигант Хуавеј вели дека компанијата најверојатно ќе ги зголеми двојно приходите за само пет години. Според Рен Женгфеи, тешкотиите со кои...

Амазон минатата година блокирал 10 милијарди сомнителни огласи

Компанијата Амазон, која се најде под притисок на клиенти, брендови и законодавци да сузбие фалсификати на својата веб-платформа за трговија, денеска соопшти дека минатата...

Туристите од Холандија, Полска, Украина… ќе дојдат во Охрид, а нашите...

Иако од денес официјално почнува летната туристичка сезона, во Охрид веќе има српски туристи, а се забележуваат и помали групи на туристи од Украина,...

Поради коронавирусот во Франција е побарана делумна невработеност за 2,2 милиони...

Вкупно 220.000 претпријатија во Франција побарале делумна невработеност за 2,2 милиони вработени, јави дописникот на МИА од Париз. Употребата на системот на делумна невработеност беше...

Автобусите мора да возат дезинфицирани и полупразни, а патниците да носат...

Владата на вчерашната  седница усвои ја дополни Уредбата со законска сила за примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за време на вонредна...

Јужнокорејскиот претседател бара помош за економијата на државата поради епидемијата на...

Претседателот на Јужна Кореја Мун џае-ин денеска изјави дека Владата треба да вложи напори да ја зајакне економијата што е под притисок од епидемијата...

Македонската берза слави 25 години: Првиот промет бил 1,1 милион денари

Македонска берза, денеска прославува 25 години од основањето и успешно функционирање. Берзата е формирана 1996 година. Формирањето на берзата започнува со доаѓањето на странските...

Пратениците од опозицијата да не го блокираат законското решение за недела...

Министерството за труд и социјална политика апелира до пратениците од опозицијата да не ја кочат собраниската процедура за Предлог-законот за изменување и дополнување на...

Владата ќе и достави на ЕК тригодишна програма со 20 структурни...

Тригодишен план за буџетот и 15 до 20 структурни реформи кои влијаат на економскиот раст се дел од содржината на Програмата за економски реформи...

„Виз ер“ лета на 34 дестинации од и до Скопје и...

Салцбург, Брисел, Барселона,  Милано, Стокхолм, Франкфурт, се само мал дел  од 34-те дестинации на кои од и до скопскиот и охридскиот аеродром лета нискобуџетната...

Сите капацитети се ставени во функција за успешно справување со најтешката...

Сите капацитети на Владата се ставени во функција и се надеваме на успешно справување со најтешката зима. Се прават аранжмани за да се обезбедат...

Евростат: Стапката на невработеност во еврозоната во август 8,1 отсто

Стапката на невработеност во еврозоната продолжи да расте во август, петти месец по ред, достигнувајќи ниво од 8,1 процент според сезонски прилагодените податоци, објави...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети