Од 25 до 29 октомври 43.издание на меѓународниот саем ТЕХНОМА

Во организација на Скопски саем од 25 до 27 месецов во ВИП арена „Борис Трајковски“ во Скопје ќе се одржат 43. издание на меѓународниот...

„Молер-Маерск“ ќе вложи 3,4 милијарди долари во најголемото данско гасно поле

Одделот за нафта и гас на конгломератот „Молер-Маерск“, со седиште во Копенхаген, соопшти дека ќе вложи 3,4 милијарди долари во најголемото данско гасно поле....

“Хуавеи” заинтересиран за развој на информатички технологии во Македонија

Претставници на кинеската информатичка и телекомункациска компанија „Хуавеи" денеска на средба со премиерот Зоран Заев изразиле отворен интерес за интензивна соработка во областа на...

Нов водич за промоција и поддршка на туризмот во Македонија

За поквалитетна промоција на туристичките потенцијали на државата, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија (АППТ) објави нова едиција водичи. Како што...

Протест на вработени во прилепски „Еурокомпозит“ пред Влада

Вработени во фабриката за производство на воена опрема „Еурокомпозит“ од Прилеп денеска протестираат пред Владата, барајќи спроведување на договореното за решавање на статусот на...

Нова апликација на Македонска берза за крајните корисници

Апликацијата eTrader е новата електронска алатка на Македонската берза наменета за крајните корисници со која отсега тие ќе може преку интернет да го следат...

Бабовски: Земјоделците да аплицираат навреме за побрзо да ги добијат парите

Земјоделците имаат уште неколку дена за поднесување на барања за субвенции за растително и сточарско производство, бидејќи на 12 јуни годинава завршува рокот за...

Гувернерката на НБРМ на Конференцијата за европска економска интеграција

 Гувернерката на Народната банка на Република Македонија Анита Ангеловска-Бежоска денеска и утре ќе учествува на Конференцијата за европска економска интеграција, која по петнаесетти пат...

Ќе се гради фотоволтаична централа во РЕК Осломеј вредна 7 милиони...

Со вкупно 5,9 милиони евра, парии кои се обезбедуваат со заем од Европска банка за обнова и развој (ЕБРД ), а остатокот од 1,1...

ЕУ ќе објави листа на приоритетни проекти за енергетска инфраструктура

Европската Унија ќе објави листа на приоритетни проекти за енергетска инфраструктура, со посебен акцент на подобро снабдување со електрична енергија. Акцент, исто така, ќе...

Биткоинот продолжува со брзиот пад

Откако на крајот на минатата недела само за стандардни двe дeнoнoќија ĸypcот нa битĸoинот пaднa за oĸoлу 1.000 долари, викендов ocнoвнaтa ĸpиптoвaлyтa во cвeтот...

Германското стопанство во Македонија го почна проектот за дуално стручно образование

Делегацијата на германското стопанство во Македонија стартуваше со својот проект за дуално стручно образование, а почна и првата обука за обучувачи. Претставници од компаниите ДММ Дрекслмајер,...

Синдикатот на „Југохром“ бара средба со Заев, во спротивно најавува протетси...

Синдикалната организација на комбинатот Југохром од Јегуновце најавува протести пред Владата доколку до крајот на неделава не оствари средба со премиерот Зоран Заев во...

Лажни профили со името ЕВН, компанијата ги предупредува граѓаните

Компанијата „ЕВН Македонија“ соопшти дека во последно време се појавуваат профили на социјалните мрежи во кои се користи името на ЕВН и укажува дека...

Одобрена годишната програма за одржување и заштита на државните патишта

На денешната седница, Владата на Република Македонија ја усвои Информацијата за годишна програма за изградба, реконструкција, рехабилитација, одржување и заштита на државните патишта за...

Владата даде согласност за две нови странски инвестиции

Владата донесе одлуки за поддршка на две нови странски инвестиции. Станува збор за компанијата за производство на лекови САГЕН и за компанијата ВИК. На денешната седница прифатени...

Македонскиот органски грав и печурки се продаваат во Швајцарија уште од...

Интересот за македонската органска храна на европскиот пазар се зголемува, а први на листата на купувачи на македонски органски производи се Швајцарија и Словенија....

МФ:Државниот долг достигна 3,87 милијарди евра или 37,8% од БДП

Министерството за финансии денеска ги објави податоците за државниот и јавниот долг за третото тримесечје годинава, каде се забележува намалување во однос на претходното...

Alibaba оствари продажба од 18 милијарда долари за дванаесет часа

Оние кои редовно пазарат онлајн преку мрежата на Alibaba, се запознаeни со големите попусти кои компанијата ги има секоја година на 11. ноември. Ова...

Митровски претседател на новоформираната Македонска банкарска асоцијација

Банките имаат доволно средства и ќе поддржат кредитирање и на населението и на фирмите, а каматните стапки сметаат дека се добри и засега нема...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО