Од следната недела на kupuvamdomasno.gov.mk и domasiedoma.gov. mk проверка кој добил...

Kupuvamdomasno.gov.mk е интернет-страницата на која граѓаните ќе можат да проверат дали ќе добијат платежна картичка за купување домашни производи и услуги. На domasiedoma.gov. mk...

Дали жените ќе сакаат да се пензионираат на 57, а мажите...

Јавноста е во исчекување на измените на пензиската регулатива со кои ќе се укине актуелната опција работниот век да се продолжи до 67 години,...

Македонците навалија на апартмани во Саранда, квадратот поевтин отколку во Скопје

Околу 50-ина семејства од Македонија имаат апартмани во Саранда, која се смета за престолнина на албанското приморје. Цените и таму сега растат, но не...

К-15 годинава е 10.600 денари, ССМ бара да се исплати во...

Работниците и оваа година и покрај здравствено-економската криза треба да добијат регрес за годишен одмор, познат како К-15, смета Сојузот на синдикатите на Македонија. Регресот...

Македонија преплавена со фалсификуван мед, најмногу кинески

Дури 80 отсто од медот што се продава низ маркетите во државата е фалсификат или неквалитетен кинески мед. Пчеларите велат дека со овој проблем...

„Виз ер“ ги откажа летовите од Дортмунд до Охрид и редуцира...

Недостигот на персонал предизвикан од боледувањата поради новиот бран на коронавирусот го принуди нискобуџетниот „Виз ер“ привремено да суспендира шест линии од пет пазари...

А1 одбележува една година присуство на македоснкиот пазар со нови тарифи...

Телекомуникациската компанија „А1 Македонија“ одбележува една година присуство на брендот „А1“ на македонскиот пазар и по тој повод, на своите корисници им подарува 10...

Во Хрватска кило кашкавал 3.000 денари, кај нас 750 денари, цената...

Се намалува бројот на крави, овци, кози во државата, млеко има сè помалку, а цената на млечните производи уште ќе расте. Во Хрватска килограм...

Како е можно граѓаните да плаќаат повеќе за мрежарина отколку за...

Новата ставката „надомест за пренос и дистрибуција на електрична енергија“ во месечните сметки за месец јуни-јули ги збуни граѓаните. Во новите сметки за струја...

Административците ќе излезат на улица ако во април примат плата под минималната...

Зголемувањето на минималната плата не ја тргна опасноста од големи протести низ државата. Јавната администрација е револтирана и уште со исплатата наредниот месец очекува зголемен...

Во сметките за струја три дена двапати се наплатувале – и...

Граѓаните деновиве постојано се јавуваат и реагираат до Организацијата на потрошувачи на Македонија на фактурите за електрична енергија поради двојна пресметка на деновите опфатени...

Војната во Украина и одмрзнатите цени ги празнат рафтовите во маркетите

Војната во Украина и одлуката за одмрзнување на цените на храната од 1 март ги наполнија маркетите. Граѓаните почнаа панично да ги празнат рафтовите...

Сладоледите M&M, Snickers и Twix се повлекуваат поради канцерогена супстанца, граѓаните...

Граѓаните од регионот се во паника откако во јавноста протече информацијата дека во Србија од продажба е повлечен сладолед кој содржи поголемо количество на...

На kupuvamdomasno.gov.mk се ажурира списокот на лицата кои ќе добијат по...

Почна ажурирањето на интернет-страницата kupuvamdomasno.gov.mk. На таа страница со впишување на матичниот број граѓаните ќе можат да проверат дали се на списокот на лица...

СЀ ЌЕ ПОСКАПЕ, во Германија веќе почна

Во септември, цените во Германија пораснаа за дури 4,1 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Ова е првпат инфлацијата, така забележана, да...

Повисоки сметки за струја за домаќинствата кои ќе трошат над 420...

Од 1 јули пониски сметки за струја ќе плаќаат оние домаќинства кои месечно ќе трошат до 210 киловат-часови електрична енергија, а повисоки оние кои...

Пронашле опасна бактерија: Најголемата светска фабрика за чоколади го прекина производството

Најголемата фабрика за чоколади во Белгија, во градот Визе, го прекина производството поради појава на опасна бактерија. Компанијата Barry Callebaut ги информираше белгиските власти за...

Колку се заработува во Германија: Лекари, сметководители и машински инженери најмногу...

Поголема транспарентност на платите – Сојузната агенција за вработување сака да го обезбеди тоа со својот атлас за плати. Атласот за плата ја содржи...

Платите на административците висат на конец

Во Министерството за финансии се работи на ребаланс на годинешниот буџет, нешто што деновиве сугерираше и Европската комисија. Министерката за финансии Нина Ангеловска не открива...

Јунешкото од 390 се качи на 510 денари за килограм, а...

Бранот поскапувања не го одмина ни месото. Најмногу е поскапено јунешкото, а пораст на цената има и кај пилешкото и кај свинското. Засега по...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети