Минатата недела пријавени 5.654 грипозни, вкупно 22.071 заболен

Во текот на минатата недела се регистрирани 5.654 заболени од грип, што е за шест помалку од неделата пред неа, информираат од Институтот за...

Мартенс: Коронавирусот ќе има делумно влијание на македонското стопанството, но ќе...

Коронавирусот е глобална криза и тоа нема да предизвика застој само во Северна Македонија, напротив ќе предизвика застој и во стопанството во целиот свет....

Слободно да се патува во земјите во кои нема коронавирус, порачува...

Граѓаните да останат смирени, да не креваат тензии и слободно да патуваат, ако планирале, во земјите во кои нема коронавирус, но не и во...

Продолжува растот на цената на златото

Брзиот раст на цената на златото на светските пазари продолжува и понатаму. Инвеститорите го купуваат овој скапоцен метал пред сѐ за да се обезбедат...

Растат цените на становите во Центар, Карпош, Кисела Вода, паѓаат во...

Растат цените на становите во Скопје, како и во добар дел од другите градови во државата. Според експертите, овој тренд ќе продолжи и понатаму,...

Манчевски: Оптимист сум дека ќе најдеме решение за заштита на авторските...

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски очекува позитивен ефект од стапувањето во сила на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, заради...

Од силниот ветер откорнати и искинати фолии и оштетени градинарски култури

Невремето што го зафати скопскиот регион уништи многу пластеници и оранжерии. Земјоделците велат дека ветерот кој дуваше со брзина од над 70 километри на...

СКТМ: Аранжманите за Италија откажани, намалени и патувањата во другите региони

Аранжманите за 8 Март за Италија се откажани поради новонастаната ситуација со коронавирусот, а поради паника и страв има обиди за откажување и на...

Дигитализирани услугите на Агенцијата за вработување

Петте најбарани документи од Агенцијата за вработување од денеска по електронски пат им се достапни на граѓаните. Единствено што треба да направат е да...

Се повеќе работници во светот работат од дома поради ширењето на...

Поради коронавирусот се повеќе работници ширум светот работат од дома. Работниците во една нафтена компанија и медиумска групација во Лондон работат од дома. Телевизиски...

Велика Британија отвора трговски преговори со ЕУ

Велика Британија денеска ги објави своите првични позиции за трговските преговори со Европската унија, заканувајќи се дека ќе ги прекине преговорите доколку не се...

Мартанс: Многу можности во С. Македонија за германските компании од енергетската...

Северна Македонија нуди многу добри можности за германските компании во областа на енергетската ефикасност поради нејзиниот експанзивен индустриски развој,  порачува во утринска телеграма до...

Авионските карти колку шолја кафе, компаниите сакаат да ги вратат патниците

Милиони луѓе се соочуваат со ограничувања на патувањaта поради ширењето на коронавирусот. Кинеските авиокомпании решија да понудат евтини авионски билети, а колку тие ги намалија...

Ангеловска-Бежоска: „НБСтат“ е европски дизајнирана платформа за статистички податоци

„НБСтат“ е европски дизајнирана платформа за статистички податоци, истакнува гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска во интервју за порталот Банкарство.мк. „Со поддршка од Европската Унија којашто...

Фабриките во Кина нудат бонуси на работниците за да дојдат на...

Многу компании гo прекинаa работењето поради страв од ширење на коронавирусот. Сепак, некои фирми повторно се отворија и им нудат на своите работници разни стимулации за...

Цената на нафтата на рекорден минимум од декември 2018 година

Цената на нафтата од типот Брент се намали на Лондонската берза под 52 долара за барел. Тоа е за првпат од 26 декември 2018...

Бугарија од туризмот лани заработила 3,7 милијарди евра

3,7 милијарди евра се приходите од меѓународниот туризам за 2019 година во Бугарија, покажуваат податоците на Бугарската народна банка. Резултатите покажуваат пораст од 0,4%...

Коронавирусот ги откажува патувањата за 8 Март, можни загуби за агенциите

Коронавирусот ги натера голем дел од туристичките агенции да ги откажат планираните патувања за 8 Март, откако Италија стана новото жариште на болеста. Откажувања...

Цената на нафтата на рекорден минимум од декември 2018 година

Цената на нафтата од типот Брент се намали на Лондонската берза под 52 долара за барел. Тоа е за првпат од 26 декември 2018...

Ерата на нафтата ќе трае уште две децении

Побарувачката за енергенси во светот, вклучувајќи ја нафтата, ќе биде актуелна и во следните две децении, изјави рускиот министер за енергетика Александар Новак. „Што се...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО