Турското МНР го повика вршителот на должност на ОАЕ поради објава...

Вршителот на должност на Обединетите Арапски Емирати во Истанбул денеска беше повикан на разговор во турското Министерство за надворешни работи поради твит на министер...

„Новости“: Вучиќ и Путин постигнаа договор во четири точки

Претседателите на Србија и на Русија, Александар Вучиќ и Владимир Путин на средбата во Москвa ги „избистрија“ најзначајните точки во односите меѓу двете држави,...

Во Србија регистрирани 575 случаи на мали сипаници

Од октомври до денеска во Србија се регистрирани вкупно 575 случаи на морбили, од кои 179 се лабораториски потврдени во институтот „Торлак“, соопшти Институтот...

Чавушоглу: Одлуката на Трамп за Ерусалим ги вознемири и муслиманите и...

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека не само муслимани, туку и христијаните, се чувствуваат непријатно и се вознемирени, поради одлуката на...

Вулин: Србија ќе купи шест руски хеликоптери Ми-17

Белград ќе почне интензивни разговори со Русија за купување до шест повеќенаменски хеликоптери Ми-17, изјави за РТС српскиот министер за одрана Александар Вулин, воедно...

Грчката Влада негира дека се подготвува за предвремени избори

Портпаролот на грчката Влада Димитрис Цанакопулос ги отфрли шпекулациите дека премиерот Алексис Ципрас планира предвремени избори и изјави дека изборите ќе се одржат во...

Косовската влада потпиша договор за изградба на електрана вредна 1 милијарда...

Компанијата „Контур Глобал“ потпиша договор со косовската влада за изградба на термоелектрана со капацитет од 500 мегавати во вредност од една милијарда евра. Изградбата на...

Албанец фатен како пренесува половина тон марихуана на српско-унгарската граница

Унгарските власти заплениле речиси половина тон марихуана на границата со Србија, чија вредност на црниот пазар изнесува околу 3,2 милиони евра, пренесуваат српските медиуми. Според...

Дачиќ во Москва: Србија не планира да влезе во НАТО

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, кој е во посета на Мосва, рече дека Србија не планира да влезе во НАТО. „Не, ние не...

САД се заканија: Внимателно ќе следиме кој како ќе гласа во...

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли предупреди дека САД внимателно ќе следат која држава како ќе гласа на заседанието на Генерално собрание на...

Кремљ без коментар за „посредувањето во дијалогот Белград – Приштина“

Темата Косово е сериозно обработена за време на руско-српските разговори, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков за можноста за проширување на форматот на преговорите...

Вучиќ: Русија е подготвена да се вклучи во дијалогот Белград-Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека од неговиот руски колега Владимир Путин добил потврда оти Русија е подготвена да се вклучи во дијалогот меѓу...

Судири во бегалски камп на грчкиот остров Лезбос

Десетина лица се хоспитализирани по сериозни инциденти што синоќа се случиле во кампот за бегалци Морија на грчкиот остров Лезбос. Во судирите учествувале Арапи, Авганистанци...

Крвава слава: Се скарале на маса и почнале да пукаат- двојно...

Двајца мажи најверојатно се убиени со огнено оружје по кавга на семејна слава во Врање, Србија. Според информациите на локалните медиуми, двојното убиство утрово било...

Путин за Косово: Ќе го поддржиме секое обострано прифатливо решение меѓу...

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави денес дека Москва ќе го поддржи кое било обострано прифатливо решение за Косово меѓу Белград и Приштина. „Што се...

Вучиќ и Путин си разменија подароци

По средбата и заедничката прес-конференција во Кремљ, претседателите на Русија и на Србија, Владимир Путин и Александар Вучиќ, си разменија подароци. Вучиќ на неговиот руски...

Русија и Србија потпишаа серија договори за соработка

По завршувањето на билатералните разговори помеѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и претседателот на Русија Владимир Путин, потпишаа серија договори за соработка во различни области. Путин...

Тужба против хрватската полиција поради смрт на авганистанско девојче

Семејството на шестгодишната Авганистанка која на српско-хрватската граница загина кога ја удри воз, поднесе тужба против хрватската полиција бидејќи ги натерале да се враќаат...

Фрањо Туѓман – државник или злосторник? Непријатното наследство на хрватскиот “татко...

Новинската агенција АФП објави опширен напис за наследството на првиот хрватски претседател Фрањо Туѓман, наведувајќи на почетокот од текстот дека туристите кои со авион...

За седум години Турција донирала помош од 21 милјарда долари во...

Во изминатите седум години Турција донирала 21 милијарда долари за развојни проекти во вкупно 170 земји од целиот свет. Според турската Агенција за меѓународна соработка...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО