Протест „1 од 5 милиони“ во Белград: На однапред украдени избори...

Во Белград, Нови Сад и Ниш, синоќа се одржаа 27-мите граѓански протести „1 од 5 милиони“ против власта на претседателот Александар Вучиќ, со кои...

Ескалација на протестите во Тирана – полицијата одговори со солзавец и...

Во Тирана вечерва се одржува осмиот по ред протест на опозицијата, која бара оставка од премиерот Еди Рама и формирање на преодна владаПолицијата презема...

Aлбанскиот претседател Илир Мета ги одложи локалните избори

Албанскиот претседател Илир Мета го одложи одржувањето на локалните избори на 30 јуни.Во соопштенето од неговот кабинет тој искажа големата загрженост поради длабоката политичка...

Нема казни за „полуголите“ туристи кои ќе шетаат по Будва

Приказната за казните за шетање без маица или во костим за капење низ Будва е невистина. Иако многу се пишуваше за тоа дека Општина...

Ученикот од Пловдив направил бомба со 14 кг експлозив

По првпат е спречен терористички напад во Бугарија, а цел на малолетниот џихадистот било училиште во Пловдив. – Станува збор за дете – жртва, а...

Словенците добија уставно право на питката вода – таа е непрофитен...

Словенечкиот парламент со нов уставен амандман го прогласи правото на питка вода за основно човеково право. На овој начин, практично се оневозможува приватизацијата во...

Харадинај: Темата поделба на Косово – веќе на постои

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по враќањето од Германија, изјави дека за поделба на земјата воопшто не се разговарало, бидејќи, според него, таа тема веќе...

Ердоган венчален кум на Месут Озил/видео

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган беше кум на венчавката на поранешниот германски репрезентативец и фудбалер на Арсенал Месут Озил и Амина Гул.https://www.instagram.com/p/ByasYqEAxKb/?utm_source=ig_web_copy_linkСвадбата, на која...

Спречен терористички напад во Пловдив

По првпат е спречен терористички напад во Бугарија, а цел на џихадистот бил Пловдив.Според непотврдени информации, осомничениот е малолетно лице и тој бил уапсен...

Баша повика на протест: Очите на светот се вперени кон нас,...

Од партиското седиште, лидерот на опозициската Демократска партија Љуљзим Баша, вечерва уште еднаш побара заминувањето на премиерот Еди Рама и „ослободување од најлошото зло...

Албанската полиција има сознанија за можни напади врз институции на утрешнот...

Поради сознанија дека се можни напади врз институциите, албанските власти за утрешниот протест на обединета опозиција ќе ангажира многу поголема бројка на припадници на...

САД ја прекинуваат обуката на турски воени пилоти за Ф-35

Воените власти во САД донесоа одлука да се запре обуката на турските воени пилоти за авиони Ф-35. Пилотите треба да ги напуштат САД до...

Вучиќ и Тачи во Братислава – Различни толкувања за косовското прашање

Српскиот и косовскиот претседател Александар Вучиќ и Хашим Тачи денеска во Братислава, во рамки на меѓународната конференција „Глобсек“ говореа за дијалогот за нормализација на...

Лазански нов амбасадор на Србија во Русија

Новинарот и пратеник од владејачката Српска напредна партија Мирослав лазански е именуван за нов амбасадор на Србија во Русија, објавено е во Службен весник.Со...

Приштински болници илегално тргувале со човечки органи

Поради сомневање за нелегална трговија со човечки органи, инспекција привремено затвори четири болници во Приштина, и против 17 здравствени работници и персонал поднесе кривични...

Од први јули во Грција : Сексот без согласност – кривично...

Грција го заостри кривичниот закон, така што силувањето го дефинира како секаков сексуален чин без согласност, откако беше критикувана дека досегашната дефиниција била попустлива...

Не му е сефте: Капетанот уапсен поради несреќата во Дунав и...

Украинскиот капетан на крузерот, кој се судри со помал брод со туристи на Дунав минатата недела, бил капетан на брод во Холандија кој предизвикал...

Авион од Истанбул слета во Дубровник со отворени врати

Авион Ербас А 320-232 на Туркиш ерлајнс, кој летал од Истанбул, утрово при слетување на  аеродромот во Дубровник пријавил проблем со хидрауличниот систем на...

Рама: Избори ќе има на 30 јуни, Уставот не е топка...

Албанскиот премиер Еди Рама, на изборен митинг во градот Церик, категорично изјави дека локалните избори ќе се одржат на 30 јуни,како што и се...

По 26 години Венизелос го напушта грчкиот Парламент

Дами и господа пратеници, денешната седница е последна на која учествувам како дел од членовите на Парламентот на Грција, бидејќи е сигурно дека во...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО