Српска опозиција: Власта манипулира со можни предвремени избори

Српската опозиција оцени дека најавата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека шансите за предвремени општи избори во земјата се 50-50, претставува манипулација на...

Јилдирим: Турција се уште не е на нивото од пред обидот...

Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави дека Турција се развива добро, но се уште е под нивото кое го имаше пред обидот за преврат на...

Ердоган ќе побара оставки од уште седум градоначалници од неговата партија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган планира да побара оставки од уште седум градоначалници од неговата АКП партија, најавува телевизијата Си-ен-ен Турк. Градоначалниците на некои од...

Примерок од Дејтонскиот договор бил понуден за продажба за 50.000 евра

Приведениот Жељко Кунтош (48), кај кого е пронајден оригинален примерок од Дејтонскиот договор, го нудел овој документ на продажба за 100.000 конвертибилни марки, односно...

Анкета: Грците се борат со секс против кризата

Грците изгледа „удриле“ на секс, откако во локална анкета се нагласува дека сексуалните односи на мажите на возраст меѓу 18 и 34 години се...

Полицијата на БиХ го пронајде мистериозно исчезнатиот Дејтонски договор

Во Република Српска е уапсено едно лице кај кое е пронајдена оригиналната верзија од Дејтонскиот мировен договор на англиски јазик. Припадниците на Управата на Министерството...

Во Србија официјално започна внатрешен дијалог за Косово

Претставници на српската Влада, академските кругови, партиите и на невладиниот сектор се собраа денеска со цел да ја одржат првата средба во рамките на...

Илиќ: САД побараа од Србија да го признае Косово до 2019...

Американскиот заменик државен секретар Хојт Ји при неодамнешната посета на Белград побарал од српскиот претседател Александар Вучиќ, Србија да го признае Косово до 1...

Лавров: Врз Србија се вршат притсоци како врз Украина во 2004...

Западното мешање во внатрешните работи на Србија претставува продолжување на американскиот притисок врз Белград за да направи избор за соработката меѓу Русија и Европската...

Игор Шолтес е новиот известувач на ЕП за Косово

Словенечкиот политичар и адвокат Игор Шолтес (53) е назначен за нов известувач на Европскиот парламент за Косово. Шолтес е пратеник во Европскиот парламент од 2014...

Адвокатка побара дисциплински мерки против Амфилохиј оти се меша во женската...

Белградската адвокатка Јелена Дренча побара од Српската православна црква да преземе "дисциплински мерки" против митрополитот Амфилохиј, поради неговата изјава дека "Србинките станале мајки-чедоубијци". Митрополитот Амфилохиј...

Мустафа Акинџи: Ние немаме намера да преговараме уште 50 години за...

Заедницата на кипарските Турци нема да направи грешка „да ги фрли на буниште“ параметрите на ОН за решавање на проблемот на етнички поделениот остров...

Дачиќ: Една држава го повлече признавањето на независноста на Косово

Вицепремиерот и шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека Суринам ја повлече одлуката за признавање на независноста на Косово. Тој наведе дека добил известување...

Вучиќ: Не ми паѓа ни на крај памет да војувам со...

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека Србија и Хрватска никогаш нема да имаат заедничко мислење за историјата, но во нивните погледи за иднината не...

Ердоган тужи пратеник од главната опозициска партија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган поднесе тужба против истакнат пратеник од главната опозициска Народнорепубликанската партија (НРП), кој го нарекол „фашистички диктатор", изјави еден од...

Вучиќ: Мислам дека ова ми е последен мандат

Знам дека рокот на траење ми е ограничен и најверојатно ова ми е последниот мандат, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој дополни дека таа одлука...

Во Црна Гора регистриран слаб земјотрес

Земјотрес со интензитет од 3,2 степени според Рихтеровата скала ги потресе најјужните црногорски општини Улцињ и Бар. Земјотресот е регистриран во 19 часот и три...

Дачиќ колне: На сите што го признаа Косово да им се...

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави денеска дека Косово и Каталонија ги поврзува тоа што и во едната и во другата територија...

Отворен патот романскиот парламент да го разрешува директорот на националната новинска...

Романскиот Сенат денеска ја одобри законодавната иницијатива за промени во законот за организација и функционирање на националната информативна агенција Аџерпрес, кои дозволуваат разрешување на...

Рација во Босна: Уапсени 18 дилери, запленет половина тон марихуана

Босанската полиција уапси денеска 18 лица осомничени за шверц на дрога, a заплени и рекордни половина тон марихуана. Серијата полициски рации биле извршени во Зеница,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО