Големите бугарски партии до последен ден чекаа за регистрација за изборите...

Во Бугарија денеска заврши рокот за регистрација на бугарските партии и коалиции за учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 11 јули. Коалицијата ГЕРБ-УДФ го...

Трифонов ќе го тужи Петков зашто го нарекол мафија

Лидерот на „Има таков народ“ Слави Трифонов ќе поднесе тужба против премиерот Кирил Петков, вицепремиерот и министер за финансии Асен Василев и министерот за...

Бериша го предупреди Вучиќ: Не помислувај да дојдеш во Тирана, ќе...

Поранешниот албански претседател и експремиер, демократот Сали Бериша го предупреди српскиот претседател Александар Вучиќ во врска со иницијативата „Отворен Балкан“, која ја нарече „замена...

Конференција MED5 во Атина за мигрантско прашање со учество на Грција,...

Мигрантското прашање и можноста за создавање заеднички позиции и предлози се главните теми на денешната конференција MED5 во Атина на која учествуваат надлежните министри...

Парламентарни избори во Словенија

Во Словенија денеска се одржуваат деветтите парламентарни избори од осамостојувањето на државата, на кои учествуваат 20 партии, пет помалку од пред четири години, а 1.464 кандидати се борат...

Црна Гора тврди дека поставила европски рекорд: Вакцинирани 1,5 отсто луѓе...

Во Црна Гора околу 10.000 лица примиле вакцина првиот ден од масовната вакцинација, што е 1,5 проценти од вкупното население во земјата, соопшти денеска...

Вучиќ: Различни сили ќе се обидат да ја намалат моќта на...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во денешното обраќање до граѓаните порача дека поради чудни работи кои се случиле во претходните 48 часа, важно да...

Во Грција од Ковид-19 починаа уште 85 лица, а регистрирани се...

Националната организација за јавно здравје на Грција попладнево соопшти 693 нови случаи на Ковид-19 и 85 починати, јави дописничката на МИА од Атина. Бројот на...

Нови инциденти во Белград: Демонстрантите повторно фрлаа камења и факели врз...

Насобраните демонстранти пред Национално собрание вечерва повторно ги нападнаа бројните полициски сили, кои се поставени во неговото обезбедување. Врз полицијата беа фрлени камења и...

Вучиќ, по вторпат во 24 часа, ќе се обрати до српската...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе се обрати до јавноста денеска во 15 часот, што е негово второ обраќање во изминатите 24 часа. По неговото...

Дендиас: И покрај проблемите во минатото, Грција е стабилен соговорник на...

Билатералните односи и нивното продлабочување, прашањата од регионален интерес како што се случувањата во Сирија, Блискиот исток и на Балканот, ситуацијата во Украина, кипарското...

Словенечкиот Врховен суд и наложи на Владата да ја финансира новинската...

Словенечкиот Врховен суд денеска и наложи на конзервативната влада на Јанез Јанша да го плати долгот кон националната новинска агенција СТА, на која и...

Скандал со досиејата на Специјалниот суд за Косово, оставка на меѓународен...

Илјадници документи на Специјалниот суд за Косово, со доверливи информации за досегашниот тек на истрагите за воени злосторства во последната војна во Косово, се...

Кривокапиќ: Планирано беше да се предизвика хаос, ќе испитаме кој што...

Премиерот на Црна Гора Здравко Кривокапиќ денеска изјави дека во Цетиње, за време на устоличувањето на митрополитот црногорски-приморски на Српската православна црква Јоаникиј...

Во Грција активни 54.000 случаи на коронавирус

Проценките се дека во Грција во овој момент има 54.000 активни случаи на Ковид-19, соопшти професорката и член на Комисијата на епидемиолози Вана Папаевангелу...

Ковид-19: Драстичен скок во бројот на новозаразени во Словенија

Нови 248 нови случаи на коронавирусот се потврдени во изминатите 24 часа во Словенија, што е речиси двојно повеќе од пред една недела, но...

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата/ВИДЕО

Илјадници луѓе се собраа во Белград и вечерва, четврти ден по ред пред српскиот Парламент на протести и покрај одлуката на Кризниот штаб да...

Сараево: Почна самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Во Сараево денес започна состанокот на министрите за надворешни работи на земјите учесници во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (SEECP), кој се одржува...

Од денеска во Бугарија почнува електронски попис

Од денеска почнува првиот дел од пребројувањето во Бугарија. Првиот дел ќе биде електронски, а од 18 септември до 3 октомври ќе биде на...

До 24 јануари задолжителен негативен тест за влез во Грција

Одлуката за задолжителен негативен ПЦР или рапид тест за влез во Грција, и за вакцинираните и за невакцинираните и за оние кои прележале Ковид-19,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети