Курц побара прекин на пристапните преговори на ЕУ со Турција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц упати критика поради одлуката за анулирање на резултатите од локалните избори во Истанбул, истакнувајќи дека тие што не прифаќаат демократски...

Сијарто: Трамп и Орбан ќе ги координираат антимигрантските ставови

Состанокот на унгарскиот и американскиот претседател, Виктор Орбан и Доналд Трамп, на 13 мај во Вашингтон, ќе биде можност да ги координираат своите антимигрантски...

БиХ: Снег падна среде пролет

Во повеќето градови во БиХ температурите на воздухот се под просекот за мај, а за време на викендот и денеска, на некои места падна...

Три сценарија за пресудата на Караџиќ – од доживотна робија до...

Во Босна и Херцеговина со голем интерес се очекува одлуката на Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови, каде утре ќе биде...

Пронајдени заостанати НАТО бомби на аеродромот во Подгорица

На територијата на Голубовачко поле, особено во делот на аеродромот во Подгорица, пронајдени се голем број касетни бомби на НАТО, а според најновиот извештај,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО