Србија: Секој трет ученик од прва година средно се коцка

Секој трет ученик во прва година средно образование во Србија се коцка, покажува истражувањето на Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут". Во текот...

Истражување: Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300.000 тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се разбуди солидарноста на граѓаните кон...

Расветлен случајот со киднапирањето на македонскиот државјанин во Тирана

Сведочењето на 23-годишнот Македонец, киднапиран во Тирана од три лица, кои под закана со оружје барале 250.000 евра, го пренесува албанската агенција Балкан веб. -Давор...

Тлото во Албанија повторно се стресе

Нов земјотрес со интензитет од 4,2 степена синоќа ја погоди Албанија, а бил почувствуван и во Црна Гора. Потресот е регистриран од Сеизмолошкиот завод на...

„Сабиха Ѓокчен” во Истанбул избран за „Аеродром на годината”

Меѓународниот аеродром „Сабиха Ѓокчен" во Истанбул е избран за „Најдобар аеродром на годината" од страна на Азиско-Пацифичкиот авијациски центар (САРА), која е една од...

Косово ја бојкотира церемонијата на доделување Нобелова награда за Петер Хандке

Вршителот на должност министер за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли објави дека неговата земја нема да присуствува на годинешната церемонија на врачување на...

Уапсени десет лица и повреден еден полицаец за време на вчерашните...

Приведени 50 лица, од кои 10 уапсени, повреден еден полицаец и материјална штета е исходот од инцидентите што синоќа се случија во атинската населба...

Албанија го презеде претседавањето со ОБСЕ, за Рама ова е исторски...

Албанија денеска и официјално го презеде претседавањето со ОБСЕ за 2020 година. Од Братислава, премиерот и воедно министер за Европа и надворешни работи Еди Рама,...

Грција го протерува либискиот амбасадор поради турско-либискиот договор

Грција најави дека ќе го протера амбасадорот од Либија во земјата. Причината за ваквиот потег е тоа што Либија и Турција потпишаа договор на...

Во пристаништето во Равена запленети 163.000 литри нафта шверцувана од Албанија

Италијанската полицијата Гуарда ди финанца запленила 163.000 литри нафта шверцувана од Албанија. Вработените во пристаништето во Равена извршиле контрола на пет цистерни со нафта кои...

Русија протера бугарски дипломат

Руската влада протера бугарски дипломат откако Софија одби да издаде виза за рускиот одбранбен аташе, објави денеска бугарското Министерство за надворешни работи. Бугарскиот амбасадор во...

Грчката црква одбива верски погреби на кремирани покојници

Два месеца откако е отворен првиот крематориум во Грција, моќната Грчка православна црква го повтори нејзиното противење на кремирање мртви и одбива да врши...

Грчката црква одбива верски погреб во случај на кремирање на покојникот

Грчката православна црква, два месеца откако е отворен првиот крематориум во Грција, повторно посочи дека е против кремирање и дека одбива верски погреб во...

Палмер: Нормализација на односите Белград-Приштина значи и меѓусебно признавање

Пратеникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер нагласи дека САД сакаат да видат целосна нормализација на односите Белград-Приштина, за која...

Фон дер Лајен: Европската Комисија ќе додели 15 милиони евра помош...

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен соопшти дека Европската Комисија одлучила да даде 15 милиони евра за Албанија за санирање на штетите...

Борисов: Бугарија не е ниту Србија, ниту Турција, не го разбирам...

Секој има право да бара алтернативни патишта, ние бараме алтернативна диверзификација, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов како одговор на рускиот претседател Владимир Путин, кој...

Радев: Иднината на НАТО не е сојуз меѓу производители и клиенти

Бугарскиот претседател Румен Радев пред лидерите на земјите членки на НАТО посочи дека иднината на Алијанса не ја гледа како сојуз меѓу производители и...

Путин и Вучиќ: Москва е подготвена да го подржи компромисното решение...

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ставот на неговата земја останува непроменет кога станува збор за Косово и дека смета да основата за решавање...

Борисов до Путин: „Дојди да видиш „как строим“ по 5 километри...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ја обвини Бугарија дека изградбата на гасоводот „Турски поток" доцни поради неа. Од друга страна, пак, бугарски енергетски експерти истакнаа...

Мицотакис: Единството и солидарноста треба да бидат основните принципи меѓу членките...

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на НАТО самитот во Лондон рекол дека единството и солидарноста треба да бидат основните принципи што ги одредуваат...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО