Имаме нова зацртана цел

29
epa10322690 Ritsu Doan (C) of Japan celebrates scoring the equalizer during the FIFA World Cup 2022 group E soccer match between Germany and Japan at Khalifa International Stadium in Doha, Qatar, 23 November 2022. EPA-EFE/Ronald Wittek

Хајиме Мориасу, селекторот на Јапонија, откри дека неговиот тим сега има нова зацртана цел откако ја исполни таа за пласман во 1/8 финалната рунда од СП 2022.

  • Кога е во прашање нашата цел, сега имаме нова, сакаме да се пласираме во 1/4 финалето. Сакам да го забележиме најдобриот резултат на едно Светско првенство и тоа со пласманот помеѓу најдобрите осум репрезентации. Но, сакаме да направиме потоа уште еден чекор напред, изјави Мориасу.

Јапонија за противник во 1/8 финалето ја има селекцијата на Хрватска.