60-то издание на најстариот турски филмски фестивал откажан поради обвинувања за цензура

93

Турскиот филмски фестивал „Златен портокал“ во Анталија беше откажан една недела пред почетокот на неговото 60-то издание поради силниот политички притисок околу планираната проекција на документарниот филм „Декрет“.

Продуцентите и режисерите на 27 филмови поднесени на филмскиот фестивал Златен портокал во Анталија најавија повлекување во средата, неколку дена откако 20 членови на жирито на фестивалот поднесоа оставки откако организаторот отстрани документарен филм.

„Канун Хукму“ (Уредба) се фокусира на наставник и лекар кои беа отпуштени од своите работни места во рамките на вонредната состојба воведена во Турција по обидот за државен удар во 2016 година.

Директорот на фестивалот Ахмет Бојачиоглу рече дека документарниот филм е отстранет од категоријата национални документарни филмови поради тековните правни постапки против едно од прикажаните лица.

„Поради оваа причина, беше одлучено филмот да се исклучи од овогодинешната селекција за да не се влијае на судскиот процес и непристрасноста на судот“, рече тој.

Сепак, режисерката на филмот, Нејла Демирчи, рече дека тоа е „изговор“ и „директна цензура“.

Фестивалот, кој се одржува од 1963 година во медитеранскиот град Анталија, е врв на турскиот културен календар. Годинава треба да трае од 7 до 14 октомври.

Демирчи доби поддршка од целиот уметнички свет во Турција.

Собранието за слободни уметности, кое претставува уметници од многу области, го опиша исклучувањето на филмот како „напад на уметничкото изразување и креативноста и чекор кон нормализирање на цензурата во уметноста“.

Филмаџиите кои се повлекоа од фестивалот повикаа на почитување на слободата на изразување.

„Ние тоа го гледаме како јасна закана“, се вели во соопштението. „Сметаме дека е неприфатливо фестивалите кои во суштина припаѓаат на општеството да бидат подложени на цензура.

Повеќе од 130.000 луѓе беа отпуштени од своите работни места со итни декрети по обидот за државен удар во јули 2016 година. Властите рекоа дека лицата биле поврзани со групата која стои зад пучот, но критичарите велат дека тоа е општа акција против секој што државата го смета за противник.