Free Porn
xbporn
Дома 2022 октомври

Месечна Архива: октомври 2022

КАТЕРИНА ШИПОВИЌ ГО ИСТРЧА СПАРТАТЛОН: Првата Македонка на историската трка од 246 километри/ФОТОГАЛЕРИЈА

За 34 часа, 36 минути и 03 секунди, нашата ултрамаратонка Катерина Шиповиќ ја истрча една од 10-те најтешки ултрамаратонски трки во светот Спартатлон, која...

Пендаровски: При извоз на струја во земјава, Бугарија мора да ги почитува европските правила

Работните групи меѓу Македонија и Бугарија продолжуваат да разговараат околу извоз на струја за земјава и мислам дека досега ќе најдеа решение, но проблем...

Усрула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум помеѓу Бугарија и Македонија

Го поздравувам позитивниот моментум помеѓу Бугарија и Северна Македонија, објави денеска на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен по трилатералната средба...

Прилично е смирена реториката од Софија кон Скопје во изминатите месеци, оцени Пендаровски

Можам да забележам дека во изминатите неколку месеци е прилично смирена реториката која доаѓа од Софија кон Скопје. Бугарите утре имаат парламентарни избори и...

Протест на млади Хазарки по вчерашниот самоубиствен напад во Кабул, во кој загинаа 35...

Околу педесетина млади жени Хазарки, и покрај забраната на талибанските власти за јавни собирања, утринава се собраа да го изразат својот револт за вчерашниот...

Трас и Фредериксен: Инцидентите на гасоводот „Северен тек“ се акт на саботажа

Британската премиерка Лиз Трас и нејзината данска колешка Мете Фредериксен денеска се согласија дека инцидентите на гасоводот „Северен тек“ „претставуваат акт на саботажа“. „Фредериксен ја...

Настапи на Игор Џамбазов, Петар Грашо, Ареа, Љубојна и Нокаут во Македонска Каменица

Во Македонска Каменица во тек се завршните подготовки за тридневниот спортско-музички настан што ќе се одржи од 7 до 9 октомври годинава, а на...

Во потрага по потонат брод истражувачи виделе чудна сенка: Морскиот рекордер пливал на длабочина...

Тим истражувачи од Австралија тргнале во потрага по брод од Втората светска војна кој потонал во 1944 година за време на битката кај заливот...

Ирак: Немири на протестите во Багдад

Припадниците на безбедносните сили во главниот град на Ирак, Багдад, употребија солзавец и димни бомби за да ги растераат насобраните на годишнината од крвавите...

Во експлозија при научен експеримент во Шпанија повредени 18 лица, меѓу кои 10 деца

Во експлозија на научен фестивал во североисточна Шпанија повредени се најмалку 18 лица, меѓу кои 10 деца на возраст од три до 13 години,...

Во вчерашниот напад во Кабул 35 лица убиени и 82 повредени

Најмалку 35 лица загинаа во вчерашниот самоубиствен напад во образовен центар во областа Хазара во Кабул. Најмалку 82 лица се повредени, соопшти мисијата на...

Охридското Езеро од албанска страна годинава порибено со 1,7 милиони подмладок пастрмка

Во водите на Охридско Езеро, на албанска страна, годинава, пуштени се 1,7 милиони парчиња подмладок на охридска пастрмка-коран. Неколкуте акции на поробување ги реализираше албанското...

Поради „Скопскиот маратон“ утре посебен режим на сообраќај во Скопје

Поради трките од утрешниот „Скопски маратон 2022“, Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот...

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени ја погоди Северна Суматра, во Индонезија. Американскиот центар за геолошки истражувања соопшти дека земјотресот е регистриран на 40 километри...

Турција ја отфрли одлуката на Русија за анексија на четири украински региони

Министерството за надворешни работи на Турција соопшти дека одлуката на Москва претставува кршење на воспоставените принципи на меѓународното право и дека не може да...

Албанската Влада ја повлече одлуката за поскапа струја за домаќинствата што трошат повеќе струја

Албанската Влада се предомисли па одлуката, што требаше да стапи во сила денеска, кој троши повеќе од 800 киловат часови месечно да плаќа поскапа...

Мицотакис: Потребна е заедничка европска стратегија за справувањето со енергетската криза

Овој гасовод значително ќе ги промени и снабдувањето со енергија, но и енергетската безбедност за сите нас на европскиот континент, истакна грчкиот премиер Кирјакос...

Штетата од ураганот Ијан во државата Флорида изнесува меѓу 28 и 47 милијарди долари

Флорида, Северна и Јужна Каролина денеска се обидуваа да се опорават од уништувањето предизвикано од ураганот Ијан, откако една од најмоќните бури што некогаш...

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

Српскиот претседател Алексадар Вучиќ во обраќањето на церемонијата на пуштање во работа на гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција (ИГБ) во Софија, изјави дека...

Пендаровски: Интерконекторот ИГН отвора сигурна порта за диверзифициран природен гас за Југоисточна Европа

Пуштањето во употреба на гасниот интерконектор Грција – Бугарија е значаен настан, бидејќи се случува во клучен момент, кога нашиот регион и континентот се...

ИЗДВОЕНА ВЕСТ

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети