Дома 2021 декември

Месечна Архива: декември 2021

Општина Кисела Вода го донесе Буџетот за 2022 година

– Со 13 гласа за и девет воздржани, Советот на Општина Кисела Вода го донесе Буџетот за 2022 година кој изнесува 896 милиони денари. Фокус на...

Полицијата во Охрид и оваа година гостите ќе ги пречекува со лампиони

СВР Охрид заедно со Интернационалната полициска асоцијација од Охрид и оваа година ќе го реализираат превентивниот проект „Новогодишни лампиони за среќна Нова година“. Во рамки...

Нови Сад, Еш и Каунас – европски престолнини на културата во 2022

Еш на Алзет и Каунас, два втори по големина градови во Луксембург и  Литванија, и Нови Сад во Србија, ќе бидат европски престолнини на...

Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа новата 2022 година

Жителите на островите Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа 2022 година со огномет и петарди. Тие први во светот влегоа во новата година со огномет, а Самоа донела пет експерти за пиротехника од...

Јужна Африка: Бранот на Омикрон можеби го достигна врвот

Јужноафриканската Република го укина правилото за ноќен полициски час, а властите велат дека земјата можеби излегла од врвот на четвртиот бран на зараза со...

Парното во Скопје од 1 јануари поскапува за 14 проценти

Од 1 јануари 2022 година парното во Скопје поскапува за 14% , соопшти првиот човек на Регулаторна Марко Бислимовски. Оваа одлука ја донесе РКЕ...

Новогодишна честитка до граѓаните од Гувернерката на Народната банка

Сите ние влегуваме во 2022 година носејќи го товарот што ни го наметна пандемијата на ковид-19, но верувам и со поголемо искуство, доблест и...

Децата од интернатот во Љубанци ја живеат празничната еуфорија

Овие деца на возраст од 6 до 14 години доаѓаат од семејства со нарушени односи, па вработените од интернатот, во рамките на ОУ „Гоце...

Во присуство на пандемија, но со можност за прослава во угостителски објекти граѓаните ќе...

Во присуство на Ковид пандемијата и со полабави мерки граѓаните ќе ја дочекаат новата 2022 година. За разлика од лани, тие годинава ќе имаат...

Мицкоски: Новата 2022 ќе биде година на конечната победа

Годинава што заминува беше година на големи предизвици, но и на големи промени. Промени кои ги донесовте Вие. Новата 2022 ќе биде година во...

ЕСМ: Одлуката на РКЕ е на линија со нашите заложби корекцијата на цената да...

АД ЕСМ преку пишано соопштение го поздравува фактот што Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) одлучи покачувањето на цената на електричната енергија...

Милијарди луѓе во светот ќе ја прослават втората Нова година во знакот на ограничувањата...

Милијарди луѓе ширум светот ќе ја прослават 2022 година, втората Нова година обележана со ограничувања поради коронавирусот. Ќе бидат потребни 26 часа помеѓу 10 часот...

РСБСП: За време на Новогодишните празници возете одговорно и безбедно

Бидете внимателни за време на Новогодишните празници. Возете одговорно и безбедно, апелираат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Од РСБСП препорачуваат...

Рекорден број нови случаи на коронавирус во САД

Рекорден број нови случаи на коронавирус се регистрирани во САД, соопшти Федералната здравствена агенција, јави ДПА. Центрите за контрола и превенција на болести идентификуваа просечно...

Неформално со евроамбасадорот Дејвид Гир: Уживам во добро вино, се опуштам со музика, добар...

Елизабета АРСОСКА Фото: Ѕвонко ПЛАВЕВСКИ Дојде во исклучително важен момент и го вложува неговото богато дипломатско искуство за што повеќе ни ја приближи Европа до нас....

Словенечките лекари бараат задолжителна вакцинација поради ширењето на варијантата омикрон

Лекарите во Словенија предупредуваат дека поради ширењето на варијантата омикрон, состојбата во болниците наскоро би можела да стане алармантна и се залагаат за воведување...

Асоцијација за е-трговија воведува годишни награди за најдобрите е-трговци

“E-commerce Awards” (Награди во е-трговија) е нова иницијатива на Асоцијација за е-трговија во Македонија (АЕТМ) – со која ќе се наградат најдобрите во е-трговијата...

В година четири продолжени празнични викенди за сите граѓани

Во 2022 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, пет се поврзуваат со викендот, но...

Бугарско МНР: Рускиот документарен филм „Една вера, еден народ“ е провокација

Министерството за надворешни работи на Бугарија го оцени како провокација рускиот документарен филм „Една вера, еден јазик“ на режисерката Елена Мироненко. Како што јави...

Инспекторатот за труд од 2 јануари со дежурства по региони за доследна примена на...

Државниот инспекторат за труд соопшти дека со влегувањето во сила на законските измени и дополнувања на Законот за работни односи за недела неработен ден,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети