Дома 2021 декември

Месечна Архива: декември 2021

Сеул: Мачките-директни виновници за повеќе од 100 пожари во 3 години

Сопствениците на домашни миленици во Јужна Кореја беа повикани да бидат внимателни откако мачките предизвикаа повеќе од 100 пожари во последните три години, соопштија...

Крушево полно со гости за новогодишните празници

Преку 4.000 гости и посетители ќе бидат во Крушево за новогодишните празници. Сите капацитети се полни, потврдуваат од Општината. – Веќе пристигнуваат гостите. Имаме 2.000...

Годинава приведени скоро 300 криминалци во Скопје, барани со потерници

Скопската полиција изминатите 12 месеци приведе скоро 300 криминалци за кои претходно биле распишани потерници. Според податоците на МВР, во текот на 2021 година...

Традиција си е традиција дури и кога е чудна:Како се се дочекува Нова година...

Жителите во некои земји во светот имаат зачувано неколку необични и интересни обичаи (новогодишна ноќ) за Нова година. Еве како некои луѓе низ светот го...

МЗ: Смртноста кај невакцинираните е драстично поголема

Во период од 6 август до 30 месецов на територија на државата 69 242 граѓани се позитивни од тестирани на Ковид 19, од нив...

Пендаровски: Во 2022 година, со надеж и верба да изградиме просперитетно општество

Претседателот Стево Пендаровски, по повод новогодишните празници, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија со желба за спокојни празнични денови и многу здравје...

ИФЈ: Оваа година загинаа 45 новинари

Вкупно 45 новинари и медиумски работници загинаа оваа година, извршувајќи ги своите работни задачи, а повеќето од нив ги загубија животите во Авганистан, соопшти...

Британскиот и делта сојот во Македонија уништија 5.000 човечки животи, почна вакцинацијата

Вирусот само за една година зави илјадници семејства во црно, збриша цел град колку Крушево. Во Македонија пристигнаа и првите вакцини, а во...

Костов: Со почитување на мерките и вакцинација за време на празниците, не би требало...

Со помош на вакцините и постоечките мерки, бројката на новозаболени од коронавирусот, после празниците не би требало да се зголеми, вели директорот на ГОБ...

Екипажот на бугарски брод заразен со Ковид-19, едно лице починало

Екипажот на бугарскиот брод, кој плови под знамето на Малта и се наоѓа во Варненскиот Залив, е заразен со коронавирус, објави БНР. Како што јави...

Португалија го скрати времето на изолација од десет на седум дена

Португалските здравствени власти го скратуваат задолжителниот период на изолација на лицата заразени со Ковид-19 од 10 на седум дена доколку не покажат симптоми на...

Новата година дочекана и на Нов Зеланд

По Самоа, Тонга и Кирибати, новата 2022 година е дочекана и на Нов Зеланд. Градскиот мост Харбор Бриџ во Оукланд и телекомуникациската и набљудувачка кула...

Честитките неизоставен дел од новогодишната еуфорија

Неизоставен дел од новогодишниот декор во минатото беа честитките што поштарот ни ги носеше до врата, но дали сè уште се одржува традицијата и...

Пандемските ограничувања двојно го намалија бројот на жртви во авионски несреќи во 2021 година

Падот на глобалниот воздушен сообраќај поради пандемијата на коронавирус продолжи и оваа година, што резултираше со речиси двојно помал број на жртви во авионски...

Вучиќ: Зачувувањето на мирот и стабилноста во регионот, енергијата и здравството се клучни предизвици...

Зачувувањето на мирот и стабилноста во регионот, енергијата и подобрувањето на здравствениот систем се клучните предизвици со кои ќе се соочи Србија во 2022...

Во ГОБ „8 Септември“ пуштени во употреба пет лифтови направени според современи ЕУ стандарди

Пет нови лифтови направени според современите ЕУ стандарди од кои три болнички со носивост 1600 килограми и брзина на движење до 1,6 метри во...

Во Европа зголемена побарувачка за домашни тестови за утврдување коронавирус

Во европските земји значително е зголемена побарувачката за домашни тестови за  утврдувањекоронавирус, кои се продаваат во аптеки и други продавници. Така е во Франција, Велика...

Новогодишни превентивни актовности на Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата – Делчево

Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата Делчево претпразнично реализираше дел од кампањите на тема „Брзината убива – вози одговорно“ и „Стоп за...

Нова година – што всушност празнуваме на 31 декември

Нова Година! Што, всушност, празнуваме на 31 декември / 1 јануари? И што значи тоа граѓанска, односно секуларна Нова Година? Тоа е моментот кога...

Голем одрон на патот Свети Николе – Миладиновци, сообраќајот пренасочен

На патниот правец А2 Свети Николе – Миладиновци, 10 километри пред Миладиновци, поради свлечиште и голем одрон, сообраќајот е пренасочен на само една коловозна...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети