Дома 2021 декември

Месечна Архива: декември 2021

Светските сили ја предупредуваат Русија, Москва вели дека ќе одговори

Министрите за надворешни работи на НАТО вчера во Рига почнаа дводневен состанок на кој изразија загриженост поради распоредувањето руски војници во близина на источната...

Ограничувањата поради омикрон можеби не се потребни – предупредува шефот на СЗО

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денеска изрази загриженост поради претераната реакција на некои земји на појавата на варијантата омикрон, велејќи...

Прогноза за пандемијата: Што не очекува следната година?

Пандемијата со Ковид-19 би можела да почне да се намалува следната година и постепено да се претвори во ендемична болест како другите со кои...

Утрово студено – температурите во цела држава под нула, најмногу снег во Маврово

Најстудено утринава е во Битола каде се измерени -10 степени. Утринските температури во целата држава се под нулата освен во Дојран каде според Управата...

СЗО со апел до постарите од 60 години: Не патувајте!

Општите забрани за патување нема да го спречат ширењето на новиот сој на коронавирус омикрон, предупреди Светската здравствена организација и препорача на лицата постари...

Вакцинацијата со Џонсон&Џонсон во Словенија е прекината по смртта на 20-годишна девојка

Словенечкиот министер за здравство Јанез Поклукар денбеска најави целосна суспензија на вакцинацијата со векторската вакцина „Џонсон и Џонсон“ во Словенија, откако е потврдено дека...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети