Дома 2021 декември

Месечна Архива: декември 2021

Цементарница УСЈЕ: Неделен преглед од средно-дневните мерења

Цементарница УСЈЕ редовно објавува неделен преглед на средно-дневните мерења на емисиите од главните емисиони точки на Цементарницата. Во прилог е прегледот на емисии од последниве...

Вучиќ се повлекува од политиката, сака да му се посвети на семејството

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека во мај ќе се повлече од претседателската позиција на владејачката Српска напредна партија. Тој десет години е на...

Филип Пасху нов в.д директор на Градски Паркинг – Скопје

Нов в.д директор на ЈП „Градски Паркинг” – Скопје, од денеска е Филип Пасху, соопштија од Град Скопје, од каде информираат дека станува збор...

Скопјани предновогодишно расположени/ФОТОГАЛЕРИЈА

Предновогодишно расположение, празничен декор и многу скопјани денеска го исполнија плоштадот „Македонија“ во последниот ден од годината што изминува. Вечерва од 21 часот на плоштадот...

Дука ги презентираше реализираните активности и плановите за следната година

Последниот ден од календарската година, по традиција, градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, на средба со новинарите, ги презентираше реализираните активности и плановите за следната...

Папата ја откажа посетата на божиќните јасли поради опасноста од корона

Папата Франциск ја откажа планираната посета на божиќните јасли на Плоштадот Св.Петар поради опасноста од зараза со коронавирусот. Светата столица објави дека посетата на Папата...

Македонска берза ги награди најпрепознатливите и најактивни учесници на пазарот на хартии од вредност

  Во категоријата „Најтранспарентно котирано акционерско друштво за 2021 година“ – по избор на пазарни учесници и по избор на новинари – во двете категории...

Груби: Среќна 2022 година, нека биде година на просперитет и нови успеси за државата

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на граѓаните им ги честиташе новогодишните празници, посакувајќи им здравје...

Во прекин сообраќајот на патот Дебар-Маврово кај Утока

За сите што патуваат денеска на релација Дебар-Маврово информација од Автомотосојузот на Македонија дека сообраќајот на оваа делница е во прекин поради одрон на...

Eксплозија во Белгија, се урна дел од зграда

Во зграда во белгиската општина Турнаут утрово се случи експлозија поради што делумно се урна објектот. Се претпоставува дека експлозијата настанала поради дефект на инсталацијата за гас. Спасувачите од под...

Кривична пријава против поранешен директор на АХВ за „злоупотреба на службена положба“

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против З.П.(41) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Светот го слави Кјаер, а ние Дејан Георгиевски

Календарската 2021 заврши, што е вистинско време да се повлече линија и да се истакнат моментите кои одекнаа во светот на спортот поради неверојатните...

Руски службеник од УНМИК прогласен за персона нон-грата во Косово

Министерката за надорешни работи на Косово, Доника Грвала проглaси денеска за персона нон-грата руски службеник од мисијата на ОН во Косово, УНМИК, јави дописникот...

Падна владата на Зоран Заев, Македонија доби уште едно вето од Бугарија

Падот на владата на Зоран Заев започна на локалните избори, а заврши откако ветувањата за добивање на датум за почеток на преговори со ЕУ...

Во пламени јазици, живи изгореа 59 луѓе меѓу кои 12 деца 

На 8 септември изгоре модуларната болница во Тетово. Несреќата однесе 14 човечки животи кои се лекуваа од ковид-19, а меѓу нив имаше и медицински...

Делата од Младинската керамичка работилница претставени во Македонски Брод

Делата создадени на седмата сесија на Младинската керамичка работилница што се одржа годинава во август во село Вранештица, беа претставени на изложбата што беше...

За време на празниците:Доволен ви е еден моќен минерал за заштита на организмот

Сезона е на прослави и празнци, уживање во храна и пијалаци со семејството и пријателите. Во овој период луѓето се опуштаат и помалку се...

Заев: Да гледаме на Новата година како на ново поглавје од нашето заедништво

Премиерот Зоран Заев во пресрет на новогодишните празници на сите граѓани им упати честитка со желби Новата 2022 година да им донесе многу остварувања...

Нови 542 случаи со КОВИД-19, седум починати, 298 оздравени

Во изминатите 24 часа направени се 5.990 тестирања, а регистрирани се 542 нови случаи на КОВИД-19. Регистрирани сe 298 оздравени пациенти, а има седум...

Арсовска: Во Новата година не очекуваат навистина позитивни промени

За Скопје и Македонија помина уште една година со сериозни предизвици, како резултат на здравствената, енергетската и економската криза. Нашето Скопје мора да биде...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети