Дома 2021 август

Месечна Архива: август 2021

Талибанците ги осудуваат на смрт хомосексуалците во Авганистан

Хомосексуалец од Авганистан, чиј идентитет не е откриен поради безбедносни причини за Дејли мејл изјави дека талибанците брутално ги убиваат припадници на ЛГБТ заедницата. Откако...

Тесфаје: Авганистанските бегалци не треба да доаѓаат во ЕУ

Бегалците од Авганистан не треба да доаѓаат во Европа туку да останат во својот регион, изјави денеска данскиот министер за имиграција и интеграција Матијас...

Џафери оствари средба со грчкиот министер Дендиас

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Дендиас, во чиј фокус, како што информираат,...

Премиерот Заев утре ќе учествува на панел на Стратешкиот форум на Блед

Премиерот Зоран Заев денеска замина за Словенија каде утре ќе учествува на лидерскиот панел „Иднината на Европа – Проширувањето“, кој е дел од  16....

Робот што може да работи и како наставник

Милкица Златиќ, наставничка по информатика и компјутерски науки од српското гратче Ивањица, создаде своја автоматизирана технолошка иновација – роботот „Хелга“. Таа работела на уредот...

СДСМ ги објави кандидатите за градоначалници, утврдени на вчерашната седница на Извршниот одбор, една...

На попладневната прес-конференција, Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ,  ги објави кандидатите за градоначалници утврдени на синоќешната седница на Извршниот одбор на партијата. Една третина...

НБ: Во вториот квартал нето приливи од 69 милиони евра, девизните резерви зголемени за...

Народната банка попладнево соопшти дека во вториот квартал од годинава кај трансакциите со нерезиденти остварени се нето приливи од 69,1 милиони евра. Позначајни нето приливи...

Привремениот шеф на амбасадата во Софија доби протестна нота од бугарското МНР поради отстранување...

Привремениот шеф на Амбасадата на Северна Македонија во Софија, Владимир Крстевски денеска беше повикан во Министерството за надворешни работи на Бугарија, каде му беше...

Заради него ја променив верата, а нему славата му удри в глава

Не можам сега да го коментирам туѓиот живот, но селидбата во Манчестер го промени многу мојот поранешен сопруг. На Ријад му удри славата в...

НАТО вети дека нема да ги заборави Авганистанците кои не беа евакуирани

 Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг оцени дека е „неопходно“ аеродромот во Кабул да остане отворен и вети дека нема да ги заборави оние...

Во новата учебна година – задолжителни маски, дезинфекција и дистанца: Среќно!

Скопските првачиња денес присуствуваа на првиот училиштен час, а пред училишните врати, според сите протоколи и почитување на мерките против ковид-19, беа пречекани од...

Целосна поддршка и грижа за првата група граѓани на Авганистан од страна на Владата,...

Првата група од 149 граѓани на Авганистан синоќа пристигна на Меѓународниот аеродром во Скопје. Станува збор за вработени, соработници и членови на нивни семејства,...

Дебарската болница со преполнет капациет, се размислува за пренамена и на други одделенија

Болничките легла во двете одделенија, инфективното и хируршкото, се веќе пополнети и во Општата болница со проширена дејност во Дебар се размислува за пренамена...

Алар Карис е новиот претседател на Естонија

Директорот на Естонскиот национален музеј, Алар Карис, е избран за претседател на државата. Во вториот круг од гласање во Парламентот, кандидатурата на Карис доби...

Локализиран пожарот во националниот парк „Преспа“

Локализиран е големиот пожар во националниот парк „Преспа“, општина Пустец, на врвот на планината „Остоја“, местото наречено Пирамида 10 на границата со Грција, кој...

Авганистанците пристигнаа, се роди и првото бебе

Здраво машко бебе роди Авганистанката која во понеделникот вечер пристигна заедно со првите 149 Авганистанци на меѓународниот аеродром Скопје, со авион на компанијата „Камаир“...

Нутриционистка од Лондон специјално за ВЕЧЕР: Која здрава храна ќе ве заштити во престојната...

„Во текот на есента има широк спектар на зеленчук и овошје, богати со хранливи материи, кои помагаат да ја одржуваме формата и здравјето. Решив...

Мирча Картареску: Преку книжевноста и културата на која ѝ припаѓаш треба да се бориш...

 „Во престижната награда ‘Прозарт’ не гледам како на признание за мојата литературна активност која ја остварив досега, туку како на знак на доверба за...

Зголемен бројот на прегледи во дневната амбуланта во штипскиот Ковид центар

Во штипскиот ковид ценгар се зголемува бројот на прегледи во дневната амбуланта, за 24 часа лекарите имале 50 прегледи, а под болнички третман се...

Бремената Авганистанка која синоќа пристигна во нашата земја роди здраво машко бебе

Авганистанката која пристигна бремена со синоќешниот лет од Кабул во Македонија, се породи денеска во Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје, и роди...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети