Дома 2021 август

Месечна Архива: август 2021

Се родија во мај, а веќе живеат „царски живот“ во турска зоолошка градина

Три африкански лавови родени во мај во зоолошка градина во турскиот град Бурса се прилагодија на нивниот нов дом. Овие младенчиња се наоѓаат во...

Од Авганистан евакуирани десетици деца без нивните родители

Најмалку 69 авганистански деца се евакуирани во странство без нивните родители, пишува весникот „Авганистан тајмс“. Според портпаролката на УНЕСКО во Авганистан, Ерве Луис де Лис,...

Димовски: АНБ ги презеде сите неопходни мерки за безбедно прифаќање на цивилното население од...

Агенцијата за национална безбедност ги презеде сите неопходни мерки за соодветна и навремена безбедносна проверка, како и останати активности коишто ќе овозможат безбедено прифаќање,...

Во последното деноноќие 1.054 новозаразени во Албанија, од утре подолг полициски час

Во последното деноноќие во Албанија коронавирусот е дијагностициран кај 1.054 лица, што е прва четирицифрена и во исто време највисока бројка во третиот бран,...

Димовски: АНБ ги финализира реформите и ја унапреди соработката на домашен и меѓународен план

Агенцијата за национална безбедност (АНБ) во изминатата година скоро ги финализира реформските напори и ја динамизира и унапреди соработката, како на домашен план, со...

Дневен ковид биланс:Починати 37 лица, регистрирани нови 870 случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 5.844 тестирањe, а регистрирани се 870 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 368 • Тетово – 78 • Гостивар и...

Талибанските борци позираат во напуштени американски авиони

Талибанските борци денеска позираат во напуштени американски авиони, по влегувањето на аеродромот во Кабул, и неколку часа откако последниот американски војник го напушти Авганистан. ...

Градоначалникот Куртовски апелира до граѓаните на Маврово и Ростуше да се вакцинираат

Градоначалникот на Општина Маврово и Ростуше, Медат Куртовски упати апел до своите сограѓани да се вакцинираат против Ковид-19, како единствен начин „да се спречи ширењето на заразата и заштита на...

ЦУК: Голема е веројатноста пожарот на Галичица од албанска страна да навлезе на наша...

Постои можност пожарот на Галичица да се спушти кон пониските делови на планината и да ја загрози високата шума од страната на Преспанското и...

Пробајте ако веќе сте решени:Трик со сода бикарбона кој помага и во откажување од...

Трикот пред вас им помогна на многумина конечно да се ослободат од пушењето, не ве чини ништо да се обидете. Целта на овој трик е...

Делчево:Доделени таблети за ученици од социјален ризик во рамки на проектот „Поддршка во време...

Невладината организација „Тернипе МК“ продолжува со реализацијата на проектот „Поддршка во време на Ковид-19“. Во пресрет на новата учебна година, денеска оваа организација како што информираше...

Околу 40 минути се чека на ГП „Табановце“ за излез од земјава

Поради зголемена фреквенција на возила попладнево на граничниот премин Табановце за излез од земјава се чека околу 40 минути. На останатите гранични премини, како што...

Мурашко: Висок ризик од смрт 6 месеци по инфекцијата

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко предупреди денеска на висок ризик од смрт шест месеци откако беше заразен со корона вирусот. „Шест месеци откако...

Александар Тортевски кандидат за градоначалник на Скопје на Твоја партија

Адвокатот Александар Тортевски денеска ја најави кандидатура за градоначалник на Град Скопје како кандидат на Твоја партија. На денешната прес-конференција Тортевски рече дека мотото на...

Косовската ЦИК позајми 50 локални изборни камери од Албанија

Претставниците на Косовската и Албанската Централна изборна комисија потпишаа договор за позајмување на 50 камери што ќе се користат за претстојните локални избори во...

Заврши обуката на реонските попишувачи во Кичево

Во изминативе три дена, петте републички инструктори и 13 реонски инструктори ја реализираа обуката на реонските попишувачи, кои треба да го спроведат пописот на население,...

Без вода утре дел од корисниците од улицата „Теодосиј Гологанов“

Прекин на водоснабдувањето утре од 08:30 часот ќе имаат корисниците од улицата „Теодосиј Гологанов“ број 74 во општина Центар. ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје...

Брус Дикинсон го победи и ракот на јазикот и коронавирусот

Британските метал-легенди „Ајрон Мејден“ го снимија својот 17-ти студиски албум „Senjutsu“ во почетокот на 2019 година, но многу од песните на него – „Days...

Бугарскиот министер за здравство издаде две наредби за продолжување на анти-епидемиските мерки

Бугарскиот министер за здравство Стојко Кацаров издаде две наредби за продолжување на важноста на анти-епидемиските мерки, соопшти прес-центарот на Министерството за здравство. Наредбите се во...

Пешачел една недела за да признае тројно убиство

Еден Русин пешачеше една недела за да го признае тројното убиство извршено под дејство на алкохол во оддалечено место на далечниот исток на Русија,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети