Дома 2021 јуни

Месечна Архива: јуни 2021

„Сестри“ со премиера во Карлови Вари, за „Најсреќниот човек на светот“ европски пари, а...

„Нашата основна задача е во наредниот период да го вратиме буџетот на исто ниво како пред пандемијата, нормално и продолжување на финансиската поддршка...

Ново признание за филмот „Дедо и внук“: Награда од Романската асоцијација на кинематографери

Македонско-романската копродукција „Дедо и внук” доби награда за најдобра фотографија на игран филм за 2020 година од Романската асоцијација на кинематографери, на 15-тата филмска...

Во пет општини ќе се спроведе пилот- проект на ГЕФ/УНЕП за управување со земјиште...

Проектот „Промовирање на одржливо управување со земјиштето преку зајакнување на правната и институционалната рамка, градење на капацитети и реставрација на најранливите планински предели“, финансиран...

Најактивните Европејци на социјалните мрежи се од Данска

Во Европската Унија, 57 отсто од граѓаните на возраст меѓу 16 и 74 години биле дел од социјалните мрежи минатата 2020 година, објави Евростат...

БиХ, Црна Гора и Косово на списокот на ЕУ за ковид безбедни земји

Претседавачот со Европската унија (ЕУ), Португалија состави нов список на потенцијални безбедни земји за Ковид-19, кој ги вклучува Босна и Херцеговина, Црна Гора и...

Астон Вила му нуди на Грилиш плата од 150 илјади фунти неделно

Премиерлигашот Астон Вила се обидува да го задржи играчот од средниот ред Џек Грилиш во тимот, пренесува „The Telegraph“. Според британскиот весник, клубот на 25-годишниот...

Љубанци без вода среде корона и на плус 40 степени

Осум дена жителите на Љубанци се без вода од селскиот водовод. Со шишиња и кофи полнат вода од двете селски чешми во селото, која...

Западен Балкан од утре е зона без роаминг: Во Србија, Црна Гора, Косово, БиХ...

Од утре кога ќе стигнете на граница со Србија, Косово и Албанија нема да имаат потреба да го исклучувате мобилниот интернет. Исто така, македонските...

Стефановски во „Лисински“ – за старт на проекциите од концертите на Кроација Рекордс

Во Кинотека на Македонија, на летната сцена „Мирно лето“, на 1 јули, во 20:30 часот, со проекција на концертот на Влатко Стефановски во загребски...

Воведувањето на БРТ во завршна фаза, а ќе се реконструираат нови 11 улици  

До каде е воведувањето на новиот концепт на јавен превоз- БРТ во Скопје и најавената реконструкција на булеворот „Борис Трајковски“ се дел од прашањата...

Средба Пендаровски – Милановиќ: Хрватска е еден од најголемите поддржувачи на евроинтеграцијата на С...

Реафирмација на поддршката од Хрватска за евроинтеграцијата на Северна Македонија, со уверување за исчекор и отворање преговорите за членство во тек на претстојното словенечко...

Отписот на каматите олеснување или предизборен поткуп на граѓаните?

По половина година чекање граѓаните дочекаа Владата да почне да ја реализира единствената мерка од петтиот антикризен пакет, насочена директно кон нив. Министерството за...

Нето надворешниот долг намален за 95 милиони евра

На крајот на првиот квартал од 2021 година нето надворешниот долг изнесува 3.297 милиони евра или 28,4 отсто од БДП што е квартално намалување...

Прв меѓуградски лет на летечкиот автомобил „Еркар“

„Прототипот 1“ на летачкиот автомобил „Еркар“ (Aircar Prototype 1), опремен со мотор на БМВ и обично гориво, го изврши првиот меѓуградски лет меѓу аеродромите во...

Промоција на монографијата „Цареви Кули“ во Струмица

Во Струмица вечерва ќе биде промовирна монографијата „Цареви Кули-Струмица од праисторијата до Римското Царство“, книга прва, од архиелогот и долгогодишен истражувач на овој локалитет,...

Англија е многу моќен тим

Селекторот на украинската репрезентација Андриј Шевченко, ги искажа своите впечатоци по синоќешната победа над Шведска (2:1) во осминафиналето на ЕВРО 2020. Шведска е добро...

Во Автокоманда ќе се решава сообраќајниот хаос со еднонасочен сообраќај

Општина Гази Баба утре почнува со јавна презентација на студија која треба да го реши проблемот со сообраќајниот хаос во населбата Автокоманда. - Подготвивме сообраќајна...

Во Скопје и Битола вакцинацијата со “Синовак” доцни

Вакцинацијата со новата кинеска вакцина „Синовак“ од денеска се аплицира скоро во цела држава, освен во Скопје и Битола, каде имунизацијата со оваа вакцина...

Жителите на Расадник денеска излегуваат на протест

Протест „Стоп за бетонизација на Расадник и Кисела Вода“ ќе одржат денеска во 18 часот жителите на оваа населба. – По неколкугодишните неуспешни преговори со...

„Водовод“ со биолошки сигурносен кабинет во микробиолошката лабораторија

Секторот за санитарна контрола при јавното претпријатие „Водовод и канализација“, во чии рамки работат микробиолошка и хемиска лабораторија, ја зголеми безбедноста во рамки на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети