Дома 2021 јуни

Месечна Архива: јуни 2021

Верификуван мандатот на новата пратеничка Даниела Николова

Собранието попладнево го верификува мандатот на новата пратеничка Даниела Николова од Коалицијата „Можеме“, која во законодавниот дом доаѓа на местото на Мирослав Богдановски. Претходно, Собранието...

Фалсификувал негативен ПСР тест, заработил кривична пријава

Одделение за прекуграничен криминал и миграции Скопје поднесе кривична пријава против С.Р.(46), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. На 26.06.2021...

Битиќи: Само мерки кои се носат преку широки консултации, носат вистински резултати

Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска оствари средба со претставници на компании-членки на Советот на странски инвеститори...

Заев: Новата канцеларија на Скеил Фокус во Скопје е доказ дека ИКТ секторот постојано...

Македонскиот ИКТ сектор во последните години бележи постојан раст во број на компании и вработени, раст на извозот, на профитот и на приходите....

Во Србија повторно над 100 новозаболени и висока бројка на вкупно починати од Ковид-19

Во Србија повторно се во пораст бројките на новозаразени со корона вирусот. Во изминатото деноноќие кај северниот сосед се регистирани 104 новозаболени од 8.397...

Олабавени мерки, повеќе патувања: Јунајтед ерлајнс купува 270 нови авиони

Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ објави дека порачала 270 нови авиони од „Боинг“ и „Ербас“ за да го искористат силното закрепнување на побарувачката за патувања...

Нежна порака на Раде Шербеџија за 30-годишнината од бракот

Раде Шербеџија на својот протил на Фејсбук објави емотивна порака со која ги разнежни срцата на илјадници негови обожаватели. Славниот актер во пораката откри...

Уреден пристапот до Црнодолскиот Водопад во туристичката населба Равна Река кај Пехчево

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски заедно со градоначалникот на Општина Пехчево, Драган Тренчовски денеска ја посети туристичката населба Равна Река, каде неодамна заврши...

 Израел сака да ги нормализира односите со Блискиот исток

Израелскиот министер за надворешни работи денеска нагласи дека неговата посета на Обединетите Арапски Емирати е почеток на патот кон траен мир со другите земји...

ЕУ ги продолжи економските санкции на Русија за шест месеци

Европската унија ги продолжи за шест месеци економските санкции воведени на Русија од 2014 година поради нејзината нелегална анексија на Крим и дестабилизација на...

Џафери го прекрши Уставот, ќе има ли одговорност?

И Уставот и Законот за употреба на македонскиот јазик го прекршил претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој пред два дена пред Комитетот за надворешни...

Манчестер Сити го продолжи договорот со капитенот Фернандињо

Капитенот на Манчестер Сити, 36-годишниот бразилски фудбалер Фернандињо, потпиша нов едногодишен договор и ќе остане во клубот до лето 2022 година, соопшти англискиот шампион. Фернандињо...

Матиќ: Од 1 јули за Србите роамингот во Грција понизок од 50 до 99...

Српската министерка за трговија, туризам и телекомуникации, Татјана Матиќ, соопшти денес дека од 1 јули годинава за српските граѓани се намалуваат цените за роаминг...

Отворен Музеј за ретки минерали во Пробиштип

Во Пробиштип денеска свечено е пуштен во употреба Музеј на ретки минерали, единствен во земјава. Општината која е препознатлива по рударството, отсега ќе има и...

Оваа храна ја обожаваме во лето, а предизвикува најнепосакувана непријатност

Кога е во прашање храната постојат продукти што се лесни и освежувачки, па изгледаат како идеална закуска во текот на летото. Сепак, тие можат...

Сметките за струја пониски поради намаленото ДДВ, а цената ќе се покачи за 12,36...

Граѓаните ќе плаќаат пониски сметки за струја поради намалувањето на ДДВ од 18 на 5 отсто, а цената на струјата без ДДВ ќе се...

Два нови случаи на Ковид-19, не се регистрирани оздравени и починати пациенти

Два нови случаи на Ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа од направени 2.216 тестирања. Оздравени пациенти и починати лица не се регистрирани, соопшти...

Од Охрид стартува форматот Б6

Новата регионална иницијатива Б6 стартува од Охрид, на иницијатива на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, кој вечерва ќе им биде домаќин на министрите...

Интервју со м-р Тања Крстева: Учењето на далечина не влијаеше врз квалитетот на наставата

Каков е предизвикот да се предава на студентите и каква програма за идните студенти нуди Факултетот за економски науки? Сметам дека секој предизвик сам по...

Презентиран прирачникот за работа на локалните младински совети

Денеска беше промовиран прирачникот за работата на локалните младински совети. Тој претставува водич за ова претставничко тело на младите, кое на дневно ниво, но...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети