Дома 2021 јуни

Месечна Архива: јуни 2021

Две или три шут-карти

Англискиот премиерлигаш Ливерпул планира за време на летниот преоден рок да стави крај на соработката со неколку фудбалери. Излезната врата од „Енфилд“ прво ќе...

Филипче: Споредбите на ВМРО помеѓу нашиот клинички и тој во Белград е споредба на...

Министерот за здравство Венко Филипче по вчерашните обвинувања од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека изградбата на нашиот клинички центар и...

Хрватска од денеска почна со издавање ковид сертификати

Хрватска од денеска почнува со издавање на ковид пасоши, односно зелени сертификати, а одлуката за тоа ја донесе владата на телефонска седница. Покрај олеснувањето на...

Ангеловска-Бежоска: Инфлацијата умерена, цените на примарните производи на светските берзи од клучно...

Постојната монетарна стратегија за одржување на стабилноста на домашната валута во однос на еврото е најоптимална за македонската економија, имајќи ги предвид нејзините карактеристики...

Филипче: Нема прекин на имунизацијата, се очекуваат нови дози на Спутник и Синовак вакцини

Процесот на имунизација нема да биде прекинат, истакна министерот за здравство Венко Филипче, најавувајќи пристигнување на нови вакцини и продолжување на процесот со истата...

И Албанија се ослободи од маските на отворено

Албанските граѓани од денеска се поослободени од дел од анти-ковид мерките, по речиси седум месец од нивното воведување. Полицискиот час наместо во 22 ќе...

Спалети лобира за Палмиери

Новиот предводник на италијанскиот калчолигаш Наполи, Лучијано Спалети, испрати јасна порака до клупските челници дека сака на располагање да ги има и услугите на...

Отворен подводниот музеј на грчкиот остров Алонисос

Првиот подводен музеј во Грција што пилотски започна со работа лани и се наоѓа на островот Алонисос од денеска повторно е отворен за посетителите...

„Синофарм” гради нова фабрика за вакцини во Вухан

Кинеската компанија „Синофарм” ќе почне со изградба на нова фабрика за производство на вакцини во Вухан, град за кој се тврдеше дека е епицентар...

Кинез заразен со нов вид на птичји грип: Нема опасност од епидемија

Четириесет и едногодишен маж од источната кинеска провинција Џагсу е заразен со нов вид птичји грип наречен Х10Н3, кој е помалку опасен од другите,...

Новите протоколи за свадби и прослави ќе направат хаос во работењето на угостителските објекти

Независната угостителска комора (НУК) смета дека новите протоколи од Комисијата за заразни болести поврзани со организирањето на прослави, веселби и свадби наместо позитивно да...

Црн рекорд: Перу со најголем број смртни случаи од ковид-19 во светот

Перу денеска објави нови податоци за епидемијата на коронавирус во земјата, ревидирајќи го бројот на смртни случаи од Ковид-19 од 69.000 на 180.000, што...

Книга: „Карневал“ – емигрантите и неприпадноста во „новиот свет“

Наградуваниот либанско-канадски писател Рави Хаж во својот најнов роман „Карневал“ се навраќа кон главната тема на своето творештво: животот на емигрантите и нивната неприпадност...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да не бега и да прифати дебата со Мицкоски

Зоран Заев да не бега и да прифати дебата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски за тоа што преговара со Бугарија, далеку од очите на...

Осака поради психички проблеми се повлече од Ролан Гарос

Второрангираната тенисерка во светот, Јапонката Наоми Осака, се откажа од понатамошниот настап на грен слем турнирот Ролан Гарос. Таа се повлече еден ден откако...

Јунајтед се откажа од Кејн

Најтрофејниот клуб во англиската Премиер лига, Манчестер Јунајтед, не планира да испрати официјална понуда за капитенот на Тотенхем, Хари Кејн. Репрезентативецот на Англија веќе...

Д-р Беќаровски: Топлото време влијаеше на британскиот сој на Ковид 10, бројките се намалија

„Пост-ковид синдромот има различни симптоми, последно се појави пост-ковидна мозочна магла, замагленост на видост, омалаксаност. Но има и пост-ковид вертиго, кај оние кои поминаа...

Утре без вода дел од корисниците во Радишани

Без вода утре од 09:00 до 13:00 часот ќе бидат дел од корисниците од Радишани, во општина Бутел. Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат...

Јовески се лизнал и паднал на кеј, добил гребаници

Јавниот обвинител на Македонија Љубомир Јовески е добар и е пуштен дома откако вчера бил повреден на кејот на реката Вардар. Jавниот обвинител Љубомир Јовески...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети