Дома 2021 јуни

Месечна Архива: јуни 2021

Владата се повлекува од Законот за учебници – нема да има референдум

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ добиле официјално известување од претседателот на Собранието, Талат Џафери дека Владата го повлекува предлог-Законот за учебници и...

Анкета: Паѓа поддршката за Бајден меѓу неговите сопартијци

Регистриран е пад на поддршката за американскиот претседател Џо Бајден од април досега, главно од сопартијци – членови на Демократската партија, додека неговата администрација...

Најголемите тајни на хороскопските знаци, ни во сон нема да ги погодите!

За секој хороскопски знак постојат одредени претпоставки или специфични карактеристики. Така за Биковите се вели дека се тврдоглави, за Лавовите дека сакаат внимание од...

Рикер: САД силно ја подржува борбата против организираниот криминал

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер, кој денеска престојуваше во Тирана упати порака дека САД силно ја подржува борбата...

Силва: Македонскиот јазик е јазик дефиниран согласно Уставот и е кодифициран во 1945 година

Министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва за МИА ги коментираше последните случувања околу содржината на португалскиот предлог за надминување на спорот...

Бугарија воведува нов режим за влез на странци во државата

 Од утре, 1 јули, Бугарија воведува нов режим за влез на странци во државата при што земјите ќе бидат поделени на црвена, портокалова и...

Жителите на протест: „Стоп за бетонизацијата на Расадник и Кисела Вода“ 

Со протест под мотото „Стоп за бетонизацијата на Расадник и Кисела Вода“ жителите на скопската населба Расадник побараа да престане бетонизацијата на населбата...

Заев се огласи за Шар Планина: Владата спроведува континуирани политики за заштитата на природата

Со прогласувањето на дел од Шар Планина за заштитено подрачје во категорија II, односно за национален парк, нашата држава го добива четвртиот национален...

Рекорден број новоинфицирани со Ковид-19 во Британија од крајот на јануари

Во Велика Британија евидентирани се 26.068 нови случаи на заразени со Ковид-19 што е највисок број од 29 јануари, како и 14 смртни...

Неколку улици во Кисела Вода, Центар и Карпош утре без струја, делови од Гази...

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат делови од Кисела Вода, Центар и Карпош. Како што информира Регионалниот центар за...

Италија во паника: Мутиран „делта“ сој на вирусот потврден во 18 региони

Состојбата во Италија со корона вирусот повторно е алармантна.Само два дена по одлуката дека не мора да носат маски на отворени и преминувањето на...

Во Бугарија го воведуваат еврото од 2024 година

Во Бугарија е усвоен нацрт-национален план за воведување на еврото од 1 јануари 2024 година, соопштија денеска Бугарската национална банка и Министерството за финансии...

Мицкоски во Брисел се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Вархеј

Европските перспективи, како и актуелните случувања во земјава беа тема на денешната средба во Брисел на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потпретседателот на партијата...

Милан Кнашко добитник на наградата Актер на Европа 2021

Добитник на главната награда Актер на Европа 2021 на овогодишниот Интернационалниот театарски фестивал е познатиот актер Милан Кнашко од Словачка. Наградата на актерот со богата...

Австралија ќе патува без најдобриот кошаркар на Олимписките игри

Австралискиот кошаркар и член на Филаделфија, Бен Симонс, изјави дека нема да игра за националниот тим на претстојните Олимписки игри во Токио. Симонс потфрли со...

Варшавската конвенција препорачува да се дозволи конфискација при тешки кривични дела

Комитетот на Конвенцијата на Советот на Европа за перење и финансирање на тероризам (Конвенцијата од Варшава) ги повикува своите држави-членки ефикасно да применат...

Хашки суд ги осуди Станишиќ и Симатовиќ на по 12 години затвор за злосторства...

Хашкиот суд денеска ги осуди поранешните челници на Службата за државна безбедност на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ-Френки, на по 12 години затвор...

Радев: Софија очекува неповратни резултати од Скопје во градењето добрососедски односи

Претседателот на Бугарија Румен Радев се сретна со претставници на Центарот за култура „Иван Михаилов“ од Битола, јави дописникот на МИА од Софија. Тој изјави...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието Џафери

ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието Талат Џафери поради, како што се наведува во нивното соопштение, „свесно кршење...

Шар Планина стана национален парк, се отвораат нови можности

Пратениците во Собранието со мнозинство од 66 гласови дадоа зелено светло за Законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети