Дома 2021 јануари

Месечна Архива: јануари 2021

Во Израел веќе се вакцинирани милион жители

Израел објави дека во државата веќе се  вакцинирани еден милион луѓе против Ковид-19, што е повеќе од една десетина од населението, како дел од...

Богдановиќ: Да го селектираме отпадот и да ја зачуваме животната средина

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ денеска со апел до граѓаните да го селектираат отпадот и да ја зачуваат животната средина. Богдановиќ, како што соопшти...

Нови 414 случаи на Ковид-19, оздравени 496 пациенти и седум починати

Во последните 24 часа се направени 1619 тестирања, а регистрирани се 414 нови случаи на Ковид-19. Оздравени се 496 пациенти, а седум лица починале,...

Од недела на Филипините забранет влез за патници од САД

Властите на Филипини забрануваат влез на странски патници од САД од недела откако беше откриена позаразната варијанта на коронавирусот на Флорида. – Забраната за патување,...

Пронајдено тело на маж во Гостивар, смртта најверојатно е од истрел на оружје

Безживотно тело на маж на возраст меѓу 30 и 40 години вчера е извадено од водите на реката Вардар во Гостивар чија смрт, според...

Од понеделник масовно тестирање за Ковид-19 во Словенија

Словенија   од понедленик почнува со масовно тестирање на населението за коронавирус, најави словенечкиот премиер Јанез Јанша. Премиерот појасни дека тоа ќе се спроведе преку брзи...

Вечерниот полициски час во Франција ќе почнува во 18 наместо во 20 часот

Ограниченото движење во 15 департмани на исток во Франција, наметнато поради пандемијата, ќе почне утре во 18 часот, наместо во 20 часот, како што...

На двете првородени бебиња Градот им додели штедни книшки со по 20.000 денари

Иако, беше традиција и првиот човек на Градот, да го посети и дарува првороденото бебе, годинава тоа не се случи заради состојбата со панедемијата. Градскиот...

Последниот новогодишен говор на Меркел како канцелар на Германија го гледале девет милиони гледачи

Околу девет милиони луѓе го гледаа новогодишниот говор на Ангела Меркел на телевизија, јави ДПА. Шеснаесеттото новогодишно обраќање, веројатно последното за Меркел како канцелар на...

Комплетно реконструирано Одделението за внатрешни работи во Крива Паланка

Делегација од Министерството за внатрешни работи на РС Македонија предводена од министерот, Оливер Спасовски, денеска присуствуваше на официјалното отворање на реконструираните простории на ОВР...

Остварувања кои нè очекуваат годинава: Елвис, Том и Џери, Веном, Том Ган и Матрикс...

Се надеваме дека филмските предлозите кои се најавни премиерно да пристигнат на големото платно, но и на телевизиските мрежи и стриминг платформи годинава во...

КупиКнига.мк: Најпродавана книга за 2020 – „Принцезата Султана: неисплачени солзи“ од Џин Сасон

Најпродавана книга во 2020 година на порталот за електронска трговија со книги КупиКнига.мк била „Принцезата Султана: неисплачени солзи“ од Џин Сасон. Овој портал објави листата...

Импресивен огномет во Атина

За време на полициски час, со празни улици, со забрани за собири и организирани пречеци и под драконски безбедносни мерки, но со големи огномети,...

Трагедија во БиХ: Во новогодишната ноќ осум тинејџери се задушија со плин

Осуммина млади луѓе се задушија синоќа со плин во близина на градот Посушје во БиХ. „Вистина е. Осуммина млади лица настрадаа, соопшти Министерството за внатрешни...

Заха е (не)реална опција

Сите англиски медиуми ја пласираа и информацијата дека лидерот во италијанската Серија А, тимот на Милан, е сериозно заинтересиран за услугите на најдобриот фудбалер...

Шведска го презема претседателството со ОБСЕ

Шведска од денеска на една година е нов претседавач со Организацијата за европска безбедност и соработка. Фокусот на претседателството, како што е најавено во...

Старџен: „Европо, Шкотска наскоро ќе се врати!“

Шкотска наскоро ќе се врати во составот на Европската унија, изјави премиерката на Шкотска, Никола Старџен, во момент кога Велика Британија конечно ја напушти...

Ориги партнер на Лукаку

Белгискиот интернационалец од редовите на актуелниот шампион на Англија, тимот на Ливерпул, Дивок Ориги, е најновата желба на предводникот на италијанскиот калчо гигант Интер,...

Португалија го презема претседавањето со ЕУ

Португалија од денеска го презема шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, под мотото „Чесно, зелено и дигитално закрепнување“. Економското закрепнување, климатската и дигиталната транзиција и...

Нелегални забави собраа илјадници луѓе за новогодишната ноќ во Франција

Неколку илјади луѓе присуствувале во нелегални забави за дочекот на Новата 2021 година. Така, изутринава се уште беше во тек недозволената забава во градот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети