Дома 2020

Годишна Архива: 2020

Светот ја дочека 2020 година и со огномети и со протести

Светот ја дочека Новата година весело и со огномет од Сиднеј до Лондон, иако прославите останаа под сенката на пожарите во Австралија, протести во...

Сејдини: Со пласман на ЕП да го оствариме сонот

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини во новогодишно обраќање до јавноста посака пласман на ЕВРО 2020. – Пласманот на Европско првенство е остварување...

Утрово најстудено во Маврово

Во Маврово утрово е најстудено, -6 степени, а максимални четири се измерени во Дојран и Гевгелија. Според УХМР, -4 е во Крива Паланка, Берово и...

Хрватска го презема претседателството со Европската Унија

Хрватска од денеска е новиот претседавач со Европската Унија. Претседателството го презема од Финска, а во јуни ќе го предаде на Германија. Овој ден официјален...

Сообраќајот на државните патишта по наместа влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Интензитетот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини,...

Ветувања и очекувања за деполитизирана администрација со помалку хартија

Со модернизација на системот за управување со документи, најголем дел од администрацијата  ќе треба да заборави на употреба на хартијата. Пет илјади административни службеници во...

Хороскоп за 2020, накусо

Еве што би било фино да сторат луѓето годинава, според хороскоските знаци: ОВЕН Не плашете се да направите чеко наназад иако вие сте водачот а другите...

Пожар од огномет во Скопје, едно лице повредено

Пожарникарите околу еден час пред полноќ интервенирале на подрачјето на Бит Пазар каде од пиротехнички ракети настанал пожар. Сопственикот на објектот бил извлечен во...

Двојна среќа: Една минута по полноќ во Скопје се родија близначиња

Точно во една минута по полноќ на Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се роди првото бебе оваа година, девојче. Само две минути...

Нова година, нова нафака: Конзервирајте среќни мисли

Обидете се годинава да стоите скраја од националниот спорт - жалење, кукање, незадоволство, чувство дека не ви е дадено она што сте го заслужиле......

Мотивирајте се за да бидете подобри и да ви биде подобро

Дали знаевте дека дури 80 отсто од луѓе уште во првата недела од новата година креваат раце од она што си го ветиле дека...

Фати и не пуштај: Жена го грабна папата, а тој мораше со сила да...

Додека папата Фраанциско сношти поминуваше низ плоштадот Св. Петар во Рим за да ги поздрави насобраните граѓани, за секунда се сврте од публиката, а...

Сончево и студено со мала до умерена облачност

Времето во земјава ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Од изутрина и особено долж Повардарието ќе дува умерен до повремено...

ГАЛЕРИЈА/ Скопска Нова година

фото: П. Стојновски

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети