Дома 2020 октомври

Месечна Архива: октомври 2020

Полнета мускатна тиква

Тиквата е вистинска кралица на есента-хранлива, со неодолив вкус и совршено прилагодлива на слатки и солени јадења. Овој пат, како чинија подлошка на вашиот...

Почина Шон Конери, најпознатиот Џемс Бонд

Сер Шон Конери, светски познатиот актер кој се прослави со улогата на Џемс Бонд, почина на 90-годишна возраст. „Сер Шон Конери, кој го прослави својот...

Захариева: Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на РС Македонија, но бара признавање...

Бугарија не го оспорува правото на Република Северна Македонија на самоопределување, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ние сме...

Кафе барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа, Богдановиќ најави кривична пријава

 Кафе барот „Интермецо“  вчера продолжил да работи, иако имаше 30-дневна забрана за работа. Ова го откри градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ на својот...

Битиќи: Да го преминеме овој период напандемија и ќе зборуваме за решавање на проблемот...

Процесот за рамковните вработувања ако мене ме прашувате ќе го завршам уште утре,  но тоа е процес кој веќе е започнат и не треба...

Отворен новиот аеродром „Вили Брант“ во Берлин

По деветгодишно задоцнување и далеку над првично планираниот буџет, денеска, по мала церемонија и со само неколку патници, среде епидемијата на коронавирусот конечно беше...

Хуманитарни пакети за лица од социјален ризик од делчевските села Вирче и Тработивиште

Вкупно 14 семејства од социјален ризик од селата Вирче и Тработивиште денеска добија хуманитарни пакети, како дел од организираната акција „Помислете на нас”, која...

Здравствениот дом во Делчево во очекување на вакцини за сезонскиот грип

Сезонскиот грип уште повеќе може да ја влоши состојбата со Ковид-19, поради што лекарите веќе започнаа подготвување терен за вакцинација на населението. Една од...

Првиот „Skopje Drum Fest“ вечер во МКЦ

Првиот „Skopje Drum Fest“ вечер ќе се одржи во Младинскиот културен центар (МКЦ) со почеток во 19 часот. Организатор на Фестивалот е Здружението за...

Кинезите „преместија“ петкатница стара 85 години/видео

Во Шангај е премесрена петкатна училишна зграда стара 85 години. Кинеските инженери за овој потфат го користеле методот на „движечки машини“. Проектот го водеила Лејн...

Солистички концерт на уметничките од „Трио Долче“ во Охрид

Во Големата сала на Општина Охрид денеска јубилеен концерт ќе одржат уметничките од составот „Трио Долче“. Охриѓанката Светлана Богданоска – Ристоски на флејта, прилепчанката Андријана...

Дел од компаниите кои му плаќаат наемнина на Трамп од околу 115 милиони долари...

Доналд Трамп има многу клиенти – луѓе кои купуваат храна во Трамп Тауер – 20 долари за хамбургери, но има и такви кои престојуваат...

Во дел од Италија протести поради анти-ковид мерките на Владата

Во Фиренца, протестот против новите ограничувања на владата за спречување на ширење на Ковид-19 прерасна во судири меѓу полицијата и демонстрантите. Според весникот „Република“, неколку...

Подметнат пожар на регионалниот пат Гевгелија-Негорци

Од гевгелиската противпожарна единица денеска соопштија дека во попладневните часови, вчера на регионалниот патен правец Гевгелија-Негорци, по пријава од случаен минувач, пожарникарите интервенирале во...

Ди Џовани: Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што...

 Во време кога земјата се соочува со зголемен  број  заразени со КОВИД-19, најдобриот интерес на децата мора да биде од централно значење при носење...

Мицкоски: Бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички -безбедни училишта и...

Образованието е еден од нашите приоритети кој е значаен не само за поединецот, туку и за унапредување на целото општество. Грижата за сите чинители во...

Половина Грција во мини карантин од вторник

По примерот на мерките воведени во Франција и Германија од вторник, во Грција стапуваат во сила нови ограничувања, но не во целата држава, туку...

Битиќи во посета на Хај Тек Корпорејшн (во живо)

 Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во посета на компанијата Хај Тек Корпорејшн. https://www.facebook.com/MediumskaInformativnaAgencija/videos/480421832896641/

Во Чешка продолжена вонредната состојба поради Ковид-19 до 20 ноември

Чешкиот Парламент одлучи да ја продолжи до 20 ноември вонредната состојба воведена на 5 октомври поради Ковид-19. Одлуката беше донесена со 86 наспроти 11...

Полицијата санкционираше 220 возачи во Општина Аеродром

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на Општина Аеродром изречени...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети