Дома 2020 септември

Месечна Архива: септември 2020

Османи и Димитров уверени дека Бугарија нема да го попречува европскиот пат на земјава

Бујар Османи и Никола Димитров, кои денеска ги примопредоадоа функциите на вицепремиер за европски прашања и министер за надворешни работи, не очекуваат пречки од...

Во Тиквешко се бере грозје и ноќе на светлина од рударски ламби

Во Тиквешко се бере грозје и ноќе на светлина од рударски ламби. Ова го потврдија денеска од Здружението на македонски енолози за МИА, нагласувајќи...

„Дамата“ се распрашува за Киеза

Поголемиот дел од италијанските медиуми ја пласираа и информацијата дека актуелниот шампион во Серија А, тимот на Јувентус, повторно се распрашува за услугите на...

Димитров: Изминатите три години историски, следниот период фокус на преговорите за членство во ЕУ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања во новата Влада и досегашен министер за надворешни работи Никола Димитров како историски ги оцени изминатите три години додека...

Османи: Ахмети во Хаг е повикан како сведок

Пред државни микрофони не одговарам на партиски прашања, но Али Ахмети е повикан во Хаг како сведок, истакна денеска министерот за надворешни работи Бујар...

Наташа Беквалац се сели и започнува бизнис

Пејачката Наташа Беквалац неодамна влезе во нов бизнис, кога реши да им го изнајми прекрасниот имот што го поседуваат во Ченаj на луѓе кои...

Книга: „Марика и Стравот“ – нечиј внатрешен свет

Во новелата „Марика и Стравот“ на Емилија Славковска има необична и нестандардна раскажувачка постапка – се раскажуваат приказни и мисли на различни луѓе, наназад,...

Селекторското столче за ЛВГ

Трофејниот стручњак, Луис ван Гал, потврди дека би немал ништо против доколку повторно биде именува за селектор на фудбалската репрезентација на Холандија. Популарните „лалиња“...

Се потсети на детството: Калиопи ги покажа нејзините сакани брат и сестра

Калиопи  Букле честопати на социјалните мрежи ги изненадува нејзините следбеници. Пред некое време го покажа нејзиниот татко, како го поминува нејзиното време и разни...

За безбедно движење, по тесните улички треба да се користат издигнувања

Според групата скопски велосипедисти „На точак“ кога улицата е тесна и нема доволно простор за тротоари и велосипедски патеки, па моторизираниот и немоторизираниот сообраќај...

Нови детали за прерано починатата Уснија Реџепова: Има причина, наместо во Белград, по нејзината...

Таа доживеа разочарување од нејзиниот сопруг уште додека беше жива. Никогаш не мислела дека тој може да ја предаде на ужасен начин. Плачеше со...

Се бара купец за Коста

Актуелниот шампион на Италија, тимот на Јувентус, е подготвен да стави крај на соработката со бразилскиот интернационалец Даглас Коста. Новиот тренер на „старата дама“,...

 Вело-родео кај Млечен

Општина Карпош и здружението „Еко Логик“ ги покануваат сите млади љубители во велосипедизмот да дојдат со својот велосипед и да бидат дел од едукативно...

Калчо дуел за Видал

Вечните ривали од италијанската Серија А, Јувентус и Интер, ќе се обидат до крајот на летниот преоден рок да ги осигураат услугите на чилеанскиот...

Жезус ќе го глуми Суарез

Челниците на Барселона не се откажуваат од немерата да стават крај на соработката со уругвајскиот интернационалец Луиз Суарез. Искуснииот напаѓач веќе е информиран дека...

Тонали продаден на Милан

Седумкратниот европски клупски шампион, тимот на Милан, излезе како победник во трката по потписот на најдобриот фудбалер во дресот на италијанскиот второлигаш Бреша, Сандро...

За културни настани во Битола – 3,8 милиони денари од општинската каса

За поддршка на јавни културни настани, општинските власти на Битола од буџетот на локалната самоуправа издвоија 3,8 милиони денари. Со средства од општината финансики поддржани...

Има само две опции за да се реши драмата со Меси

Каталонскиот весник „Мундо Депортиво“ откри дека во следните неколку дена ќе се случи долго очекуваниот состанок помеѓу таткото на Лионел Меси, Жорге и претседателот...

Летно „кино на отворено“ и во Крива Паланка

Совет на млади на Општина Крива Паланка во соработка со „American Pop Up Corner“ организираше кино на отворено со цел анимација на млалдите од...

Илон Маск стана трет најбогат човек на планетата

Американскиот претприемач Илон Маск се проби на третото место на листата најбогати луѓе на светот, пред основачот на „Facebook“, Марк Цукерберг, објави деловната новинска...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети